Sveikata

2021.12.07 16:24

Ilgai vizitų pas medikus laukiantys pacientai praveria privačias įstaigas: mato šoktelėjusias kainas ir painiavą apmokėjimų sistemoje

Dovilė Lisauskaitė , Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.07 16:24

Ilgai vizito pas gydytoją laukiantys žmonės vis dažniau praveria privačių gydymo įstaigų duris, kur už vizitą tenka ir susimokėti. Ligonių kasos teigia, mokėti už vizitą ne visada reikia, tai išsiaiškinti pacientai turėtų patys dar prieš registruodamiesi pas medikus.

Jau keliolika metų reguliariai 78 Algirdas Drevinskas profilaktiškai lankosi pas urologą. Poliklinikoje ilgos eilės privertė senjorą kreiptis į privačias klinikas.

Žinios. Seimas svarstys pratęsti nepaprastąją padėtį, teisinį režimą išplečiant ir pasienyje su Lenkija

„Kol buvo pakenčiama kaina – 20 eurų tai nueidavau. Staiga kaina tapo 47 eurai vietoj 20, bet čia pasirodo dar ne ta kaina, nes jie taikė kompensaciją 23 eurai. Čia bazinė, kurią gauna iš ligonių kasų, kurią gauna iš Ligonių kasų už paslaugą“, – sako šiaulietis Algirdas.

Pasak senjoro kainos privačioje klinikoje ne tik per pastaruosius metus gerokai šoktelėjo, bet pradėjus aiškintis paaiškėjo, kad jam išvis nereikėjo mokėti, nes klinika už konsultaciją pinigus gavo iš Ligonių kasų.

„Žmonėms reikia žinoti 2 dalykus: žmogus kuris nori gauti paslaugas nemokamai turi būti apdraustas PSD, antras dalykas nepriklausomai nuo įstaigos nuosavybės formos, kreipiesi įstaigą, kuri turi sutartį su Ligonių kasa“, – sako Valstybinės ligonių kasos atstovas Rimantas Zagrebajevas.

Ligonių kasų atstovas pataria, kad turint šeimos gydytojo siuntimą, dar prieš registruojantis specialisto konsultacijai privačioje įstaigoje pasidomėti, ar ji – būtent tai paslaugai – turi sutartį su Ligonių kasa. Jeigu tokia yra - konsultacija nemokama, nebent pacientas paprašomas susimokėti už, pavyzdžiui, tyrimui atlikti reikalingas papildomas priemones. Šiuo metu su Ligonių kasa sutartis pasirašiusios 609 privačios iš 859 gydymo įstaigų.

„Iš kur atsiranda įkainis ligonių kasos? Pačios įstaigos pateikia savo sąnaudas ir Ligonių kasa moka vidutinę kainą“, – sako Valstybinės ligonių kasos atstovas.

Paslaugos apmokamos iš surinktų privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Gyventojams, kurių amžius nuo 8 iki 50 metų, valstybė jo pirminei sveikatos priežiūrai skiria apie 40 eurų per metus, dar apie 18 eurų odontologinei priežiūrai – tai maždaug perpus mažiau nei Europos sąjungos šalių vidurkis.

Įkainius tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija, jie peržiūrimi kasmet. Tačiau norint mokamos paslaugos, kainos skirtingose privačiose klinikose gali labai skirtis, jų ministerija nekontroliuoja, o nustato patys įstaigų savininkai.

„Viešosios įstaigos gauna panaudos pagrindais turtą, per struktūrinius fonus, o privačios įstaigos turi imti paskolas ir jas atiduoti, todėl savikaina gerokai skiriasi“, – sako Privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos vadovas dr. Laimutis Paškevičius.

Jokioje įstaigoje nekompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos, kurios nėra būtinos žmogaus sveikatai ir gyvybei išsaugoti – estetinės odontologijos, dermatologijos, grožio chirurgijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt