Sveikata

2021.12.07 10:26

Vaikų sergamumas COVID-19 per metus išaugo 5 kartus, 177-iems vaikams prireikė reanimacijos

atnaujinta 10.56
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.12.07 10:26

Prezidento Gitano Nausėdos patarėja kalbėjo, kad vaikai taip pat gali sunkiai susirgti COVID-19 ir dėl to atsidurti intensyvios terapijos skyriuose. Todėl, anot jos, reikia tobulinti vakcinavimo sistemą.

Prezidento vyr. patarėja Irena Segalovičienė antradienį kalbėjo, kad vaikų vakcinavimo modelis Lietuvoje turi būti efektyvus, o šis klausimas aktualus ne tik tėvams ir gydytojams, bet ir ugdymo įstaigoms. Apie tai šalies vadovas kalbėjosi susitikime su Sveikatos ekspertų taryba ir Lietuvos pediatrų draugijos nariais.

„Reikalingi tam tikri veiksmai, kad vakcinacijos sistema būtų patobulinta. Susitikimo metu buvo aptartas ne tik vakcinavimo klausimas, bet ir visų pirma, vaikų sergamumas, tai labai aktualus klausimas. Matome, kad vaikai serga COVID-19 liga ir vaikai patenka į intensyvios terapijos skyrius. Tai yra svarbi žinia“, – komentavo I. Segalovičienė.

Šalies vadovo patarėja sakė, kad susitikimo metu buvo aptarta ir būtinybė tobulinti vakcinavimo sistemą įdiegiant tinkamą, kokybišką informavimo modelį. Kaip sakė I. Segalovičienė, nesant oficialiai, kokybiškai, tinkamai ir prieinamai informacijai, tokią informaciją gali pakeisti dezinformacija.

„O tai turi neigiamas pasekmes mūsų visuomenei, mūsų tėvų ir vaikų pasirinkimams“, – sakė G. Nausėdos patarėja.

Ji taip pat teigė, kad susitikimo metu aptartos rekomendacijos dėl antikūnų tyrimo.

„Prezidentas akcentavo, kad šiandien mes viską turime padaryti nevėluodami, galvodami apie ateitį, apie pandemijos bangas, kurios galbūt bus ar bet kokias kitas sveikatos rizikas, kad mūsų vaikų vakcinavimo sistema turi atitikti geriausius vaiko sveikatos interesus.

Todėl prezidentas išreiškė lūkestį, kad bus priimti reikalingi sprendimai vakcinacijos sistemos tobulinimui“, – aiškino prezidento patarėja.

Sveikatos ekspertų tarybos narys prof. Mindaugas Stankūnas teigė, kad sergamumo COVID-19 situacija išlieka įtempta, bet ji yra žymiai geresnė, nei buvo prieš mėnesį.

„Labiausiai visus mus džiugina COVID-19 ligonių mažėjimas ligoninėse. Priminsiu, kad šios bangos pikas buvo pasiektas lapkričio 3 dieną. Jei kalbame apie ligoninių užpildymą COVID-19 pacientais, tuo metu buvo gydomi 1984 pacientai, na, o kaip matome šiomis dienomis, tas rodiklis kelias dienas svyruoja apie 1300“, – sakė M. Stankūnas.

Jis kalbėjo, kad rudenį kilusi COVID-19 banga pasižymi atvejų skaičiaus augimu tarp vaikų. M. Stankūnas palygino vaikų sergamumo situaciją su panašiu laikotarpiu praėjusiais metais. Pernai vaikai nuo 0 iki 19 metų sudarė apie 6-7 proc. naujų užsikrėtimo COVID-19 atvejų. Šį rudenį šis skaičius siekė daugiau nei 30 proc.

„Tai reiškia, kad praktiškai kas trečias naujas COVID-19 atvejis fiksuotas tarp vaikų. Po mokinių atostogų tas procentas yra šiek tiek pakritęs, jei pažiūrėtume praėjusios savaitės duomenys, tai vaikai tarp visų naujų COVID-19 atvejų sudarė apie ketvirtadalį, apie 25 proc.“, – teigė profesorius.

Statistika rodo, anot M. Stankūno, kad nuo 2020 metų kovo iki šių metų spalio pabaigos dėl COVID-19 Lietuvos ligoninėse gulėjo 39 tūkst. pacientų. Iš jų 1222 buvo vaikai. Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose per pandemijos laikotarpį buvo gydyti 6,2 tūkst. asmenų, kurių 177 buvo vaikai.

„Taip suskaičiavus matome, kad iš visų stacionarizuotų asmenų dėl COVID-19, vaikai sudarė apie 3 proc. Jei pažiūrėtume rugsėjį ir spalį, tai per tą laiką stacionare buvo gydyti 405 vaikai. Mes tikrai matome, kad vaikai serga ir jų gydymui reikalinga stacionarinė pagalba“, – kalbėjo M. Stankūnas.

Vaikų ligų gydytojas doc. dr. Vaidotas Gurskis teigė, kad rudenį kilusi COVID-19 banga buvo kitokia nei ankstesnės ligos bangos, nes tarp vaikų įsisuko delta atmaina. Dėl to išaugo ir vaikų, kuriems teko atsidurti ligoninėse, skaičius.

„Jeigu pradedame skaičiuoti visos Lietuvos duomenis, matome, kad skaičiai yra įspūdingi – 1222 vaikai gydyti ligoninėse dėl COVID-19, iš jų 14,5 proc. prireikė intensyvios terapijos paslaugų, tai buvo patys sunkiausi ligoniai“, – sakė V. Gurskis.

Jis teigė, kad džiaugtis galima tuo, jog vaikų mirštamumo nuo COVID-19 rodiklis Lietuvoje išlieka nulinis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt