Sveikata

2021.12.06 22:31

Prof. Stankūnas ragina skiepyti ir vaikus – statistika rodo, kad ne visi serga tik lengva forma

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.06 22:31

Grupė organizacijų dėl galimybių paso nuo 12 metų prezidento prašo išaiškinimo kreiptis į Konstitucinį Teismą. Šiuo klausimu prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitiko su premjere Ingrida Šimonyte. Prezidentas pabrėžė – galimybių pasas privalo būti epidemijos valdymo įrankis, o ne priverstinis skiepijimosi skatinimo instrumentas, todėl valstybė turi užtikrinti vaikams galimybę nemokamai periodiškai testuotis. Premjerė patikino – nemokamas testavimas mokyklose išliks.

Artėjančias dvi savaites kasdien po mitingą iki tūkstančio žmonių – toks Šeimų sąjūdžio planas. Bet realybė kitokia – prie Seimo pirmadienį susirinko apie dvidešimt žmonių. Jie sako, kad galimybių pasas segreguoja visuomenę, o jo taikymas vaikams nuo 12 metų – pažeidžia Konstituciją ir vaikų teises.

Panorama. Nausėda po susitikimo su premjere: galimybių pasas neturi tapti prievartinio skiepijimo įrankiu

Klausimų premjerei dėl galimybių paso vaikams pirmadienį susitikime turėjo ir prezidentas. Susitikimo Vyriausybė nekomentuoja, o prezidentūros atsiųstame laiške teigiama, kad, anot G. Nausėdos, galimybių pasas privalo būti epidemijos valdymo įrankis, o ne priverstinis skiepijimosi skatinimo instrumentas, todėl privalu vaikams užtikrinti nemokamą testavimą.

„Periodinis mokinių testavimas yra viena svarbiausių priemonių viruso plitimui mokyklose užkardyti. Nemokamas ir visuotinai prieinamas testavimas turi būti nuolat vykdomas visose mokyklose“, – rašoma prezidentūros laiške.

Nemokamo testavimo mokyklose Vyriausybė atsisakyti neplanuoja. Profesorius Mindaugas Stankūnas sako, jog galimybių pasas padeda ir valdyti epidemiją, ir skatina skiepytis. Pasak mokslininko, statistika rodo, kad skiepyti vaikus ne mažiau svarbu nei suaugusiuosius. Nuo pandemijos pradžios ligoninėse dėl COVID-19 buvo gydoma per 1200 vaikų.

„Jeigu imtume rugsėjo–spalio mėnesius, tai dėl COVID-19 jau buvo gydoma stacionare 400 vaikų. Tai mes tikrai negalime sakyti, kad tai yra lengva besimptomė forma. Toliau einant, per pirmuosius rudens mėnesius reanimacijoje buvo gydoma 50 vaikų“, – nurodo profesorius.

Žinutės – tos pačios, tik masiškumas kitas. Prieš skiepus ir COVID pasus savaitgalį protestavo olandai. Čia vietinis galimybių pasas jau kurį laiką taikomas ne tik suaugusiems.

„Jaunesniems patekti į didesnius prekybos centrus, į renginių vietas, kino teatrus, sporto sales – viskas nuo 14 m“, – sako Nyderlanduose gyvenanti lietuvė Jurga Baltram.

Liuksemburge COVID pasai vaikams nuo 12 metų išduodami nuo liepos, kai tik vaikai pradėti skiepyti. Jo reikia visur: lankantis kine, prekybos centre, pramogų erdvėse ir net Kalėdų mugėje.

„Visada yra parodomas COVID pasas ir uždedama apyrankė, kad tai yra patikrinta, jeigu žmogus, vaikas norėtų grįžti į mugę. Paprastai, jeigu yra daugiau negu 10 žmonių, reikia dėvėti kaukes ir laikytis 2 m atstumo, mokyklose taip pat yra dėvimos kaukės“, – pasakoja Liuksemburge gyvenanti lietuvė Aurelija Jovaišaitė.

Izraelis žengė dar toliau – vienas pirmųjų pasaulyje pradėjęs skiepyti vaikus nuo penkerių metų, įvairias laisvalaikio veiklas leidžiančio žaliojo paso taip pat reikalauja iš visų nuo penkerių metų vaikų.

„Paso reikalauja praktiškai visose uždarose erdvėse: renginiai, kino teatrai, viešbučiai, sporto salės. Jeigu nori restorane sėdėti viduje, taip pat reikalingas žalias pasas. Jeigu lauke, žalio paso nereikia“, – aiškina Lietuvių bendruomenės Izraelyje narė Rima Blumenzon.

Lietuvoje galimybių paso reikalavimas vaikams nuo 12 įsigalios gruodžio 28-ąją. Tačiau jo nebus reikalaujama einant į pamokas ir būrelius. Dar šį mėnesį Vyriausybė tikisi pradėti skiepyti vaikus ir nuo penkerių metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt