Sveikata

2021.12.06 17:17

Vyriausioji epidemiologė: šalyje nustačius omikron atmainą, griežtinti taisyklių nebūtų svarstoma

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.06 17:17

Pasaulyje plintant omikron atmainai, Lietuvoje stiprinamas sekoskaita užsiimančių laboratorijų darbas. Pasak jų atstovo, įtarus naująją atmainą, laboratorijos įpareigotos skubiai, be eilės ištirti mėginį. Vyriausiosios epidemiologės teigimu, šalyje nustačius omikron atmainą, griežtinti taisyklių nesvarstoma. Nuo šeštadienio, aptikus naująją atmainą, dešimčiai dienų turėtų izoliuotis visi bendravę su užsikrėtusiuoju. 

Lietuvoje kol kas omikron atmaina dar nenustatyta. Spėlioti, kad tai įvyks, su sekoskaita dirbantis mokslininkas sako nenorintis. Vis tik, jo teigimu, tik laiko klausimas, kada ji bus aptikta.

„Tai yra tam tikrų indikatorių, leidžiančių įtarti tą atmainą, pavyzdžiui, su tam tikro gamintojo reagentais yra vienoje vietoje gaunamas neigiamas signalas, tai šiai dienai nėra žinoma apie tokius mėginius, kurie leistų įtarti, bet faktas, kad negalim ištirti visų mėginių, teorinė tikimybė visą laiką yra“, – sako LSMU mokslininkas Lukas Žemaitis.

Žinios. Mokyklose toliau auga COVID-19 atvejų skaičius: registruoti 455 protrūkiai, per 1800 užsikrėtimų

Šiuo metu sekoskaitą atlieka keturios laboratorijos Vilniuje ir Kaune. Kiekvieną savaitę atsitiktinai iš teigiamų atvejų atrenkami mėginiai ir tiriami 4-5 dienas. Taigi maždaug per savaitę paaiškėja, kokia tai atmaina. Įtarus omikron atmainą, laboratorijos mėginį tirs skubiai.

„Su sekoskaita iš esmės yra išnaudojami visi šalyje esantys sekoskaitos resursai. Laboratorijos, kurios gali atlikti tokius tyrimus ir būtent dėl tos omikron atmainos yra sustiprintas atvykusiųjų iš užsienio testavimas“, – teigia L. Žemaitis.

Lietuva jau nuo šeštadienio sugriežtino izoliacijos taisykles. Asmeniui nustačius ar įtarus omikroną, izoliuotis 10 dienų turės visi su juo kontaktavę žmonės, nesvarbu, paskiepyti ar persirgę. Vyriausioji epidemiologė teigia, kad apie naujas papildomas priemones, net ir aptikus omikron atmainą, kol kas nesvarstoma.

„Visos tos priemonės, kurios yra įdiegtos ir dabar, jos yra efektyvios ir prie omikron atmainos valdymo, o tos rekomendacijos, kurios yra susijusios su šventiniu laikotarpiu ir susibūrimais, jos yra aktualios. Nepaisant to, ar tai omikron, ar delta atmaina, kuri yra dabar paplitusi Lietuvoje, bet kuriuo atveju, bet kokie susibūrimai, nauji kontaktai, jie yra nerekomenduojami ir dabar“, – sako vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Omikrono atvejai jau fiksuojami Estijoje ir Latvijoje. Pastarojoje mėginiai paimti Rygos oro uoste, Estijoje taip pat nustatyti du įvežti atvejai. Pasak čia gyvenančio lietuvio, asmenys, kuriems buvo įtartas omikronas, iškart izoliuoti, kontaktų Estijoje jie beveik neturėjo. Pati šalis, net ir užfiksavus atmainą, situacijos nesureikšmina.

„Nėra tokios panikos žinučių siunčiama. Tiesą pasakius, atvirkščiai, kalbama apie tai, kad galbūt palengvinti, atleisti vadeles, nes paskutiniu metu skaičiai yra gerėjantys, ir yra net kalbos, kad galbūt kalėdiniam laikotarpiui vėl prailginti restoranų, kavinių ir barų darbo laiką“, – sako LRT RADIJO bendradarbis Estijoje Vaidas Matulaitis.

Iš viso omikron atmaina jau aptikta maždaug keturiasdešimtyje šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt