Sveikata

2021.12.06 18:50

Traškaitė-Juškevičienė: COVID-19 vaistai, kuriuos testuos Kauno klinikos, buvo naudojami ir Ebolai gydyti

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.12.06 18:50

Viešoji erdvė tiesiog užpilta informacijos apie naują koronaviruso atmainą omikron, kuri, vienų spėjimu, gali būti ir gerokai pavojingesnė už deltą, kitų – ne tokia pavojinga, tačiau kol oficialių tyrimų nėra, visa tai tik pamąstymai.

Žinoma, labai svarbu – ar dabar naudojamos vakcinos bus pajėgios apsaugoti nuo omikron mutacijos. Vakcinų gamintojai, beje, irgi skirtingų nuomonių – „BionTech“ generalinio direktoriaus nuomone, turimi skiepai atlaikys naująją atmainą, o štai „Modernos“ generalinis direktorius sako, kad dabartinių vakcinų apsaugos nuo omikron gali neužtekti.

Ne mažiau svarbu ir vaistai, kurie leistų gydyti COVID-19. Jau sukūrusios tabletes amerikiečių kompanijos „Merck“, „Pfizer“ ir „GlacxoSmithKline“. Savo klinikinius tyrimus skelbia „AstraZeneca“. Austrijos farmacininkų sukurtas vaistas bus testuojamas ir Kauno klinikose.

Projekto vadovė gydytoja reanimatologė-anesteziologė Vilma Traškaitė-Juškevičienė – „Savaitėje“.

Gydytoja apie Austrijos farmacininkų sukurto vaisto nuo koronaviruso testavimą Kaune: stebima teigiama įtaka ligos eigai, mažinanti mirštamumą

– Apie tai, kad Kaune šitas vaistas bus pradėtas testuoti, buvo paskelbta jau prieš geras dvi savaites. Ar tyrimas jau vyksta?

– Tyrimas kol kas dar nevyksta, nes reikia jam pasiruošti ir tam tikri dokumentų parengimo procesai užtrunka tam tikrą laiką, bet mes turime gerų žinių iš projekto organizatorių, kad tie žingsniai yra vykdomi pagal planą, ir greitu metu mes planuojame taip pat būti pasirengę projektą pradėti.

– Ar tiesa, kad vaistas jau buvo kitose valstybėse testuotas, Kaunas nėra pirmas miestas?

– Ne, Kaunas tikrai nėra pirmas miestas. Ir kadangi tai yra klinikinis tyrimas, tai vaistas jau yra praėjęs pirmąją ir antrąją klinikinių tyrimų fazes, stadijas. Kaune bus atliekama kartu su kitais dalykiniais partneriais trečioji klinikinio tyrimo fazė.

– Ar jau žinote, koks jo efektyvumas?

– Tyrimai atliekami, galutinių protokolų dar kol kas neturime, tačiau pirmosios klinikinio tyrimo stadijos parodė, kad vaistas yra saugus, kas yra labai svarbu, ir kad vaistas gali turėti teigiamos įtakos ligos eigai ir sumažinti mirštamumą.

Specifinio šalutinio poveikio nebuvo pastebėta. Ir tas yra labai svarbu, ir projekto organizatoriai tuo iš tikrųjų labai džiaugiasi, kad nepastebėta reikšmingų šalutinių reiškinių. Vaistas ankstesnėse tyrimo stadijose buvo testuojamas kartu su placebo, t. y., su poveikio neturinčiam asmeniui medžiaga, tai tikrai nepasireiškė kažkokie kitokie šalutiniai reiškiniai tiems pacientams, kurie gavo vaistą, o ne placebo.

– Kiek iš viso žmonių dalyvaus šitame šitame testavime Kaune?

– Kaune mes konkretaus skaičiaus tokio, kad tiktai tiek ir ne daugiau, pasakyti negalime, bet planuojame, kad bus įtraukta apie 30 pacientų, kurie sirgs COVID-19 liga. Tyrime dalyvaujantys pacientai bus supažindinti su sąlygomis ir, pasirašydami sutikimą dalyvauti tyrime, tokias sąlygas taip pat žinos, kad yra galimybė gauti arba vaistą, arba analogiškai atrodantį ne vaistą.

– Tai bus labai sunkūs ligoniai, ar tik jaučiantys simptomus, ar išvis kurie nejaučia simptomų?

– Čia yra labai svarbus klausimas, iš tikrųjų vienas iš kertinių šito tyrimo klausimų. Kadangi COVID-19 liga žmonės gali sirgti labai lengvai ir būti namuose, gali sirgti ne taip sunkiai, bet gulėti ligoninėje arba gali sirgti pačia sunkiausia forma ir gulėti intensyviosios terapijos skyriuje. Tai mūsų tikslas bus tie pacientai, kurie yra gydomi ligoninėje, bet jiems nereikia intensyviosios terapijos skyriaus, tai jiems pasireiškę gali būti ir lengvos formos dusulys, oro trūkumas, papildomo deguonies poreikis, tačiau jiems nereikia intensyviosios terapijos skyriaus, yra vidutinio sunkumo liga sergantis pacientas.

– Jeigu, pavyzdžiui, tą žmogų vis dėlto ištiktų kokie nors šalutiniai poveikiai, galbūt net ir labai stiprūs, tai bus įtrauktas punktas apie tai, kas prisiims atsakomybę?

– Pacientams dar nėra pastebėti tokie reiškiniai, kad kažkoks būtų reikšmingas sveikatos sutrikimas arba reikšmingas nepageidaujamas įvykis.

Kadangi pacientai iš dalies prisiima ir patys atsakomybę, nes jie sutinka, ir be abejo, atsako ir tyrimo organizatoriai už savo tiriamos medžiagos bandymus.

– Kiek truks tas bandymas?

– Konkrečiai negaliu atskleisti visų detalių apie vaistus, tyrimą, bet jis bus skiriamas tol, kol pacientas gulės ligoninėje. Reiškia, kelias dienas, kol jis bus gydomas ligoninėje, ir pats tyrimas, pats vaisto lašinimas, kaip minėjau, kelios dienos, bet paskui seks paciento stebėjimas po paskirto gydymo: kaip progresuoja jo liga, kokia tolesnė eiga, kaip kinta tam tikri žymenys, kurie yra atrandami kraujo tyrimų metu, atliekant juos. Tai tas stebėjimas truks dar kurį laiką ir po paciento išrašymo iš ligoninės. Mes turėsime tiesiog palaikyti ryšį nuolat. Visas tyrimas truks apie 3 metus, tai ką mes darysime Kaune, tai bus tik labai nedidelė dalelė – duomenų surinkimas ir darbas su pacientais.

– Šitas vaistas – kokius organus jis veikia? Tarkime, jeigu plaučių uždegimu žmogus susirgtų, jis galėtų būti skiriamas?

– Šis vaistas veikia į kraujagysles. Į kraujagyslių vidinį sluoksnį, vadinamąjį endotelį. Čia gal toks mokslinis pavadinimas, bet pats vidinis sluoksnis, kuris yra pažeidžiamas uždegimo metu, taip pat ir COVID metu. Kai yra pažeidžiamas šitas sluoksnis, tai reiškia padidėja kapiliarų pralaidumas, dėl ko ir kraujyje esančios medžiagos, taip pat citokinai uždegimo markeriai ir kitos medžiagos patenka į audinius ir sukelia dar didesnį žmogaus organizmo atsaką į infekciją.

Tai mūsų tikslas kartu su kitais projekto partneriais – skiriant šį medikamentą sumažinti kapiliarų pažaidą tam, kad kraujagyslės kiek įmanoma išliktų vientisos, nesuaižėjusios ir kad tos medžiagos, uždegimą skatinančios medžiagos, citokinai, nepatektų į kitus audinius.

Tai reiškia, šis vaistas, jeigu jis būtų patvirtintas ir pasižymėtų geru poveikiu, tokiu, kokio mes tikimės, galėtų būti skirtas uždegimo bet kokiu atveju, tiek ir plaučių esant infekcijai, kai pasireiškia tas sisteminis uždegimo poveikis žmogaus organizmui.

– Ar šio vaisto sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, kurios jau buvo naudotos gydyti kokioms nors kitoms virusinėms ligoms?

– Yra duomenų – ir tyrėjai patys užsimena – kad vaistas buvo naudojamas ir esant Ebolos protrūkiui. Bet konkrečiai apie tai negaliu papasakoti, nes tai vėlgi yra protokolo duomenys ir tiesiog yra užsimenama, kad buvo taikomas Ebolos pacientams, bet daugiau duomenų negaliu pateikti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt