Sveikata

2021.12.03 23:30

Pediatras: rizikos grupės vaikus neabejotinai reikia skiepyti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.12.03 23:30

Europos vaistų agentūrai (EVA) rekomendavus skiepyti 5-11 metų vaikus nuo COVID-19 ligos, Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad šios amžiaus grupės vakcinacija prasidės gruodžio antroje pusėje. Pediatrų draugijos pirmininkas Vaidotas Urbonas teigia, kad būtina skiepyti rizikos grupei priklausančius vaikus.

V. Urbonas nurodo, kad atsakymas, ar skiepyti mažus vaikus, nėra vienareikšmis.

„Aš rekomenduoju skiepyti, bet ligai turi reikšmės amžius. Kai mes kalbame apie vyresnius, suaugusius žmones, tai ten tokių klausimų iš viso nekyla. Ten yra tik vienas atsakymas – taip, reikia skiepytis ir kuo greičiau. Kai mes kalbame apie vaikus, ypač mažus vaikus, 5 metų ir jaunesnius, tai tuomet jau truputį kiti reikalavimai atsiranda ir negali būti toks griežtas, todėl, kad vis dėlto liga vaikų amžiuje, ypač mažų vaikų amžiuje, jos eiga yra žymiai lengvesnė. Ir tos baisiausios išeitys, kaip mirtis, yra labai retos. Ir netgi lėtinės ligos po persirgto COVID-19 yra retos <...>. Čia to atsakymo vienareikšmio nėra“, – LRT TELEVIZIJAI sako jis.

Gydytojas apie vaikų skiepijimą: nors Europoje nuomonės skirtingos, skiepas rizikos grupėje esantiems – būtinas

Tačiau gydytojas pabrėžia, kad kol laukiama platesnių duomenų apie šios amžiaus grupės skiepijimą, rizikos grupei priklausančius vaikus vakcinuoti reikia.

„Pasižiūrėjus į Europą, tai daugelis šalių pasiruošę skiepyti nuo 5 iki 11 metų visus, bet kai kurios šalys, kaip Nyderlandai, Prancūzija, pasirenka rizikos grupės vaikus. Ir aš manau, kad rizikos grupės vaikus, t. y. vaikus sergančius lėtinėmis ligomis, nutukusius, tai neabejotinai reikia skiepyti“, – teigia V. Urbonas.

LRT.lt primena, kad specialiai šios amžiaus grupės vaikams skirtos mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“) vakcinos Lietuvą turėtų pasiekti gruodžio antroje pusėje.

Naujoji vakcina jaunesniems vaikams turės 10 mikrogramų COVID-19 mRNR (veikliosios medžiagos), vaikui bus suleidžiama 0,2 ml tūrio vakcinos dozė. 12 metų ir vyresniems gyventojams skirtose „Comirnaty“ vakcinose yra 30 mikrogramų COVID-19 mRNR, o vienos dozės tūris sudaro 0,3 ml.

EVA ketvirtadienį patvirtino, kad 5-11 metų vaikams skirtos „Comirnaty“ vakcinos yra saugios ir efektyviai apsaugo vaikus nuo COVID-19 ligos. Jos bus suleidžiamos į žasto raumenį, tarp pirmos ir antros dozės bus daroma trijų savaičių pertrauka.

„BioNTech ir Pfizer“ informavo, kad vakcinos, skirtos 5-11 metų vaikams, gruodžio antroje pusėje turėtų pasiekti visas Europos Sąjungos šalis. Pirmąją Lietuvai skirtą siuntą sudarys 78 tūkst. vakcinos dozių. Kai jos bus pristatytos į Lietuvą ir paskirstytos skiepijančioms įstaigoms, gyventojai galės registruoti savo vaikus vakcinacijai.

Registruotis bus galima tuo pačiu būdu, kaip iki šiol, – internetu www.koronastop.lt arba trumpuoju numeriu 1808.

Atlydėti vaiką į vakcinacijos centrą turės bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų. Atvykimas į vakcinacijos centrą yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis, todėl sutikimo pažymos pildyti nereikės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt