Sveikata

2021.12.04 19:12

Panašu, kad pirmųjų Australijos gyventojų naudoti augalai mažina vėžinių ląstelių atsparumą gydymui

LRT.lt2021.12.04 19:12

Nustatyta, kad lipniuose Australijoje augančio krūmo lapuose, kuriuos šio žemyno čiabuviai naudojo kaip vaistą, yra junginių, galinčių padėti gydyti vėžį, rašo „Science Alert“. 

Panašu, kad neapdoroti Eremophila galeata dervos ekstraktai neleidžia vėžinėms ląstelėms išstumti vaistų per vadinamąsias efliukso pompas. Trumpai tariant, ekstraktas pašalina apsaugą, kurią kai kurios vėžio ląstelės naudoja, kad iš savo „organizmų“ pašalintų chemoterapijoje naudojamus preparatus.

Tūkstančius metų iš šių Australijoje augančių žydinčių augalų, kurių pavadinimas išvertus reiškia „mylintis dykumą“, išgautas dervas aborigenai naudojo sveikatai stiprinti skirtose rūkymo ceremonijose arba kaip kompresą nuo odos ligų.

Tačiau tik visai neseniai įgijome įrankius ištirti šiuos augalus biocheminiu lygmeniu, kad sužinotume daugiau apie jų gydomąsias savybes. Šiandien navikų atsparumas vaistams yra pagrindinė kliūtis vėžio gydymui, pavyzdžiui, pasitelkiant chemoterapiją, todėl, kaip ir antibiotikų atveju, mokslininkai yra priversti ieškoti naujų gydymo būdų.

„Jau turime produktų, kurie slopina efliukso pompos poveikį, – aiškina botanikas Danas Stærkas iš Kopenhagos universiteto. – Tačiau jie neveikia optimaliai, nes nėra pakankamai tikslūs ir gali turėti įvairių šalutinių poveikių.“

E. galeata buvo daug žadantis variantas ne tik dėl to, kad jau ilgą laiką naudojamas medicinoje, bet ir dėl to, kad jo sudėtyje yra flavonoidų.

Flavonoidai yra augaliniai junginiai, kaip įrodyta, slopinantys pernašos baltymus, kurie pašalina vaistus iš ląstelės. Šie junginiai paprastai nėra toksiški, pasižymi didele chemine įvairove ir daug žadančiu biologiniu aktyvumu, todėl yra vertingi ir tinkami medicininiam naudojimui.

Anksčiau buvo nustatyta, kad kitose Eremophila rūšyse yra flavonoidų, slopinančių efliukso pompos funkciją. Kai kurie iš šių augalų taip pat pasižymi antidiabetinėmis, antivirusinėmis, antibakterinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis.

Vis dėlto šios augalų šeimos tyrimai kol kas buvo labai paviršutiniški.

Išanalizavę E. galeata, mokslininkai nustatė, kad šios rūšies derva ženkliai padidina chemoterapijos poveikį HT29 gaubtinės žarnos vėžio ląstelėms. Tyrimai parodė, kad dervoje esantys flavonoidai blokuoja daugumą šiose vėžinėse ląstelėse esančių efliukso pompų.

„Įdomu tai, kad, pavyzdžiui, antibiotikams atsparios bakterijos gamina didelius kiekius beveik identiškų efliukso pompų, todėl jos itin gerai išpumpuoja antibiotikus iš savo ląstelių, – sako botanikė Malene Petersen iš Kopenhagos universiteto. – Ši natūrali medžiaga, flavonoidas, atakuoja konkretų efliukso pompos baltymą, todėl mes svarstome, kad jis galbūt galėtų pasitarnauti ir siekiant įveikti organizmo atsparumą antibiotikams.“

Tačiau senųjų tautų sukauptų žinių panaudojimas, kuriant perspektyvius vaistus, susiduria su rimtais etiniais aspektais, į kuriuos reikia atsižvelgti.

Ateityje vaistų tyrimuose neišvengiamai teks pasitelkti istorines žmonijos žinias, kurios iki šiol Vakaruose dažniausiai buvo ignoruojamos. Taip pat nėra jokios garantijos, kad tradicinės medicinos tikslais šiuos augalus auginantiems asmenims bus tinkamai atlyginta.

Šio tyrimo autoriai prašo, kad tie, kas pasinaudos jų surinkta informacija komerciniam produktui gaminti, „nuodugniai apsvarstytų galimybę pasidalyti gautu pelnu su aborigenų bendruomenėmis ar tose vietovėse, kuriose auga šios augalų rūšys, gyvenančiomis žmonių grupėmis“.

Tačiau kol nėra tvirtos politikos, saugančios senąsias žinias, nėra jokių garantijų, kad taip įvyks.

Be to, nykstant čiabuvių kalboms, kyla pavojus prarasti svarbią medicininę informaciją, kuri galbūt nukreiptų vaistų tyrinėtojus teisinga linkme.

Neabejotinai reikalingas bendradarbiavimas, tačiau kelias pirmyn tebėra labai miglotas.

Tyrimas paskelbtas leidinyje „Biomolecules“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt