Sveikata

2021.12.03 17:38

Koronavirusas Kauno regione: mažėja pacientų ligoninėse, tačiau vis jaunesni suserga sunkiu plaučių uždegimu

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.12.03 17:38

COVID-19 ligos Kauno regiono valdymo grupės vadovas doc. Vaidotas Gurskis atsargiai prognozuoja, kad slopsta ketvirtoji viruso banga. Tiesa, pastebima tendencija – padaugėjo sunkia COVID-19 pneumonija sergančių 20–40 metų amžiaus gyventojų. Pačiame Kauno mieste fiksuojama daugiau kaip 100 viruso protrūkių, du trečdaliai iš jų – ugdymo įstaigose.

Kaip sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė, gruodžio 1 d. Kaune buvo 109 aktyvūs koronaviruso protrūkiai. Tai kone dukart mažiau nei prieš mėnesį.

„Gruodžio 1 d. duomenimis, 62 proc. COVID-19 ligos protrūkių Kaune registruota ugdymo įstaigose, 32 proc. – kitose įstaigose: gamybos, prekybos, statybos ir kitose įmonėse, 5 proc. – asmens sveikatos priežiūros įstaigose, 1 proc. – socialinės globos įstaigose“, – LRT.lt komentavo R. Gabrielaitė.

Pasak jos, labiausiai neramina protrūkiai, įsiplieskę ugdymo, asmens sveikatos priežiūros bei socialinės globos įstaigose.

„Užsikrėtus vaikui ugdymo įstaigoje, neužtikrinant tinkamos izoliacijos šeimoje, dažnais atvejais suserga ir kiti šeimos nariai. Protrūkiai ASPĮ ar socialinės globos įstaigose kelia nerimą, nes dažniausiai serga rizikos grupei priklausantys šių įstaigų pacientai, globotiniai, turintys lėtinių ligų, neretai jų ligos eiga būna sunkesnė, reikalinga ar užsitęsia hospitalizacija, išeitys – liūdnesnės“, – aiškino R. Gabrielaitė.

Tiek prieš mėnesį, tiek dabar pacientų skaičius daugmaž vienodas

Anot COVID-19 ligos Kauno regiono valdymo grupės vadovo doc. Vaidoto Gurskio, iš viso gruodžio 1 d. Kauno regiono gydymo įstaigose veikė 520 stacionaro lovų su deguonies tiekimo galimybe ir 53 reanimacijos ir intensyviosios terapijos (RITS) lovos su dirbtine plaučių ventiliavimo (DPV) galimybe. Žemiau esančiame grafike nurodyta, kaip keitėsi šių pacientų skaičius per pastaruosius 3 mėnesius.

Gruodžio 1 d. duomenimis, 80 proc. Kauno regiono stacionaruose gydomų pacientų buvo reikalinga deguonies terapija. Daugiau kaip pusei – 57 proc. – reanimacijoje esančių pacientų buvo taikoma DPV.

„COVID-19 ligos ketvirtosios bangos pikas buvo pasiektas lapkričio 8 dieną, kai Kauno regiono gydymo įstaigose buvo gydomas 481 pacientas stacionaro lovose su deguonies tiekimo galimybe. RITS lovose pikas buvo pasiektas lapkričio 15 dieną ir čia buvo gydomi 46 pacientai“, – LRT.lt komentavo V. Gurskis.

Jo teigimu, šiuo metu LSMU Kauno ligoninėje, kurioje gydoma daugiausia COVID-19 liga sergančių pacientų, vidutinis šia infekcija užsikrėtusių asmenų amžius yra 60 metų. Tačiau paskutines dvi savaites pastebima pacientų jaunėjimo tendencija: Kauno klinikų RITS lovose gydomų pacientų amžiaus vidurkis yra 48 metai, nes padaugėjo sunkia COVID-19 pneumonija sergančių 20–40 metų amžiaus asmenų.

„Kauno klinikų stacionaro lovose su deguonies tiekimo galimybe gydomų visų pacientų amžiaus vidurkis yra 56 metai, o sergančiųjų sunkiu plaučių uždegimu – 39 metai“, – aiškino V. Gurskis.

Jis pažymėjo, kad Kauno regiono gydymo įstaigose apie 90 proc. reanimacijoje atsidūrusių pacientų yra nepasiskiepiję, o stacionare jų yra 75–80 proc.

„Pastebima nauja tendencija: paskiepytiems asmenims patekus į gydymo įstaigą ir ten susirgus COVID-19 liga, kitaip tariant, patekus į ligos židinį, dažniausiai jų būklė nepablogėja arba pablogėja nežymiai, jų nereikia skubiai perkelti į stacionaro lovas su deguonies tiekimo galimybe toliau gydyti“, – aiškino pašnekovas.

Atsargi prognozė: situacija rimsta

Jis užsiminė, kad pastarąsias dvi paras stacionaro lovų užimtumas yra sumažėjęs iki 67 proc., todėl nuo kitos savaitės Kauno regiono gydymo įstaigose planuojama panaikinti 30 stacionaro lovų su deguonies tiekimo galimybe.

„Galima atsargiai prognozuoti, kad situacija rimsta ir matomas ketvirtosios COVID-19 ligos bangos atoslūgis: per parą į Kauno regiono gydymo įstaigas atvykstančių pacientų skaičius vidutiniškai nuo 42–46 pacientų sumažėjo iki 38–42. Tai reiškia, kad šis sumažėjimas nėra labai ženklus, bet išlieka stabilus“, – teigė pašnekovas.

Jis pabrėžė, kad 6 savaites nekinta pacientų srautas į RITS lovas su DPV galimybe: atvyksta vidutiniškai apie 5–6 pacientus per parą.

„Norėdami įžvelgti aiškesnes tendencijas, turėtume palaukti dar mažiausiai 2 savaites“, – kalbėjo Kauno regiono valdymo grupės vadovas doc. V. Gurskis.

Pačiose Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikose šiuo metu veikia 40 stacionaro lovų su deguonies tiekimo galimybe ir 20 RITS lovų su DPV galimybe. Iš viso, pasak V. Gurskio, šią parą buvo gydomi 25 pacientai stacionaro lovose su deguonies tiekimo galimybe ir 9 pacientai RITS lovose su DPV galimybe. Lapkričio 1 d. buvo 27 pacientai stacionare ir 10 pacientų RITS. Tiek pat pacientų ten buvo ir spalio 1 d., tačiau stacionare – triskart mažiau, tik 9 pacientai.

Šiuo metu Kauno klinikose vaikų, sergančių COVID-19 liga, nėra. V. Gurskio teigimu, galima pasidžiaugti, kad kol kas sunkių infekcijos išraiškų vaikams banga baigėsi ir pastaruoju metu į Kauno klinikas vaikai, sergantys COVID-19 liga, atvyksta retai.

Pagrindinėje Kauno COVID-19 gydančioje ligoninėje – apie 200 pacientų

LSMU Kauno ligoninėje šiuo metu gydoma apie 200 pacientų, 11 iš jų yra intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuose.

„Per spalį turėjome spartų šių ligonių skaičiaus augimą, o lapkritį kai kuriomis paromis pasiekdavome net iki 250 kovidinių lovų užimtumą – tai yra visą mums skirtą šiai ligai gydyti skaičių. Pacientų amžius įvairus, nuolat gydome apie 10 nepilnamečių“, – LRT.lt komentavo LSMU Kauno ligoninės vyriausiasis komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas.

Jis pridūrė, kad didesnė dalis pacientų nepasiskiepiję, o vakcinuotieji sudaro apie trečdalį. Sunkiausi ligoniai, kuriems prireikia reanimacijos, anot S. Tvirbuto, paprastai yra neskiepyti.

LSMU Kauno ligoninėje, pasak jos atstovo, nuo spalio vien COVID-19 skirti 8 skyriai, anksčiau čia gydyti kardiologijos, neurologijos, geriatrijos, vidaus, infekcinių ligų pacientai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt