Sveikata

2021.12.04 14:25

Botulino toksino injekcija – ne tik estetinėms procedūroms: kuo ji naudinga pacientams po insulto?

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2021.12.04 14:25

Be įprastai po insulto taikomos kineziterapijos, ergoterapijos ir kitų procedūrų, šiandien reabilitacijoje yra ir naujovių – botulino toksino injekcijos, kurios naudojamos ne tik grožio industrijoje, bet ir siekiant grąžinti gyvenimo kokybę pacientui, kurį po insulto kankina raumenų tonuso padidėjimas. 


Lietuvoje insultą kasmet patiria apie 11 tūkst. gyventojų – po 35 kasdien. Devyni iš jų neišgyvena, o likusiems neretai tenka taikstytis su šalutiniais reiškiniais, tarp kurių yra rijimo, judėjimo, mąstymo, dubens organų funkcijų sutrikimai. Tokiems pacientams paprastai po insulto skiriama reabilitacija, kuri padeda bent iš dalies susigrąžinti savarankiškumą ir komfortą.

„Reabilitacijos paslaugos pradedamos teikti jau pačiame ūmiame ligos periode – apie procesą LRT RADIJO laidai „Sveikata“ pasakojo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Jūratė Kesienė. – Ir intensyvios terapijos skyriuje, ir neurologijos, neurochirurgijos skyriuose, kai fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai eina konsultuoti, taip pat jau skiriamos reabilitacijos priemonės ir tokie specialistai kaip kineziterapeutas, ergoterapeutas ar logoterapeutas pradeda dirbti. Taigi jau šiame etape fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas įvertina tolesnės reabilitacijos poreikį ir formuluoja išvadą, kuria remiantis pacientas dažniausiai toliau nukreipiamas į įvairias reabilitacijos įstaigas“.

Vienas iš nemalonių liekamųjų reiškinių, sukeliančių pacientui diskomfortą ar netgi trikdantis judėjimą, o tuo pačiu ir gyvenimo kokybę, yra padidėjęs raumenų tonusas, vadinamas spastiškumu. Raumenų tonuso patologinį padidėjimą galima gydyti įvairiomis priemonėmis, aiškino J. Kesienė, o viena jų yra botulino toksino injekcijos, kurios, suleistos į per daug įsitempusius raumenis, kuriam laikui šiuos atpalaiduoja. Žmogui lengviau atlikti judesius, sumažėja skausmas.

Raumenų spastiškumą įvertinti gali įvairių sričių gydytojai – neurologai, fizinės medicinos bei reabilitacijos specialistai ar šeimos gydytojai, priklausomai nuo to, kokiame etape šis simptomas išryškėja. Pasak J. Kesienės, labai dažnai jis pasirodo ne ūmiajame ligos periode, o vėliau, kai žmogus, patyręs insultą, yra reabilitacijoje.

Gydymas botulino toksino injekcijomis tiek pirmąjį kartą, tiek tuomet, kai procedūra kartojama, suaugusiems pacientams yra nemokamas, sakė „Sveikatos“ pašnekovė.

„Esant viršutinės ar apatinės galūnės spastiškumui dėl insulto, gydymas botulino toksinu yra kompensuojamas ir pacientui už jį mokėti nereikia. Kadangi poveikis trunka maždaug 12 savaičių, jeigu to vienkartinio suleidimo metu stebimas teigiamas pokytis – pacientui sumažėjo raumenų tonusas, lengviau judinti galūnes, sumažėjo skausmas ar diskomfortas – gydymą galima kartoti kas tris mėnesius ar šiek tiek rečiau, priklausomai nuo to, kiek trunka vaisto poveikis“, – laidoje kalbėjo J. Kesienė.

Yra dvi kategorijos pacientų, kuriems šios injekcijos dėl padidėjusio raumenų tonuso yra aktualios, sakė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja.

„Viena, kai sumažėjęs raumenų tonusas leidžia asmeniui atlikti judesius sklandžiau, lengviau, su mažiau pastangų, ir kita grupė, kuriems dėl padidėjusio raumenų tonuso vystosi kontraktūros, sunku išjudinti sąnarius, judesiai tampa skausmingi, pacientas neranda patogios padėties, negali išsimiegoti, tokiu atveju gydymo tikslas yra pasyvios funkcijos atkūrimas, kad judesiai būtų lengvesni, būtų juntamas didesnis komfortas“, – aiškino J. Kesienė.

Kaip ir bene kiekvienas medikamentas, botulino toksinas pasižymi galimais šalutiniais reiškiniais, tačiau jie, pasak J. Kesienės, „stebimi retai“.

„Ką pacientai kartais nurodo, tai skausmingumą injekcijos vietoje, bet tai, manau, gali būti po bet kurios injekcijos. Aprašomas ir galimas trumpalaikis kūno temperatūros pakilimas, jeigu leidžiama arti kaklo – kartais rijimo sutrikimas. Tačiau tikrai tie pašaliniai reiškiniai yra reti. (...) Per mano 10-ies metų praktiką vienas pacientas nurodė trumpalaikį karščiavimą, kuris truko kelias valandas. Šalutiniai reiškiniai gana greitai praeina“, – sakė gydytoja.

Ji akcentuoja, kad atsistatymas po insulto paprastai nesibaigia uždarius reabilitacijos skyriaus duris, tad ir botulino toksino injekcijos veiksmingiausios tuomet, kai pacientas turi kantrybės laikytis rekomendacijų.

„Pacientas, patyręs galvos smegenų insultą, priklausomai nuo liekamųjų reiškinių turi toliau atlikti pratimus, kuriuos jam rekomendavo reabilitacijos specialistai. Lygiai taip pat ir atlikus botulino toksino injekcijas, vien vaisto poveikio neužtenka – reikia jį sustiprinti judesiu, dėl to pacientai turi arba lankytis reabilitacijos įstaigose tam tikroms procedūroms, arba turi atlikti pratimus namuose. Kaip kiekvienas asmuo, kad liktų sveikas, turi būti pakankamai fiziškai aktyvus, taip ir insulto atveju, kai tarsi tos galimybės (judėti) gali pablogėti, labai svarbu, kad pacientas liktų fiziškai aktyvus ir rekomenduoti pratimai būtų jo kasdienio gyvenimo įprastinė dalis“, – kalbėjo J. Kesienė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Sveikata“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt