Sveikata

2021.12.03 19:30

Šalies gyventojai piktinasi greitųjų COVID-19 antigenų testų tikslumu: kodėl dalis jų neparodo ligos?

Laura Adomavičienė, LRT.lt2021.12.03 19:30

Gyventojai dažnai skundžiasi dėl greitųjų COVID-19 antigenų testų rezultatų: imant mėginį iš nosies landos testas užsikrėtimą koronavirusine infekcija rodo, bet iš karto pakartojus tyrimą kito gamintojo testu, kuriam naudojamas seilių mėginys, – atsakymas priešingas. „Kodėl apskritai tokie COVID-19 testai, kurie neveikia, yra parduodami?“ – tokių ir panašių piktinimųsi apstu ne tik socialiniuose tinkluose, panašių klausimų sulaukia tiek žiniasklaida, tiek už medicininių priemonių kokybę atsakingos įstaigos.

Į naujienų portalą LRT.lt kreipėsi skaitytoja Gabija ir tikino, kad greitieji COVID-19 testai, kuriems imamas seilių mėginys, užsikrėtimo tiesiog nerodo.

„Neveikiantys testai pardavinėjami parduotuvėse ir vaistinėse. Daug kas žino, kad jie nieko neparodys, bet jie žmonėms parduodami! Kalbu apie greituosius antigenų testus COVID-19 nustatyti, kuriems reikalingas seilių mėginys. Mūsų šeimos pavyzdys: vienas šeimos narys susirgo COVID-19, jį namuose testavome kelis kartus. Testas, kuriam reikia ėminio iš nosies landos, ligą rodė, testas su seilių mėginių – nieko“, – piktinosi moteris.

Įdomu tai, kad visose šalies mokyklose vaikai du kartus per savaitę tikrinami dėl COVID-19 greitaisiais antigenų testais, kuriems imamas ėminys būtent iš nosies landos. Kodėl?

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos viešųjų ryšių specialistė Simona Kalvelytė teigė, kad šio tipo testai pasirinkti dėl kelių priežasčių.

„Ugdymo įstaigoms išduodami greitieji testai, skirti ėminiui iš nosies landos. Savikontrolei skirtiems testams ėminys turi būti imamas kuo mažiau invaziniu būdu, todėl nosiaryklė netinka. Dėl šios priežasties specialistai nusprendė pasirinkti būtent tokio tipo testus. Tačiau gamintojo nepasirenkame, testus įsigyjame viešojo pirkimo būdu. Laimėtoju nustatomas tiekėjas, kuris atitinka visus perkančiosios organizacijos reikalavimus ir siūlo mažiausią kainą“, – komentavo S. Kalvelytė.

Nosies landos testai tikslesni?

Lietuvoje už medicinos priemonių vertinimą atsakinga Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba). Jos direktorė Nora Ribokienė patvirtino, kad tarnyba sulaukia pavienių gyventojų paklausimų dėl greitųjų testų, jų atitikties ir patikimumo.

„Paaiškiname, kad testų rezultatų patikimumą ir teisingumą gali lemti daugybė veiksnių: tinkamas mėginio paėmimas, tinkamas testo atlikimas. Taip pat didelę reikšmę turi laikas, kada atliekamas greitasis antigenų testas.

Iš esmės antigenų testai yra ganėtinai jautrūs esant didelei viruso koncentracijai, todėl atlikus testą per anksti arba per vėlai gali būti gautas klaidingas rezultatas. Turint abejonių, pavyzdžiui, po potencialaus kontakto su sergančiuoju ar turint ligos simptomų rekomenduojama arba vėliau pakartotinai atlikti kitą testą, arba kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus dėl molekulinio, tai yra laboratorinio, tyrimo atlikimo“, – patarė N. Ribokienė.

Atkreipiame dėmesį, kad visos savikontrolei skirtos medicinos priemonės (tiek COVID-19 ligos, tiek, pvz., nėštumo nustatymo) nėra skirtos diagnozuoti ar žmogaus būklei patvirtinti. Gavus teigiamą testo rezultatą dėl diagnozės patvirtinimo, būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus.

Vis dėlto ji atkreipė dėmesį, kad, Akreditavimo tarnybos žiniomis, viruso kiekis nosies landos mėginyje yra didesnis nei seilių mėginyje, todėl nosies landos testai yra jautresni.

Ragina testus rinktis atsakingai

N. Robokienės teigimu, reikia būti atidiems renkantis greitąjį COVID-19 antigenų testą. Mat vieni greitieji COVID-19 antigenų testai gali būti skirti naudoti profesionaliai, kiti – savikontrolės sąlygomis.

„Tik profesionaliai naudoti skirti testai yra skirti tik asmens sveikatos priežiūros specialistams ir nėra skirti savikontrolei. Visos medicinos priemonės turi būti naudojamos pagal gamintojo numatytą paskirtį ir vadovaujantis gamintojo teikiamomis naudojimo instrukcijomis. Gyventojai, norintys atlikti testus patys, turėtų rinktis arba sertifikuotus savikontrolei skirtus COVID-19 antigenų testus, arba savikontrolei pritaikytus COVID-19 antigenų testus, kuriems sveikatos apsaugos ministras suteikė leidimus.

Savikontrolei skirtiems testams taikomi aukštesni reikalavimai. Savikontrolei skirtų testų atitiktį turi įvertinti ir patvirtini notifikuotoji, tai yra sertifikuojanti, įstaiga. Informuojame, kad šiuo metu rinkoje jau yra pagal direktyvos reikalavimus sertifikuotų savikontrolei skirtų greitųjų COVID-19 antigenų testų“, – pabrėžė Akreditavimo tarnybos direktorė.

Reikalavimus atitinkančius testus, skirtus tiek naudoti profesionaliai, tiek savikontrolei, anot N. Ribokienės, galima atpažinti pagal jų ženklinimą bei pateikiamą informaciją. Pirmiausia tiek profesionaliai naudoti, tiek savikontrolei skirtų COVID-19 greitųjų testų pakuotė, naudojimo instrukcijos turi būti paženklintos atitikties ženklu CE. Profesionaliai naudoti skirti testai ženklinami tik atitikties ženklu CE, o savikontrolei skirti testai ženklinami atitikties ženklu CE su šalia nurodytu notifikuotosios (sertifikuojančios) įstaigos numeriu, tai yra keturženkliu skaičiumi.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į ant pakuotės nurodytą testo paskirtį: ar jis skirtas tik profesionaliai naudoti, ar savikontrolei. Pavyzdžiui, nosiaryklės mėginys nėra tinkamas savikontrolei. Tiesa, čia reikėtų atkreipti dėmesį, kad nosiaryklės COVID-19 testas nėra nosies landos testas. Pavyzdžiui, ėminys iš nosiaryklės imamas atliekant PGR testą.

Ant testo pakuotės taip pat turi būti nurodytas mėginio tipas, o prie testo privalo būti pridėta naudojimo instrukcija lietuvių kalba.

„Atkreipiame dėmesį, kad greitųjų COVID-19 antigenų testų, kuriems suteiktas sveikatos apsaugos ministro leidimas, ženklinimas gali skirtis nuo pagal direktyvos reikalavimus atitinkančių testų ženklinimo. Rekomenduojame gyventojams susipažinti su Akreditavimo tarnybos tinklalapyje skelbiamame sąraše pateikta informacija, kurioje nurodytas testo gamintojas, testo pavadinimas, mėginio tipas bei pateiktos nuorodos į šių testų pakuočių išklotines, naudojimo instrukcijas“, – ragino N. Ribokienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt