Sveikata

2021.12.02 17:40

Negalia – lyg stigma: kai kurie suaugę nenori, kad jų vaikai darželiuose būtų ugdomi kartu su negalią turinčiu vaiku

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.12.02 17:40

Kai kuriuos gyvenimą dar tik pradedančius pažinti vaikus šis pasaulis pasitinka negailestingai. Su neįgaliaisiais dirbantys mokslininkai neslepia – yra tėvų, kurie nenori, jog jų vaikai būtų ugdomi toje darželio grupėje, kur yra negalią turinčių vaikų.

„Negalios nėra, yra bloga aplinka“, – pastebi Klaipėdos universiteto (KU) Sveikatos mokslų fakulteto Holistinės medicinos ir reabilitacijos katedros vedėja prof. Daiva Mockevičienė.

Vis dėlto pastebima, kad kai kur darželiuose negalią turintiems vaikams integruotis nėra lengva – ne visi darželinukų tėvai nori, kad negalią turintis vaikas mokytųsi su negalios neturinčiais vaikai.

„Maža paslaptis – tėvai nelabai priima tuos integruotus vaikus, kurie turi negalią, ypač kai vaikai autistai yra integruojami į bendro lavinimo darželius. Neteisingas požiūris į negalią“, – pastebėjo mokslininkė.

KU studentai ir mokslininkai stengiasi keisti žmonių požiūrį į negalią turinčius asmenis, siekiama, kad žmonės neišskirtų neįgaliųjų iš kitų visuomenės narių.

Todėl jau daugiau nei dešimtmetį kasmet minint Tarptautinė neįgaliųjų dieną rengiama speciali konferencija, kurios metu vaikams sudaroma galimybė tam tikra prasme „pasimatuoti“ negalią – naudojant specialius įrenginius galima pajusti, ką kasdien jaučia Parkinsono liga sergantys asmenys, neregiai ir silpnaregiai, paralyžiaus kaustomi žmonės ir pan.

„Kai matai kaip tų vaikų akytės žiba, kai jie jau išbando, ką reiškia neįgaliojo vežimėliu važiuoti, klausos negalią pajusti… Jie labai gražiai mums papasakoja“, – dėstė D. Mockevičienė.

Blogiausia – išskirtinis aplinkinių dėmesys

Tiesa, pandemijos metu konferencija vyksta nuotoliniu būdu, tačiau tradicija nenutrūksta – siekiama atkreipti žmonių dėmesį ir padėti geriau suprasti jų kasdienybę.

„Kai priešmokyklinukas vežimėlyje sėdintį neįgalų vaiką priima lygiaverčiai kaip ir jis pats, man atrodo, mūsų visuomenėje yra labai svarbu“, – akcentavo pašnekovė.

KU mokslininkai neseniai atliko mokslinį tyrimą, kuriame dalyvavo vaikai ir jų šeimos. Pasak D. Mockevičienės, tyrimo metu itin dažnai iš tėvų teko girdėti, jog jie pastebi, kad jų vaikai vis dar yra išskiriami, jiems skiriamas per didelis dėmesys.

Per didelis dėmesys ir skirtumų akcentavimas yra būtent tai, ko labiausiai vengia negalią turintys žmonės ar jų vaikai.

Jaučiamas slaugytojų stygius, kuris, prognozuojama, tik didės

Negalią turintiems asmenims prireikia ir medikų pagalbos – negalią įgijusiems ar ją turintiems nuo gimimo reikia kineziterapeutų, ergoterapeutų, slaugytojų paslaugų ir gydymo, tačiau šių specialistų rinkoje stinga.

Pastebima, kad KU Sveikatos mokslų fakultete siūlomos studijų programos yra itin populiarios – šiuo metu šiame fakultete studijuoja apie 1 tūkst. studentų.

„Kalbant apie slaugos specialybę, studijuoja daugiau nei 300 studentų. Poreikis yra dar didesnis“, – pastebėjo KU rektorius Artūras Razbadauskas ir pridūrė, kad slaugytojų ateityje reikės vis daugiau, nes visuomenė sensta.

KU rektorius A. Razbadauskas pastebėjo, kad KU turimos galimybės „pasimatuoti“ negalią yra labai svarbios rengiant įvairių sričių sveikatos specialistus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt