Sveikata

2021.11.30 12:01

Mobiliuose testavimo punktuose – tikra apgultis: paskutine proga nemokamai išsitirti besinaudojantieji ir gudrauja, ir išplūsta medikus

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.11.30 12:01

Likus porai dienų iki privalomo darbuotojų testavimo ir galimybių paso išdavimo tvarkų pasikeitimo mobiliuose punktuose – tikra apgultis. Didžiuosiuose miestuose buvo iki maksimumo išplėstos testavimo apimtys, tačiau net ir tai nepadės priimti visų paskutinįkart nemokamai išsitirti suskubusiųjų. Tiesa, mobiliuose punktuose dirbantiems medikams šiomis dienomis tenka ne tik itin didelis darbo krūvis, bet ir keiksmų ar grasinimų lavinos.

Didžiuosiuose Lietuvos miestuose esantys mobilūs testavimo punktai šiomis dienomis sulaukia itin daug klientų.

Neabejojama, kad smarkiai ūgtelėjusį testavimosi poreikį lemia tai, jog nuo gruodžio 1-osios keičiantis privalomo darbuotojų testavimo ir galimybių paso išdavimo tvarkoms, mobiliuose punktuose nebebus atliekami greitieji antigeno testai.

Tokia tvarka nustatyta Seimui jau kiek anksčiau atmetus prezidento Gitano Nausėdos veto ir priėmus Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, numatančias, kad nuo gruodžio 1-osios darbuotojai, įtraukti į Vyriausybės patvirtintą veiklos sričių sąrašą, nebegalės periodiškai testuotis dėl COVID-19 valstybės lėšomis.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras skaičiuoja, kad šiomis dienomis atlikti greituosius antigeno testus norinčiųjų skaičius išaugo dvigubai.

„Apimtys yra išaugusios beveik du kartus. Praėjusią savaitę greitiesiems antigeno testams buvome sukūrę ir paleidę apie 1600 vietų ir kasdien dar likdavo laisvų laikų nuo 400 iki 600. O šiandien, ryt sukurtų registracijų yra beveik 2500 ir nėra nė vieno likusio laisvo laiko. Ta reiškia, kad žmonės likus paskutinėms dienoms iki gruodžio 1 d. dar nori pasinaudoti ta suteikta valstybės galimybe nemokamai atlikti greituosius antigeno testus“, – dėstė Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovė Guoda Ropaitė-Beigė.

Nors dar labiau plėsti vietų minėtiems testams skaičiaus ir neplanuojama, neabejojama, kad poreikis yra kur kas didesnis nei numatytų vietų skaičius.

„Tikėtina, kad net ir sukūrus dvigubai didesnį skaičių, tos registracijos visos būtų panaudotos“, – pastebėjo G. Ropaitė-Beigė.

Tyrimų plūsta ir Klaipėdoje, kiek ramiau – Kaune

Tikras darbymetis ir uostamiestyje esančiame mobiliame punkte. Jo darbą koordinuojančios Klaipėdos miesto poliklinikos vyriausioji gydytoja Loreta Venckienė teigė, kad pastarosiomis dienomis antigeno testams registruojasi itin daug uostamiesčio ir aplinkinių miestų gyventojų.

„Yra anšlagas, visos vietos yra užimtos ir kiek buvome didinę tų vietų, vis tiek viskas yra užimta. Dirba keturi punktai po tris pamainas“, – situaciją apibendrino L. Venckienė.

Pašnekovė patikino, kad uostamiestyje neplanuojama dar plėsti testavimo vietų skaičiaus. Per vieną uostamiesčio mobiliame punkte atliekama apie 1200 tyrimų, neretai tyrimai atliekami ne klaipėdiečiams, o aplinkinių miestų gyventojams.

Kaune situacija kiek ramesnė, tačiau didesnis testuotis norinčiųjų aktyvumas stebimas ir čia.

„Ypatingo padidėjimo nėra, bet jis jaučiasi. Jeigu PGR testų, kurie atliekami žmonėms su simptomais, neženkliai, tačiau sumažėjo, tai matome greitųjų antigeno testų šiek tiek padidėjusį skaičių“, – apibendrino Kauno miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Milda Labašauskaitė.

Pasak pašnekovės, pastarosiomis dienomis taip pat buvo nuspręsta dirbti maksimaliu pajėgumu ir kol kas jokių skundų nesulaukta.

Negavę vietų bando gudrauti, kiti atvykę testuotis iškoneveikia medikus

Kai kuriuose miestuose šiomis dienomis netrūksta įtampos ne tik dėl žaibiškai išgraibstytų paskutinių progų testuotis nemokamai, bet ir dėl bendrai besikeičiančios tvarkos.

Greitiesiems antigeno testams atlikti laikus kai kurie vilniečiai buvo rezervavę ir po gruodžio 1 d., tačiau šiuo metu visos šios rezervacijos yra atšauktos. Tokios permainos patiko ne visiems sostinės gyventojams, tad testavimo organizatoriams teko atlaikyti pykčio bangą.

„Sulaukėme grasinimų, pykčio bangų ir tikrai eilės ir spūstys yra ir pačiame mobiliajame punkte. Žmonės piktinasi, išsilieja ten dirbančiai komandai, kad jie vis tiek neis vakcinuotis, kad jie tikrai mes darbą. Tokių emocijų ir negatyvo komandą pasiekia labai daug, bet mes esame nustatytų teisės aktų vykdytojai, tai galime tik apgailestauti ir pakviečiame žmones vakcinuotis, nes tikrai visos pastangos yra dedamos, kad jie turėtų visas galimybes ir gautų tą nemokamą skiepą“, – apie pastarųjų dienų atmosferą pasakojo G. Ropaitė-Beigė.

Kai kuriuose didmiesčiuose įtariama, jog greitiesiems antigeno testams vietos negavę žmonės bando gudraut ir registruojasi PGR tyrimui.

„Mes detalios analizės nedarėme, bet šiandien pastebėjome, kad PGR atvykstančių asmenų yra didelis skaičius. Bet teisės aktai nenumato, kad reikėtų daryti papildomą kontrolę. Negalėčiau atsakyti, kad yra gudravimų, bet pastebime, kad PGR apimtys tikrai yra šiandien ir ryt užsiregistravusių žmonių išaugusios, tai gali būti, kad kažkokia dalis, negavę greitojo antigeno testo vietos, galimai registruojasi PGR“, – pastebėjo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovė G. Ropaitė-Beigė.

Mobilieji punktai laukia atokvėpio?

Po gruodžio 1 d. mobilieji punktai, tikėtina, galės šiek tiek atsikvėpti. Uostamiestyje numatyta perpus sumažinti tyrimams skirtų vietų, tačiau jeigu skaičių prireiks didinti – tai padaryti nebus sunku.

„Tikimės, kad palengvės, jeigu stabilizuosis situacija, nebus naujų susirgimų didėjimo“, – pastebėjo Klaipėdos miesto poliklinikos vyriausioji gydytoja L. Venckienė

Kaunas skaičiuoja, kad nuo gruodžio 1 d. greitųjų antigeno testų skaičiai susitrauks iki minimumo. Iki šio per savaitę buvo atliekama apie 4000 tokių testų, taip pat nebebus atliekami PGR testai iš Lietuvos ketinantiems išvykti asmenims, tad darbo krūvis dar kiek sumenks, tad ketinama nepratęsti darbo sutarčių tiems darbuotojams, kurių darbo sutartys baigsis nuo gruodžio 1 d.

Tiesa, Vilniuje situacija vertinama kiek atsargiau. Sostinėje atsilaisvinsiančius darbuotojus ketinama nukreipti į vakcinacijos centrą, kur siekiama mažinti eiles.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt