Sveikata

2021.12.02 18:57

Gyventojai skuba skiepytis stiprinamąja doze: kokiai vakcinai registruotis?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.12.02 18:57

Lietuvoje jau kiekvienas gyventojas gali registruotis trečiam, stiprinamajam, skiepui. Tokie pacientai gydymo įstaigose yra dauguma besiskiepijančiųjų. Tačiau daugeliui nerimą kelia klausimas, kurio gamintojo vakciną rinktis ir kodėl.

Pasirinkimų mažiau, nei atrodo

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo itin aiškią schemą pagal tai, kokia pirma vakcina asmuo buvo paskiepytas, tad pasirinkimų yra mažiau, nei atrodo.

„Schema nėra rekomendacinė, ji nurodo, kada kokia vakcina galima skiepytis.

Gyventojai, pasiskiepiję bet kuria iš keturių šiuo metu naudojamų vakcinų nuo COVID-19 ligos, gali rinktis „Comirnaty“ („Pfizer“) arba „Spikevax“ („Moderna“) stiprinamąją dozę, tik „Comirnaty“ („Pfizer“) galima gauti po keturių mėnesių, o „Spikevax“ („Moderna“) – po šešių.

Gyventojai, kurie skiepijosi „Janssen“ vakcina, dar turi trečią galimybę – gauti antrą tos pačios vakcinos dozę“, – teigiama SAM atsiųstame komentare.

Pasak ministerijos, toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos rekomendaciją.

Spalį revakcinacijos klausimą aptarusi taryba rėmėsi tuo, kad esami duomenys rodo, jog „Janssen“ vakcinų pakankama apsauga po vienos dozės išlieka 6 mėnesius ir ilgiau. Šiuo metu kompanija atlieka tyrimus skiriant antrą dozę po 2 arba po 6 mėnesių, preliminarūs tyrimų rezultatai rodo, kad papildomos vakcinos dozės sustiprina imunitetą.

Profesorė: nereikia įsivaizduoti to kaip maišymo

Pasak Gyvybės mokslų centro mokslininko Gyčio Dudo, pastebėta, kad stipresnis imuninis atsakas gaunamas, jei iš pradžių žmogus skiepijosi adenoviruso pagrindu sukurta vakcina (Lietuvoje tai „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) arba „Janssen“), o paskui gavo „Comirnaty“ („Pfizer“) arba „Spikevax“ („Moderna“) stiprinamąją dozę.

Tačiau ar yra skirtumas – pakartotinai skiepytis „Comirnaty“ („Pfizer“) arba „Spikevax“ („Moderna“)? Šiuo metu galima pasirinkti: pirma vakcina pasiskiepyti greičiau, po keturių mėnesių, o ne po šešių.

G. Dudas sako, kad toks paankstinimas yra paremtas tyrimu, rodančiu, jog pasiskiepijus „Comirnaty“ („Pfizer“) imunitetas nusilpsta greičiau, kitaip sakant, šie žmonės po keturių mėnesių ėmė dažniau sirgti.

„Paankstinimas iš esmės paremtas Lietuvos statistikos departamento tyrimo rezultatais, nes, praėjus keturiems mėnesiams, „Comirnaty“ („Pfizer“) efektyvumas buvo kritęs visose amžiaus grupėse“, – sakė Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos narys.

Jo teigimu, nėra didelio skirtumo, skiepytis „Comirnaty“ („Pfizer“) ar „Spikevax“ („Moderna“), nes tai ta pačia technologija remiantis sukurtos vakcinos.

Anksčiau Lietuvoje revakcinacija „Janssen“ nebuvo planuojama, pavyzdžiui, pirmos papildomą skiepo dozę gavusios gyventojų grupės – sunkūs ligoniai, medikai, skiepyti jau rudens pradžioje, jos rinktis negalėjo. Kita adenoviruso pagrindu sukurta vakcina, „Vaxzevria“ („AstraZeneca“), niekada ir nebuvo planuojama naudoti revakcinacijai.

Kaip LRT.lt sakė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė, besikeičiančios rekomendacijos paremtos naujais tyrimais.

„Kaupiami duomenys, stebimas imunitetas, kai jis pradeda blėsti, reikia stiprinamosios dozės. Su visomis vakcinomis tas pats, ir iki pandemijos taip pat buvo. Skiepijantis ir „Comirnaty“ („Pfizer“) vakcina, ir „Janssen“ susikaupė duomenų, kad po 6 mėnesių imunitetas yra per silpnas, kad apsaugotų <...>, todėl yra rekomendacija revakcinuotis, kaip ir su kitomis vakcinomis“, – sakė ji.

Be to, patvirtinta mažesnė „Spikevax“ („Moderna“) vakcinos dozė, nes išsiaiškinta, kad skiepijant šia vakcina imunitetui sustiprinti pakanka mažesnio veikliosios medžiagos kiekio. Tai patvirtino ir Europos vaistų agentūra.

Prof. L. Jančorienė LRT.lt sakė, kad tiek „Comirnaty“ („Pfizer“), tiek „Spikevax“ („Moderna“) vakcinos yra vienodai veiksmingos, todėl stiprinamosios dozės nereikėtų įsivaizduoti kaip vakcinų maišymo, kurio vienas variantas būtų blogesnis arba geresnis už kitą.

„Comirnaty“ („Pfizer“) ir „Spikevax“ („Moderna“) vakcinos yra tos pačios technologijos, tad jokio maišymo nėra, viena ar kita vakcina skiepytis“, – sakė ji.

Kaip skelbia SAM, gyventojai, kurie po viso vakcinacijos kurso, prieš skiepijimą ar tarp skiepijimų susirgo COVID-19 liga, nebus skiepijami stiprinamąja vakcinos doze, nes įgijo imunitetą persirgę. Tačiau tie, kurie susirgo dar nepabaigę pirminio skiepijimo kurso, po ligos praėjus 180 dienų turėtų šį kursą užbaigti ir pasiskiepyti antra vakcinos doze.

Tais atvejais, kai po viso vakcinacijos kurso žmogaus organizme nesusiformuoja antikūnai, gauti stiprinamąją dozę bus leidžiama anksčiau, praėjus bent 28 dienoms po paskutinio skiepo. Tokiu atveju, jau turint neigiamą antikūnų tyrimo rezultatą, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją dėl specialaus įrašo e. sveikatoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt