Sveikata

2021.11.29 13:31

Kasiulevičius: jeigu omikron plitimas PAR stabilizuosis, ši savaitė parodys, kokių pajėgumų reikia Lietuvai

LRT.lt2021.11.29 13:31

Vilniaus universiteto (VU) profesorius Vytautas Kasiulevičius savo feisbuko paskyroje pirmadienį pasidalijo mintimis apie naująją koronaviruso atmainą omikron. Jo teigimu, šiuo metu visas pasaulis stebi Pietų Afrikos Gautengo provinciją, kurioje gyvena 15 milijonų gyventojų – čia fiksuojamas didžiausias omikron protrūkis.

„Šiuo metu Gautengo provincijoje daugiau kaip 12 tūkst. aktyvių COVID-19 atvejų. Stacionare dėl COVID-19 gydomų pacientų skaičius nuo lapkričio pradžios išaugo beveik 3 kartus nuo 120 iki 418, tačiau pačių COVID-19 susirgimų šuolis beveik 37 kartus nuo 491 atvejų 45 savaitę iki 18 431 atvejų 47 savaitę. Savaitės COVID-19 mirčių skaičius Gautengo provincijoje nuo mėnesio pradžios iki lapkričio 28 dienos padidėjo labai nedaug – nuo nuo 18 iki 25“, – supažindina jis.

Profesoriaus teigimu, jeigu plitimo tempai Gautengo provincijoje stabilizuosis, tuomet jau ši savaitė parodys, kokių stacionaro pajėgumų reikia Lietuvai, sprendžiant omikron plitimo problemas.

„Lietuvos pacientai gerokai vyresni negu PAR, bet Lietuvoje daug daugiau negu PAR paskiepytų asmenų. Visgi didžiausias klausimas yra naujos atmainos virulentiškumas. Jeigu omikron virulentiškumas daug mažesnis už deltą, tuomet didžiausias krūvis teks ambulatorinei grandžiai ir gyventojų informavimui.

Nepamirškime, kad didelis vienu metu susirgusių asmenų kiekis sudaro milžinišką spaudimą verslui ir viešojo sektoriaus paslaugoms. Jeigu virusas plis intensyviai, o jo virulentiškumas – ligos sunkumas – nenusileis deltai, tuomet didžiausia viltis – 3 skiepo dozė ir priešvirusiniai medikamentai ankstyvoje ligos stadijoje, kad sumažintume spaudimą ligoninėms“, – įspėja jis.

LRT.lt primena, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praeitą savaitę paskelbė omikron „susirūpinimą keliančiu variantu“. Daugelis šalių šiuo metu riboja susisiekimą su pietinėmis Afrikos šalimis, kur naujoji koronaviruso atmaina buvo pirmąkart aptikta, ir imasi tolesnių atsargumo priemonių.

PSO nurodė, kad gali praeiti kelios savaitės, kol bus nustatyta, ar omikron variantas pasižymi reikšmingai pakitusiu užkrečiamumu, taip pat kokia yra jo sąveika su esamoms vakcinoms nuo COVID-19, testavimo ir gydymo priemonėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt