Sveikata

2021.11.29 11:46

Čaplinskas apie naują koronaviruso atmainą: ji kelia susirūpinimą dėl keturių priežasčių

LRT.lt2021.11.29 11:46

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. Saulius Čaplinskas savo feisbuko paskyroje pasidalino mintimis, kodėl naujoji koronaviruso atmaina omikron turėtų šalims kelti susirūpinimą.

Jo teigimu, pirmiausia verta paminėti, kad omikron pasižymi labai neįprastu mutacijų deriniu ir jos būtent toje viruso vietoje, kuri padeda virusui įsiskverbti į žmogaus organizmo ląsteles.

„Vadinasi, tai gali turėti įtakos viruso užkrečiamumui ir plitimo greičiui. Antra, koronaviruso omikron variante atitinkamų mutacijų yra kelis kartus daugiau, lyginant su delta variantu, kuris, kaip žinome, yra 60 proc. labiau užkrečiamesnis nei pirminis Wuhano viruso variantas. Vadinasi, yra pagrindo manyti, kad omikron variantas dar labiau užkrečiamas.

Trečia, jeigu pasitvirtintų, kad omikron variantas yra labiau užkrečiamas už delta ir plinta sparčiau, vadinasi, plisdamas pasaulyje ir išstumdamas deltą, gali sukelti naują užsikrėtimų bangą. Su daugiau sunkių ar lengvų ligos atvejų, dar negalima pasakyti, nes nėra aiškus šio viruso varianto virulentiškumas. Tai kelia susirūpinimą”, – dėsto profesorius.

Pasak S. Čaplinsko, per kelias dienas vienoje Pietų Afrikos provincijoje registruotas labai didelis užsikrėtimų augimo tempas būtent omikron variantu.

„Tai gali būti dėl to, kad virusas apeina vakcinos sukurtą apsaugą (imunitetą). Ir tai mokslininkams kelia susirūpinimą. Kokių pagrindinių atsakymų laukiama iš pasaulio mokslininkų? Ar atmaina labiau užkrečiama? Ar vakcinos veiksmingos prieš šią atmainą? Kokio sunkumo ligą sukelia ši nauja atmaina?“ – rašo jis.

LRT.lt primena, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praeitą savaitę paskelbė omikron „susirūpinimą keliančiu variantu“. Daugelis šalių šiuo metu riboja susisiekimą su pietinėmis Afrikos šalimis, kur naujoji koronaviruso atmaina buvo pirmąkart aptikta, ir imasi tolesnių atsargumo priemonių.

PSO nurodė, kad gali praeiti kelios savaitės, kol bus nustatyta, ar omikron variantas pasižymi reikšmingai pakitusiu užkrečiamumu, taip pat kokia yra jo sąveika su esamoms vakcinoms nuo COVID-19, testavimo ir gydymo priemonėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt