Sveikata

2021.12.01 10:52

LRT trumpai. Kiekvienam Lietuvos gyventojui priklausys vienas nemokamas antikūnų testas: kaip jį gauti?

LRT.lt2021.12.01 10:52

Nuo gruodžio 1 dienos įsigalioja operacijų vadovo sprendimas, kuris numato, kad kiekvienam gyventojui priklauso valstybės lėšomis atliekamas kiekybinis ar pusiau kiekybinis serologinis tyrimas.

Kaip jį gauti?

COVID-19 antikūnų tyrimai nemokamai bus atliekami vieną kartą gyventojams ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal visą vakcinacijos schemą, LRT.lt informavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Nevakcinuotiems asmenims šis tyrimas nemokamai nebus atliekamas.

Gydymo įstaigos, atliekančios šiuos nemokamus tyrimus, turi apie tai pranešti ministerijai, taip bus užtikrinta, kad šis tyrimas gyventojams nemokamai būtų atliekamas vieną kartą.

Pasak SAM, tyrimus atliekančių įstaigų sąrašas bus skelbiamas ministerijos interneto svetainėje, gyventojams reikės kreiptis į kurią nors iš jų.

Kur galima nemokamai pasidaryti antikūnų tyrimą?

Kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologiniai tyrimai nemokamai atliekami vieną kartą gyventojams ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal pilną vakcinacijos schemą. Nemokamai tyrimus galima pasidaryti šiose laboratorijose:

– UAB SYNLAB Lietuva
– UAB Medicus LT
– Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras
– Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centras
– VšĮ Kėdainių ligoninė
– VšĮ Varėnos ligoninė
– VšĮ Šeškinės poliklinika
– VšĮ Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centras
– VšĮ Antakalnio poliklinika

Įstaigų sąrašas nuolat atnaujinamas. Įstaigų sąrašo papildymus galima rasti čia.

Kodėl to reikia?

Kaip anksčiau šį mėnesį yra sakęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, šia programa siekiama, kad žmogus savarankiškai įvertintų savo imunizacijos lygį ir apsispręstų dėl revakcinacijos. Gavus teigiamą atsakymą, atsiranda galimybė ir dviem mėnesiams išsiimti galimybių pasą.

Tai aktualu tiems žmonėms, kuriems galimybių pasas gruodžio 28 dieną bus nustojęs galioti, – tądien įvedamas 7 mėnesių galimybių paso galiojimo terminas ne tik persirgusiems, bet ir visiškai paskiepytiems gyventojams.

Gavus stiprinamąją dozę, galimybių paso veikimo terminas nenumatytas.

A. Dulkys taip pat atkreipė dėmesį, kad mokslininkai kol kas nesutarė, koks antikūnų rodiklis organizme būtų jau nebepakankamas priimant sprendimą dėl revakcinacijos.

„Mes konsultavomės su ekspertais, patys ekspertai nesutaria dėl tų skaičių. Galima tik santykinai susitarti, gydymo įstaigos būna, kad sau įsivertina 500, bet būna, kad ir turintys didesnį antikūnų rodiklį žmonės suserga, tai yra labai individualu“, – sakė ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt