Sveikata

2021.11.28 22:00

SAM ruošia pokyčius rezidentūros studijose: mano, kad jais išspręs medikų trūkumą regionuose

Giedrė Skridailaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.28 22:00

Rengiama nauja gydytojų rezidentūros studijų tvarka, kurios metu rezidentai nebebūtų tik studentais, o atsakomybes už savo darbus įgytų etapais. Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, šie pokyčiai turėtų spręsti ir medikų trūkumo regionuose problemą. Tačiau rezidentai mano, kad rezultatai bus tik tada, kai regionuose esančios gydymo įstaigos užtikrins kokybišką kompetencijų ugdymą.

Miglės rezidentūra – į pabaigą. Ji per ketverius metus žinias gilino septyniose gydymo įstaigose, keturios iš jų – regionuose. Vaikų ligų gydytoja rezidentė nesigaili ir sako, norint būti geru mediku, privalu pamatyti visą sistemą. Tačiau taip manančių ne tiek ir daug.

„Daugiau kaip 90 proc. mūsų ir yra Vilniuje ir Kaune, tikrai ta kokybė negali visuomet būti užtikrinama. Kol mes neturime kokybiškų rezidentūros bazių periferijoje, tol mes turime būti čia susigrūdę ir čia irgi nebegauname tos kokybės, kurios reikia“, – sakė Vilniaus universiteto rezidentė Miglė Gedminė.

Panorama. Tvyrant nerimui dėl kaimyninių valstybių veiksmų, NATO ir ES vadovai Vilniuje demonstravo solidarumą

Šiuo metu rengiama nauja gydytojų rezidentūros studijų tvarka, per kurią rezidentai atsakomybes už savo darbus įgytų etapais. Tikimasi, tai pakeltų studijų kokybės kartelę, o jaunieji medikai anksčiau pradėtų savarankiškai dirbti ir tapti atsakingi už savo darbus.

„Nepaisant to, ką jie daro, pasibaigę rezidentūrą jie pirmą kartą gauna pilną atsakomybę už tai, ką jie daro“, – teigė M. Gedminė.

„Jaunas gydytojas turi ne tik tai mokytis meistro, pameistrio metodu, kada jis stebi ką daro vyresnysis kolega ir jį atkartoja“, – kalbėjo VU profesorius Vytautas Kasiulevičius.

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, šie pokyčiai turėtų spręsti ir medikų trūkumo problemą regionuose.

„Jeigu regioninė ligoninė ar kita ne universitetinė ligoninė mato, kad vyresnių kursų rezidentas savarankiškai gali atlikti vienokius ar kitokius veiksmus, tikrai turės didesnį interesą, kad tas jaunas besimokantis gydytojas atvyktų pas juos“, – teigė Sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

Anykščių rajono ligoninė sako suinteresuota ir dabar – čia trūksta ne vieno mediko, o kai kurie dirbantys jau garbaus amžiaus. Tačiau rezidentų čia neatvyksta, o jaunų medikų nevilioja nei siūlomas būstas, nei vienkartinė 5 tūkstančių eurų išmoka.

„Nesužavi net ir konkurencingi atlyginimai. Jie mato turbūt dabar vėjus, kokie dabar sveikatos sistemoje skersvėjai traukia – perspektyva, kad gali nelikti kai kurių stacionaro paslaugų“, – aiškino Anykščių ligoninės direktorius Dalis Vaiginas.

Tačiau rezidentai ir universitetų bendruomenės įsitikinusios, kad jaunieji medikai turi gauti ką nors mainais.

„Reikia kalbėti apie tas bazes, kurios pasiruošusios ir tikrai kokybiškos ir gali priimti rezidentą ne tik tai kaip darbo jėgą, kuri išspręstų problemas regione“, – aiškino V. Kasiulevičius.

„Kad rezidentas turėtų pakankamai pacientų, kuriais galėtų rūpintis, kad rezidentas galėtų atlikti pakankamai procedūrų, kurias turi išmokti“, – dėstė VU rezidentė M. Gedminė.

Šiuo metu pakopinių kompetencijų studijų projektai rengiami Vilniaus ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetuose. Numatyta, kad į naujas rezidentūros programas pirmoji karta studentų stos 2023 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt