Sveikata

2021.11.26 09:35

Skiepai nuo COVID-19 vaikams: anot profesoriaus, atsakymas nėra toks paprastas kaip suaugusiesiems, bet vakcinuotis verta

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.11.26 09:35

Europos vaistų agentūra (EVA) jau rekomenduoja skiepyti vaikus ir nuo 5-erių metų. Lietuvoje, ir visose Bendrijos šalyse, mažamečių vaikų vakcinacija bus pradėta jau kitą mėnesį. 5-11 metų vaikams skirtos mažesnio tūrio „Pfizer“ vakcinos. Jos Lietuvą turėtų pasiekti gruodį. EVA patvirtino, kad vaikams skirtos „Pfizer“ vakcinos yra saugios ir efektyviai apsaugo nuo COVID-19. Bus dvi dozės. Tarp jų bus daroma trijų savaičių pertrauka.

Pediatrų draugijos pirmininkas prof. Vaidotas Urbonas pažymi, nėra daug vaikų, kurie sunkiai sirgtų COVID-19 liga, bet atėjus delta atmainai užsikrėtimų ir sunkių atvejų ligoninėse daugėja.

„Gripas vaikams pavojingesnis. Bet problema tai, kad su delta variantu daugėja vaikų, kurie pakliūna į ligonines. Daugėja tų, kurie serga. <...>. Lietuvoje nesame fiksavę vaikų mirtingumo nuo pandemijos pradžios. Bet sunkių atvejų, kai vaikas patenka į intensyvios terapijos skyrių, tikrai tokių yra“, – sako medikas.

Dalis tėvai galbūt galvos, kad vaikas jau galimai persirgo, gal nereikia galvoti apie skiepą. Ką atsakyti tokiems tėvams? Pasak V. Urbono, atsakymas nėra toks paprastas, kaip suaugusiųjų atveju, tačiau skiepytis yra verta, o baimintis šalutinės reakcijos nereikia juolab dėl to, kad tokio amžiaus vaikams skiriama tris kartus mažesnė dozė.

„Vaikai, kai jie taip serga, dauguma nesunkiai, tai įvairiose šalyse įvairūs sprendimai priimami. <...> Išvada vienareikšmė – reikia skiepyti vaikus. Jei klausimas, ar visus, na, daugelis šalių rekomenduoja visus. Bet kai kurios šalys, sakykim, nusprendusios rekomenduoti tik rizikos grupių vaikus skiepyti. Kodėl? Ne dėl to, kad pašalinio poveikio daugiau, dėl to, kad kai kurios šalys sako, jog reikia padėtis šalims savo vakcina, toms, kurios turi didelių protrūkių tarp suaugusiųjų, kad stabdytume paplitimą tose šalyse ir globaliai sumažintume paplitimą tų variantų, kurie pastoviai mutuoja.

O kas liečia vaikus – manau, kad verta skiepyti nekalbant jau apie tai, jei jie yra nutukę, serga astma ar kitomis lėtinėmis ligomis, kur rizika susirgti yra žymiai didesnė“, – sako profesorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt