Sveikata

2021.11.27 16:58

Medikų sąjūdžio pirmininkė apie e.sveikatą: ji visiškai luoša ir ėdanti brangų medikų laiką

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.11.27 16:58

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) pirmininkė Auristida Gerliakienė laikosi nuomonės, jog dalies skiepų priešininkų įtikinti jau nebepavyks, ji sieja tai su baimėmis ir kategoriškais įsitikinimais, tačiau ne efektyvių valdžios priemonių trūkumu. Kitoje srityje – planuojamoje gydymo įstaigų tinklo reformoje – A. Gerliakienė Vyriausybės dėmesio pasigenda, pasak jos, nei su LMS, nei su dauguma kitų medikų organizacijų pertvarka nederinama.

Ketvirtadienio duomenimis, Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 66,5 proc. gyventojų, tai atitinka 1,86 mln. žmonių. Pilnai vakcinuota – 1,53 mln. gyventojų, dar 243 tūkst. pilnai paskiepytųjų yra gavę ir sustiprinančiąją vakcinos dozę.

„Skaičiai po truputėlį kyla, norėtųsi, kad besivakcinuojančių būtų daugiau, bet abejojančių, matyt, jau niekas neįtikins. Daugiau tai sieju su žmonių baimėmis ir psichologiniais aspektais negu valdymo ydom iš Vyriausybės“, – LRT RADIJO laidai „Svarbus pokalbis“ sakė A. Gerliakienė. Jos manymu, didžioji dalis gyventojų, kuriems skiepo naudą galima buvo paaiškinti ir įtikinti vakcinuotis, tai jau padarė.

„Aš manau, kad jiems reikia leisti suklysti ir patiems pasimokyti iš savo klaidų“, – sakė LMS pirmininkė, pasak kurios, Lietuva yra dėkingoje padėtyje vakcinų kokybės ir kiekybės atžvilgiu, tuo išsiskirdama iš dalies regiono šalių.

„Mūsų kaimyninėse posovietinėse šalyse yra bloga situacija, trūksta vakcinų ir jie negauna tokios geros kokybės vakcinų, jos kaina 500 dolerių – vieno karto ir jų reikia ieškoti. Negaliu suprasti, kai viskas padėta ant lėkštutės, kodėl kai kurie mūsų žmonės šitaip neatsakingai elgiasi. Už pasirinkimus visada reikia mokėti. Yra toks posakis: gali elgtis kaip nori, bet negali pasirinkti pasekmių. Manau, šiam atvejui labai tinkama“, – sakė A. Gerliakienė.

Svarbus pokalbis. Lietuvos Medikų sąjūdžio pirmininkė Gerliakienė: reikia liautis įtikinėti nesiskiepijančius

Jos teigimu, nors dirbantiems COVID-19 skyriuose šiuo metu yra lengviau negu pandemijos piko metu, paaštrėjo sisteminės gydymo įstaigų bėdos. Ypač kritiška A. Gerliakienė vertina e.sveikatos sistemą.

„Jeigu buvo ignoruojama, dabar patys medikai to nebedaro, jie atvirai kalba, kad sudėtinga dirbti dėl krūvių, darbo paskirstymo, ypatingai administracinės naštos, kuri yra milžiniška ir dažnai beprasmė. Taip pat visa skaitmeninė sistema – e.sveikata – yra visiškai luoša ir tiesiog suėda brangų medikų laiką. Pasiskaičiavau, kad jeigu šeimos gydytojas gali skirti apie 7-9 minutes, įsivaizduokite, kad jis turi ir apžiūrėti žmogų, ir suvesti duomenis, ir surasti tuos duomenis, jeigu žmogus, pavyzdžiui, serga lėtinėmis ligomis. Laiko žmogui nelieka, jeigu dar ta e.sveikata užstringa, tai yra katastrofa, žmonės tikrai kenčia“, – sakė medikė.

Sistemiškai ir iš pagrindų e.sveikatos netvarkant, „mes drožiame savo žmones visiškai neatsakingai“, pridūrė ji.

„Sistema keikta ir perkeikta, neva taisoma. Gal atrodys kaip sąmokslo teorija, bet galvoju, kad kai sukuri labai brangią sistemą, kuri neveikia, garantuoji sau amžiną pajamų šaltinį, nes ją vis tvarkai ir tvarkai, gali tvarkyti iki mirties ir nesutvarkyti“, – LRT RADIJUI sakė pašnekovė.

„Svarbiame pokalbyje“ aptarta ir Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuojama sveikatos priežiūros įstaigų reforma. Parengtame tinklo pertvarkos projekte numatyta mažinti aktyvaus gydymo lovų skaičių, integruoti greitosios pagalbos sistemą, sutartimis skatinti gydymo įstaigų bendradarbiavimą. Investicijoms suplanuota 800 mln. eurų, o savivaldybės iki gruodžio 10 dienos įpareigotos ministerijai pateikti informaciją apie padėtį konkrečioje savivaldybėje bei savo siūlymus dėl savo gydymo įstaigų reformavimo.

A. Gerliakienės teigimu, į LMS dėl pastabų nesikreipta, vis dėlto pati organizacija savo iniciatyva parengė raštą su pasiūlymais, kurį ketina pateikti Vyriausybei ir artimiausiomis dienomis išplatinti.

„Mūsų niekas neklausė, ėmėmės savo iniciatyvos. Man labai keista, kad reformatoriai nesikreipė į medikus, į tuos asmenis, kurie tiesiogiai susiduria su kasdienėms problemomis ir mato, ką reikėtų keisti ir kaip taisyti, bet kreipiamasi į savivaldybes. Įdomu, kiek savivaldybėje yra žmonių, tiesiogiai susiduriančių su sveikatos sistema ir tomis problemomis, kokios yra. Sprendimas klausti savivaldybių, bet neklausti medikų atrodo, švelniai tariant, keistas“, – sakė A. Gerliakienė.

Pasak jos, LMS su planuojamais pokyčiais supažindinti „pradžioje, pristatant reformos viziją“.

„Mes buvome supažindinti, pakviesti pradžioje, pristatant reformos viziją. Ir viskas. Kiek žinau, su daugeliu medikų asociacijų ir draugijų nebuvo tartasi. Negaliu atsakyti, kodėl, matyt, reformatoriai įsivaizduoja, kad nereikia šnekėtis su žmonėmis ir jie patys žino geriau“, – sakė A. Gerliakienė.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt