Sveikata

2021.11.24 18:12

Virusologė Olendraitė apie naujus vaistus nuo COVID-19: kol kas nė vieni vaistai neapsaugo taip gerai, kaip vakcinos

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.11.24 18:12

Kitą mėnesį Kauno klinikose prasidės mokslinis ir klinikinis COVID-19 ligai gydyti skirtų vaistų tyrimas „COVend“. Numatyta, kad į tarptautinį projektą bus įtraukta apie 30 ligoninės pacientų. Prancūzijoje šis vaistas jau buvo išbandytas ir gauti daug žadantys rezultatai. Šalies medikai sako, kad nauji vaistai turėtų sustabdyti koronaviruso ligos progresavimą ir tolesnį pacientų būklės blogėjimą.

Kembridžo universiteto doktorantė, virusologė Ingrida Olendraitė pabrėžia, naujas vaistas COVID-19 gydyti – pozityvu, bet nė vienas vaistas taip neapsaugos, kaip tą daro vakcinos.

„Beveik visi tie vaistai, visus juos reikia vartoti pakankamai anksti, nes virusas tą blogą darbą padaro labai anksti. Reikia anksti pastebėti, anksti duoti to vaisto. Visi vaistai yra tiems ne itin sunkiems atvejams. Mirtis ir hospitalizacija – nuo jų gali apsaugoti tik vakcinos“, – akcentuoja I. Olendraitė.

Virusologė apie naujus vaistus nuo COVID-19: kol kas nė vieni vaistai neapsaugo taip gerai, kaip vakcinos

Anot virusologės, šiuo metu virusas tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje yra tiek išplitęs, kad visi anksčiau ar vėliau su juo gali susidurti tiesiogiai. O persirgti toli gražu nebūtinai bus naudinga, nes daliai COVID-19 sirgusiųjų žmonių lieka ilgalaikių padarinių.

„Visa populiacija turės praeiti pro covidą. <...> Tai žmonių pasirinkimas, ką daryti. Jei jie mąsto, kad štai du metus nesusirgau ir nesisaugau... Kol kas yra tik laiko klausimas, kada susidursite su COVID, tada bus klausimas, ar savo organizmą išmokinot kovoti, ar ne. <....> Belieka tikėtis geriausio, bet reikia pasiruošti pačiam blogiausiam“, – sako virusologė.

Skiepų kritikai stebi užsikrėtimus Europoje, nors kai kur pasiskiepijusių dalis siekia ir apie 70 proc. Kodėl ketvirtoji COVID-19 banga siekia piką? Anot I. Olendraitės, minėtas procentas aktualus buvo kalbant apie alfa atmainą, o ne apie gerokai užkrečiamesnę delta atmainą. Kalbant apie pastarąją, anot virusologės, reikėtų siekti 90 proc. ir didesnio populiacijos paskiepijimo. I. Olendraitė taip pat pabrėžia, kad skiepas padeda išvengti sunkesnių ligos atvejų, o ligoninėse, kaip rodo statistika tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, dėl COVID-19 atsiduria dažniausiai tie, kurie nebuvo pasiskiepiję.

Statistikos departamento trečiadienį pateiktais duomenimis, Lietuvoje ligoninėse šiuo metu gydomi 1454 COVID-19 sergantys pacientai, 132 iš jų – reanimacijoje. Praėjusią parą nustatyta 2015 naujų COVID-19 atvejų, mirė 12 žmonių. Septyni mirusieji buvo neskiepyti arba paskiepyti nepilnai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt