Sveikata

2021.11.11 19:55

LRT FAKTAI. Higienos institutas: dėl COVID-19 skiepo Lietuvoje iki šiol nemirė nė vienas žmogus

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.11.11 19:55

Teiginiai, kad dėl skiepų miršta žmonės, – nepagrįstų kaltinimų medikams ir dezinformacijos skleidėjų klasika, tačiau Lietuvoje nėra nė vieno asmens, mirusio dėl to, kad pasiskiepijo, LRT.lt sako specialistai.

Socialiniuose tinkluose ir alternatyvia žiniasklaida save vadinančiuose puslapiuose gausu bauginimų, esą dėl skiepų miršta žmonės. Pavyzdžiui, dalijamasi įrašu, kurio autorė nuolat atnaujina sąrašą su policijos suvestinės įrašais apie neaiškiomis aplinkybėmis mirusius atsitiktinius asmenis, o tai neva įrodo, kad prie jų mirties galėjo prisidėti skiepai. Skelbiamos anoniminės žinutės apie esą dėl skiepo mirusius giminaičius, draugų artimuosius, taip tvirtina ir alternatyviais ekspertais prisistatantys veikėjai.

Nustato gydytojas

Mirties priežastis, kokias jas nustato gydytojas, Lietuvoje registruoja Higienos institutas. Šios įstaigos Sveikatos informacijos centro Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus vadovė Rūta Ustinavičienė LRT sako, kad nuo sausio iki rugpjūčio mėnesio nebuvo užfiksuota nė vienos mirties dėl COVID-19 vakcinos ar jos sukeltų komplikacijų. Tai naujausi turimi duomenys.

„Iki rugpjūčio mėnesio imtinai nėra užfiksuota nė vienos mirties dėl COVID-19 vakcinos. Ta mirtis turėtų būti registruojama kaip mirtis nuo COVID-19 ligos vakcinos tuomet, kai gydytojas parašo, jog asmuo buvo vakcinuotas, taip pat įrašo į mirties liudijimą tiesiogiai lėmusias mirtį komplikacijas. Tokiu atveju tokia mirtis būtų užfiksuota kaip mirtis dėl vakcinos. Kol kas nėra užfiksuota nė vienos“, – sakė ji.

Lietuvoje galioja Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama tvarka. Jei žmogus išties mirtų dėl vakcinos, medicininiame mirties liudijime būtų nurodyta, kad asmuo buvo vakcinuotas nuo šios ligos, ir nurodytos vakcinos sukeltos komplikacijas, tiesiogiai lėmusios mirtį: pavyzdžiui, anafilaksinis šokas, trombozė, miokarditas.

Apie vakcinuotų asmenų mirtis nepriklausomai nuo to, kokia mirties priežastis, pradėjo skelbti Lietuvos statistikos departamentas. Būtent dėl šio duomenų rinkinio kilo daug nesusipratimų – sąraše atsidūrė ir smurtinėmis mirtimis, dėl patirtų traumų mirę asmenys, taip pat nusižudę, tačiau panikos skleidėjai į tai nekreipė dėmesio ir tvirtino, esą visos šios mirtys – beveik 4 tūkstančiai – gali būti susijusios su vakcinomis.

„Deja, daugelis nesupranta, nepaisant to, kad parašyta, jog mirties priežastys šioje lentelėje gali būti bet kokios, ir interpretuoja, kaip jiems norisi. Ypač todėl, kad laikotarpis <...> 3 mėnesiai po skiepo, ir tiki melagienomis, jog šios mirtys yra dėl vakcinų“, – atkreipė dėmesį R. Ustinavičienė.

26 pranešimai VVKT, nė vienas nepasitvirtino

Nepageidaujamas reakcijas į vakciną registruojančios Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja medicinos mokslų daktarė Rugilė Pilvinienė sako, kad pranešimų, jog asmuo pasiskiepijo ir mirė, tarnyboje iki šios dienos registruota 26. Tačiau ištyrus priežastis nenustatyta, kad mirtis ir skiepas būtų susiję.

„Mūsų vertinimu, priežastinis ryšys nė vienu atveju nebuvo nustatytas. Didžioji dalis tų pranešimų buvo apie atvejus, susijusius su mirtimi nuo širdies ligų, buvo keletas ūminių mirčių pranešimų. Didžioji dalis pranešimų buvo mirusių asmenų artimųjų, ne medikų, ir dauguma atvejų tai buvo vyresnio amžiaus žmonės“, – sakė R. Pilvinienė.

Jos teigimu, dar nebuvo atvejo, kad apie tokias mirtis VVKT pranešęs medikas sietų jas su skiepu nuo COVID-19. Tačiau taip pasitaiko, kai kreipiasi patys artimieji.

Pašnekovė sakė, kad atsakant į klausimą, ar mirtis, kaip ir bet kuris kitas šalutinis poveikis, susijusi su vakcina, ieškoma biologinio ryšio.

„Mes vertiname priežastinį ryšį ir yra tam tikri kriterijai, jie yra vienodi ir taikomi visose ES šalyse, tai yra PSO ir Upsalos stebėjimo centro sukurti kriterijai, kurie apibrėžia to ryšio tikrumą, buvimą.

Kalbant paprasčiau, reikėtų paminėti, kad gavę pranešimą apie sunkią nepageidaujamą reakciją, o mirtis yra viena iš tokių, mes apskritai bandome suprasti, kokia yra mirties priežastis. Jei pranešimas gautas iš artimųjų, bandome susisiekti ir gauti papildomos informacijos, tai yra medicininės dokumentacijos, kuri suteiktų informacijos apie tai, kodėl žmogus mirė, kokios buvo nustatytos diagnozės iki mirties, kokia nustatyta mirties priežastis autopsijos metu, jei ji buvo atlikta. Bandome suprasti, kokia yra mirties priežastis, koks mirties mechanizmas, dėl ko žmogus mirė, ir tada pagal konkrečią situaciją svarstome, galvojame, ar yra biologiškai įmanomas mechanizmas, kad mirtis ištiko būtent dėl vieno ar kito vaisto poveikio“, – sakė R. Pilvinienė.

Vis dėlto kitose valstybėse atvejų, kai žmogus pasiskiepijo ir mirė dėl komplikacijų, tikrai buvo. R. Pilvinienė nesutinka, kad tokie atvejai slepiami. Tačiau mirtys nėra registruojamos atskirai, jos yra greta kitų šalutinių poveikių.

„Be abejonės, mirčių, susijusių su vakcinomis, Europos mastu tikrai būta. Viena iš tokių skaudžių ir daug dėmesio sulaukusių reakcijų buvo trombozės ir trombocitopenijos sindromas, kai trombai užkemša, užpildo stambią galvos smegenų veną, o žmogui būna nustatytas mažas trombocitų kiekis, vėliau tai gali sukelti kitų sutrikimų. Be abejonės, tai buvo pripažinta kaip nepageidaujamas poveikis vaistui jau esant rinkoje ir pavasarį mes teikėme daug informacijos apie šį sutrikimą“, – sakė VVKT atstovė ir pridūrė, kad tokiais atvejais keičiamos vakcinų kontraindikacijos, gyventojai įspėjami, kaip atpažinti grėsmę keliančius požymius.

Lietuvoje iki šiol nėra duomenų apie žmones, mirusius dėl to, kad pasiskiepijo nuo COVID-19, LRT patvirtino Higienos institutas.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt