Sveikata

2021.10.28 18:20

Kaune – apie 200 koronaviruso protrūkių, ligoninės pasiruošė ilgojo savaitgalio galimam antplūdžiui, jei prireiks, gydys ir vilniečius

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.10.28 18:20

Kaune fiksuojama apie 200 koronaviruso protrūkių, dauguma jų – ugdymo įstaigose. Rugsėjį Kauno klinikose sunkia COVID-19 forma sirgę vaikai jau pasveiko, šiuo metu įstaigoje mažamečių pacientų nėra. Tačiau bent keliolika vaikų nuolat gydomi Kauno ligoninėje, kur auga ir krūvis medikams, ir lovų skaičius koronavirusu užsikrėtusiems pacientams. Be to, Kauno regione jau paruoštas lovų rezervas artėjančiam ilgajam savaitgaliui ir teigiama, kad bus vietos priimti ligonius iš Vilniaus.

Per parą dėl viruso kreipiasi pusšimtis žmonių

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės vyriausiasis komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas teigė, kad trečiadienį įstaigoje buvo apie 200 COVID-19 sergančių ligonių, nuolat gydoma 10–15 vaikų. Ketvirtadienį ligoninė išplatino pranešimą žiniasklaidai, kad koronavirusu užsikrėtusiems pacientams bus skiriama dar 50 lovų Šilainių ir Aukštųjų Šančių padaliniuose.

„Didžioji pacientų dalis – apie 80 proc. – yra neskiepyti. Šią savaitę dėl didelio pacientų srauto Šilainiuose esančius du skyrius – Priėmimo ir skubiosios pagalbos bei Intensyviosios terapijos ir reanimacijos su 10 vietų – nuspręsta skirti vien COVID-19 ligoniams“, – LRT.lt komentavo S. Tvirbutas.

Jo teigimu, į Šilainiuose esantį Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių per parą kreipiasi iki pusšimčio pacientų, kuriems arba įtariamas COVID-19 viruso susirgimas, arba jau nustatyta diagnozė. Pusę jų tenka guldyti į ligoninę. Ligoniai su infekcijos simptomais, bet dar neturintys diagnozės priimami Baltijos gatvėje esančiame Infekcinių ligų korpuse esančiame priimamojo padalinyje.

Nemažas krūvis tenka ir kitiems ligoninės padaliniams. S. Tvirbuto žodžiais, LSMU Kauno ligoninės Hipodromo gatvės padalinys, talkinantis pagrindiniam kovidiniam ligoninės padaliniui Šilainiuose, irgi turės didelį skaičių COVID-19 pacientų – šiuo metu jų yra 35, rengiamasi priimti dar daugiau.

„Šiuo metu padidėjęs sergamumas ir kitomis ligomis, todėl stipriai apkrauti ir kiti priėmimo padaliniai Aukštuosiuose Šančiuose bei miesto centre“, – pridūrė pašnekovas.

S. Tvirbutas sakė, kad Šilainių padalinyje toliau teikiamos ambulatorinės paslaugos konsultacinėje poliklinikoje, Odos ir venerinių ligų poliklinikoje, veikia Akušerijos ir ginekologijos, Vaikų skyriai. O Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrius Hipodromo gatvėje ir toliau priims nekovidinius chirurginius, kardiologinius, gastroenterologinius, psichiatrijos pacientus. Įprasta tvarka veikia ir konsultacinė poliklinika.

„Lyginant su praėjusiais metais, skiriasi personalo sergamumas. Praėjusių metų gruodį vienu metu į darbą neateidavo apie 300 COVID-19 susirgusių darbuotojų. Po vakcinacijos šiemet turime visai kitą situaciją, nors darbuotojai irgi pavargę dėl neįprasto darbo ritmo, fizinio ir emocinio krūvio“, – medikų ir slaugytojų situaciją įvertino LSMU Kauno ligoninės vyriausiasis komunikacijos specialistas S. Tvirbutas.

Šiuo metu padidėjęs sergamumas ir kitomis ligomis, todėl stipriai apkrauti ir kiti priėmimo padaliniai.

S. Tvirbutas

Sunkia forma sirgę vaikai pasveiko

Prieš mėnesį žiniasklaidoje skelbta pranešimų apie vaikus, dėl sunkios COVID-19 būklės gydomus Kauno klinikose. Dabar, anot Kauno klinikų Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus vadovo ir Kauno regiono COVID-19 valdymo grupės vadovo docento Vaidoto Gurskio, įstaigoje nėra gydomų nepilnamečių.

„Prieš dvi savaites sunkia COVID-19 ligos forma sirgę vaikai jau pasveiko. Šią savaitę Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikoje gydėsi 4 mažamečiai pacientai, sergantys COVID-19 liga ir turintys įvairių žarnyno ligų ar patyrę trauminių sužalojimų.

Taip pat prieš savaitę Kauno klinikose buvo gydomi du vaikai, jau persirgę COVID-19 liga, po kurios jiems pasireiškė daugiasisteminio uždegiminio atsako sindromas. Jie Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje praleido dvi paras“, – LRT.lt perduotame komentare teigė V. Gurskis.

Pasiruošę priimti pacientus iš sostinės

Kalbėdamas apie ligoninių situaciją Kauno regione, V. Gurskis sakė, kad ji yra įtempta: paruoštas lovų rezervas artėjančiam ilgajam savaitgaliui. Be to, šeštadienį bus skirta papildomai 50 stacionaro lovų su deguonies tiekimo galimybe. Kauno regione veikiančios gydymo įstaigos, pasak V. Gurskio, yra pasirengusios priimti COVID-19 liga sergančius pacientus iš Vilniaus regiono ligoninių.

„Šiems pacientams skirta 40 stacionaro lovų su deguonies tiekimo galimybe. Tokiu būdu nuo spalio 30 dienos Kauno regiono ligoninėse COVID-19 liga sergantiems pacientams iš Kauno ir iš Vilniaus regiono skiriama 520 stacionaro lovų su deguonies tiekimo galimybe“, – komentavo V. Gurskis.

Ketvirtadienio duomenimis, Kauno regiono ligoninėse COVID-19 liga sergantiems pacientams buvo skirta 470 stacionaro lovų su deguonies tiekimo galimybe. Iš jų buvo užimta 381 lova. Taip pat šia liga sergantiems pacientams yra skirta 51 reanimacijos ir intensyviosios terapijos lova su dirbtine plaučių ventiliavimo galimybe. 28 iš jų jau buvo gydomi pacientai. Pastarosios savaitės duomenimis, kaip sakė V. Gurskis, per parą dėl stacionarinio gydymo su deguonies tiekimo galimybe kreipiasi vidutiniškai 42 pacientai. Ankstesnėmis savaitėmis jų būdavo maždaug 34.

„Į Kauno regiono ligonines atvykstančių pacientų amžius įvairus, šia liga serga tiek vaikai, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Vidutinis reanimacijos lovose gydomų pacientų amžius yra 60 metų, apie 90 proc. šių pacientų yra nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos“, – teigė V. Gurskis.

Jis taip pat pabrėžė, kad šiuo laikotarpiu vis sudėtingiau užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugas pacientams, sergantiems kitomis ligomis, tačiau tas poveikis visose Kauno regiono gydymo įstaigose yra skirtingas. Skirtingai negu praėjusią žiemą, dabar nėra masinio medicinos darbuotojų sergamumo, dėl ko galėtų sutrikti daugelio sveikatos priežiūros paslaugų teikimas.

„Kauno regione daugiausia COVID-19 liga sergančių pacientų gydomi LSMU Kauno ligoninėje, o kitų planinių paslaugų teikimą pacientams daugiausia užtikrina Kauno klinikos. Kol kas Kauno klinikose planinių paslaugų teikimo pacientams stabdyti neketinama, bet specialistai kasdien vertina situaciją ir atsižvelgdami į ją priima sprendimus“, – teigė Kauno regiono COVID-19 valdymo grupės vadovas doc. V. Gurskis.

Vidutinis reanimacijos lovose gydomų pacientų amžius yra 60 metų, apie 90 proc. šių pacientų yra nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos.

V. Gurskis

Didžioji dalis viruso protrūkių Kaune – ugdymo įstaigose

Kaip LRT.lt sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė, antradienio duomenimis, Kauno mieste registruotas 201 COVID-19 ligos protrūkis. 164 iš jų – ugdymo įstaigose, 11 – asmens sveikatos priežiūros įstaigose, 9 – gamybos įmonėse.

„Didžiausias COVID-19 ligos protrūkis, su kuriuo susiję 16-a minėtos ligos atvejų, registruotas asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Po 13 atvejų registruota baldų gamybos įmonėse, ugdymo įtaigose ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose, po 11 atvejų registruota maisto gamybos įmonėse ir ugdymo įstaigose“, – komentavo R. Gabrielaitė.

Pasak jos, departamentui labiausiai nerimą kelia protrūkiai ugdymo įstaigose ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose, nes COVID-19 vienu atveju plinta tarp vaikų, kurie dažnai artimoje aplinkoje turi sąlytį su kitais šeimos nariais, kitu – tarp rizikos veiksnių turinčių asmenų.

R. Gabrielaitė ragina pasiskiepyti tuos, kurie dar to nepadarė. O galintiesiems skiepytis imunitetą sustiprinančia vakcinos doze nuo COVID-19 ligos – nedelsti. Ir priminė: jei žmogus persirgo COVID-19 ar buvo vakcinuotas, tai ir toliau griežtai laikytis koronaviruso plitimą ribojančių priemonių.

„Nepamiršti vienos iš COVID-19 ligos prevencinių priemonių – dažnas patalpų vėdinimas bei valymas drėgnuoju būdu, dažnai liečiamų paviršių dezinfekcija. Esant šeimoje patvirtintam COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejui, atsiskirti nuo kitų šeimos narių, pagal galimybes kitame kambaryje, namo aukšte ir panašiai, laikytis bendrųjų izoliacijos reikalavimų“, – teigė R. Gabrielaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt