Sveikata

2021.10.28 07:29

Premjerės patarėja: skiepytis nuo COVID-19 rizikos grupėms, ko gero, reikės kasmet prieš ligos sezoną

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.10.28 07:29

Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja sveikatos apsaugos klausimais Živilė Gudlevičienė sako, kad vyresnio amžiaus ir lėtinių ligų turintiems asmenims skiepijimasis nuo COVID-19 bus reikalingas ir ateityje – taip pat, kaip ir gripo atveju, jis veikiausiai bus reguliarus.

„Kaip ir gripo, kaip ir virusinių ligų atveju, rizikos grupėms, ko gero, reikės pasiskiepyti kiekvienais metais prieš sezoną. Kaip yra sezoninis gripas ir jo epidemijos, taip ir po šios pandemijos bus sezoninės koronaviruso epidemijos ir tikrai prieš jas reikės toms pačioms rizikos grupėms pasiskiepyti, siekiant išvengti sunkios ligos ir mirties“, – sakė Ž. Gudlevičienė.

Tiesa, kokiu dažniu reikės skiepytis, pasak premjerės patarėjos, atsakymų kol kas nėra, mat neaišku, kuriam laikui imunitetą padės suformuoti trečioji vakcinos dozė. Ja Lietuvoje spalį taip pat jau pradėta skiepyti.

„Neabejotinai, kad bus prieš sezoną, bet po kiek laiko – kol kas tokių ilgalaikių tyrimų nėra, o kiek gi po trečios dozės išsilaikys imunitetas ir kada reikės ketvirtosios šiandien atsakyti negalime, tiesiog nėra tokių tyrimų, nes tik pradedamos skirti trečiosios dozės visame pasaulyje“, – LRT RADIJUI sakė patarėja.

Spalį Seimas pritarė Vyriausybės siūlymui skirti 100 eurų išmoką 75-erių ir vyresniems asmenims, pasiskiepijusiems nuo koronaviruso. Vis dėlto didelio vakcinacijos pagyvėjimo Ž. Gudlevičienė nepastebi.

„Situacija, kaip ir sakote, jau dabar ir 100 eurų tikrai nepaskatino labai tų vyresnio amžiaus žmonių skiepytis. Jie vis tiek delsia, galvoja, kad jiems nereikia. Lygiai tie patys argumentai – kad „aš niekur neinu“, „su niekuo nesusitinku“, „man jis nepavojingas, neužsikrėsiu“. Net ir su tokiomis paskatomis jie tikrai nepuola ir nepasiskubina pasiskiepyti“, – sakė pašnekovė.

Vienkartinė 100 eurų išmoka bus mokama ir iki balandžio pasiskiepijusiems stiprinančiąja doze.

Ž. Gudlevičienė priminė, kad jokių papildomų pastangų dėl šios išmokos, pavyzdžiui, dokumentų pildymo, nereikia, pakanka pasiskiepyti ir asmuo pateks į išmokos gavėjų gretas. Tiesa, skiepijantis dviem vakcinos dozėmis laiko tą padaryti nėra itin daug.

„Išmoka už pirmą skiepą išmokama tada, kai žmogus bus pasiskiepijęs nuo rugsėjo 1-os ir antrąją dozę gaus iki gruodžio 1-os, vadinasi, skaičiuojant visus periodus, lapkričio 8-a diena jau yra terminas pirmajai dozei gauti. Tai tik norėčiau paraginti tuos, kurie vis tik apsisprendė“,– sakė premjerės patarėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt