Sveikata

2021.10.26 22:50

Veryga siūlymą rezidentams atidirbti už nemokamas studijas vadina nerealiu: nereikia medikų išskirti

Aistė Valiauskaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.26 22:50

Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai siūlo rezidentus įpareigoti po studijų atidirbti Lietuvoje. Tai galiotų tiems, kurių studijas apmoka valstybė. Rezidentai sako, kad tai medikų trūkumo nesumažins. Siūlymo nepalaikio ir liberalai. Prieš kelerius metus panašią iniciatyvą jau siūlė ir tuometis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Kupiškio ligoninės direktorius Julius Panka sako, kad čia dirba daugiausia vyresnio amžiaus medikai. Itin trūksta vidaus ligų, skubios pagalbos specialistų, terapeutų, bet jaunų gydytojų pritraukti nepavyksta.

„Šiuo metu labai sunku, nelabai turime, ką jiems pasiūlyti: atlyginimai nors šiek tiek padidėję, bet didmiesčiuose tikrai siūlomi didesni“, – LRT TELEVIZIJAI sako J. Panka.

Jaunųjų gydytojų asociacijos pirmininkas: niekas tiek neatidirba kaip rezidentai, tai kaip galima reikalauti dar daugiau

Dėl šios priežasties skirtingų frakcijų – tarp jų ir valdančiųjų konservatorių – Seimo nariai iš Sveikatos reikalų komiteto siūlo, kad valstybės lėšomis rezidentūros studijas baigę medikai negalėtų vykti svetur, kaip dabar kai kurie daro, o turėtų atidirbti Lietuvoje. Kai valstybė apmoka visą studijų kainą, atidirbti reiktų 4 metus. Dvejus metus, jei rezidentas pats apmoka pusę studijų kainos.

„Gaila žiūrėti, kai savivaldybės skiria butus, papildomą finansavimą ir tų gydytojų nėra. Žmonėms reikia važiuoti pas odos gydytoją, kardiologą ir panašiai 100 kilometrų“, – siūlymą aiškina Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Rezidentus tokios kalbos piktina – jaunus specialistus pritraukti į regionus reikėtų kitais būdais, o šis kaip tik paskatins išvykti.

„Vietoj to, kad kalbėtume apie darbo krūvius, vadovus, mobingą, darbo sąlygas ir panašiai, nueiname lengviausiu keliu, kur žmonės atidirbinės. Tai nėra sąžininga“, – pabrėžia Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkas Karolis Kičauskas.

„Vienareikšmiškai išaugtų emigracija, kadangi svarbu pažymėti, kad tik Lietuvoje ir Latvijoje rezidentai dar laikomi studentais, kitur dirbi ir niekur už rezidentūrą mokėt nereikia“, – priduria Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Rezidentų tarybos pirmininkė Kamilė Marcinkevičiūtė.

Valdančiojoje koalicijoje esantys Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija siūlymo palaikyti neketina.

„Vertinčiau kaip pasityčiojimą iš jaunųjų medikų. Tokie prievartiniai prievolėmis grįsti projektai, jie nieko nesprendžia, tik gilina problemą“, – tikina Seimo laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė.

Vienos nuomonės neturi ir opozicija.

„Daktarų trūkumas labai didelis, tai logika sakytų – atidirbkit ir tada rinkitės privatų sektorių. Klausimas, ar neatsiras žmonių, kurie kreipsis į Konstitucinį Teismą ir klaus, ar tai nėra diskriminacinio pobūdžio norma“, – svarsto Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Remgijus Žemaitaitis.

„Aš manau, kad tai nerealu, todėl ir medikų nereikia išskirti, nes negrįšime jau į tuos vadinamus tarybinius laikus, kai buvo paskyrimai ir reikėjo atidirbinėti“, – tikina buvęs sveikatos apsaugos ministras ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Aurelijus Veryga.

Pakeitimai siūlomi nuo kitų metų gegužės ir tik naujiems studentams. Ar pritarti projektui Sveikatos apsaugos ministerija ketina spręsti, kai diskusijos Seime pasistūmės.

„Siūlymas nėra sidabrinė kulka, kuri išspręstų visas su pritraukimu ir kitkuo susijusias problemas“, – teigia sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

A. Matulas sako, kad panaši tvarka galioja dar trijose Europos Sąjungos valstybėse – Latvijoje, Graikijoje, Vengrijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt