Sveikata

2021.10.24 21:40

Planuose – reabilitacijos paslaugų teikimo pokyčiai: daugėtų ligoninėse, bet, vykstant į sanatorijas, pacientams gali tekti ir primokėti

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.24 21:40

Kitąmet planuojama keisti medicininės reabilitacijos paslaugų teikimo ir finansavimo tvarką. Daugės reabilitacijos paslaugų ligoninėse, o vykstant į sanatorijas, pacientams gali tekti už apgyvendinimą ir primokėti.

Jurbarko rajono gyventoja Daiva po sudėtingos stuburo operacijos pradėjo medicininę reabilitaciją. Sako gydytojai įspėjo, kad vietos sanatorijoje gali tekti palaukti.

„Iš anksto registravausi, pasiskambinau, užsiregistravau, maždaug kada bus operacija“, – teigia Daiva Meškauskienė.

Panorama. Valdžia ragina rinktis mažiau taršius automobilius, bet pavyzdžio nerodo: premjerė sako, kad reikia laiko

„Vietų trūksta garantuotai. Reikia iš anksto, gydytojas turėtų perspėti, kad iš anksto“, – tikina kaunietis Kęstutis Bilius.

Sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų vadovai pripažįsta, kad pacientams, atvykstantiems su ligonių kasos kelialapiu, tenka laukti eilėse, kartais ir daugiau nei mėnesį. Nes ligonių kasai šiemet pakeitus medicininės reabilitacijos finansavimo modelį, įvestos tokių pacientų kvotos.

„Laukti reikia ne dėl to, kad mes neturėtume vietų, kaip kartais kalba pacientai. Ir kaip sakykim jie vienaip ar kitaip informuojami. Tiesiog yra nustatytos sumos, kurių mes viršyti negalime“, – sako „Tulpės“ sanatorijos direktorė Liucija Patinskienė.

Sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos vadovas sako, kad dėl sveikatos sistemos pakeitimų paslaugos bus sunkiau prieinamos.

„Planuojama sumažinti indikacijų, pagal kurias siunčiama medicininei reabilitacijai sąrašą, mažiau žmonių gaus reabilitaciją sanatorijose. Planuojami pakeitimai, kad už dalį siuntimų būtų mokama net nepilna suma. Modelį, kurį kitos šalys laiko, pavyzdžiu, mes norim dėl neaiškių priežasčių pakeisti ir sugriauti“, – teigia Sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas Artūras Salda.

Pasak Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko, kitąmet reabilitacijai numatyta 114 milijonų, 16 milijonų eurų daugiau, nei šiemet. Pasak jo, stacionarių reabilitacijos paslaugų daugės ligoninėse. Esą sanatorijoms ir reabilitacijos įstaigoms pajamos iš biudžeto sumenks, pacientams gali tekti primokėti.

„Geriau būtų plėsti ir apmokėti reabilitacijos paslaugas, bet ne lovų, komforto paslaugas. Gali būti taip, kad tų reabilitacijos paslaugų sanatorijose , kurių žmogui reikės ne kartą , kad atstatyti sveikatą, bus kompensuojama iš PSDF biudžeto, dalį gyvenimo sąlygų reikės prisimokėti. Sanatorijų išlikimo klausimas, išlaikymo klausimas mums nebus prioritetas“, – sako parlamentaras Antanas Matulas.

Kol kas nejuda ir kurortologinių tyrimų centro įkūrimas, jis uždarytas prieš dešimtmetį.

„Turbūt apie 10 metų atliekami tyrimai, mes , mūsų mokslininkai dirbame su geoterminio vandens panaudojimu ir jo balneologiniai tyrimai , kurie svarbūs įvairioms sveikatos priežiūros sritims. Žinome iš seno apie purvo poveikį, reikia tuos tyrimus atlikti“, – teigia Klaipėdos universiteto rektorius Artūras Razbadauskas.

Kurortologijos centras gali būti atgaivintas tik seimui priėmus Kurortų įstatymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt