Sveikata

2021.10.24 15:44

LRT trumpai. Kaip atskirti peršalimą ir gripą nuo koronaviruso?

Domantas Katelė, LRT.lt2021.10.24 15:44

COVID-19 delta atmainai siaučiant visoje Europoje, fiksuojamų infekcijos atvejų skaičius itin sparčia kyla ir Lietuvoje. Kasdien bene 3 tūkst. žmonių suserga COVID-19 liga, o pirmieji simptomai neretai būna apgaulingi – panašūs į peršalimo ar gripo.

Šeimos gydytoja Gintarė Narušaitė-Mačionienė tvirtina, kad COVID-19 delta atmaina turi išreikštą simptomą – keistą, neįprastą galvos skausmą.

„Patys simptomai, kurie būdingi delta atmainai, tai vienas iš jų – galvos skausmas. Pacientai sako, kad neįprastas skausmas, kitaip skauda galvą, stipriau negu peršalus ar sergant kita liga. Taip pat didelė dalis pacientų sako, kad jiems peršti gerklę. Tai nėra skausmas, bet perštėjimas, kutenimas. Neretai sako, kad sloguoja ir karščiuoja, bet karščiavimas nėra aukštas – iki 38“, – sako šeimos gydytoja.

G. Narušaitės-Mačionienės teigimu, pasiskiepiję žmonės susiduria su kur kas lengvesniais simptomais.

„Pasiskiepiję pacientai, net jeigu turi ir vieną vakcinos dozę, jie dažniausiai net nesikreipia arba pasakoja, kad simptomai neišreikšti. Bet didelė dalis pažymi, kad neįprastai skaudėjo galvą. Kalbant iš asmeninės praktikos, tas galvos skausmas gana išreikštas“, – pabrėžia gydytoja.

Ji priduria, kad pastebimi tam tikri skirtumai tarp gripo ir koronaviruso infekcijos.

„Kalbant apie gripą, tai jam būdinga staigi pradžia, didelis karščiavimas – virš 38,5 temperatūros, šaltkrėtis, kaulų, raumenų skausmas. COVID-19 delta atmainos simptomai yra tarsi lengvesni, ne tokie staigūs. Pacientai nepasako, kad skauda visą kūną, kaip gripo atveju, vyrauja išreikštas galvos skausmas ir sloga, nedidelis karščiavimas“, – sako G. Narušaitė-Mačionienė.

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Makarevičienė teigia, kad situacija šiuo metu yra labai bloga, nes atvejų daugėja, serga ir paskiepyti žmonės. Vis dėlto ji pabrėžia, kad paskiepytiems asmenims COVID-19 simptomai yra lengvesni.

„Skiepytų simptomai yra kur kas lengvesni – jie jaučia lengvus peršalimo simptomus, temperatūra stabili, lengvai pakilusi, bendras negalavimas, silpnumas. Nėra žiauraus kosulio, kaulų laužymo, aukšto karščiavimo, jie serga lengvai“, – sako šeimos gydytoja.

D. Makaravičienė tvirtina, kad delta atmaina yra keista tuo, kad jos simptomai yra panašūs į peršalimo, bet nebėra jaučiamas kvapo ar skonio sutrikimas.

„Visi simptomai yra tokie patys, kaip peršalimo. Nebėra kvapo ir skonio sutrikimo, dominuoja peršalimo simptomai – galvos skausmas, sausas, draskantis kosulys, karščiavimas, kaulų, raumenų skausmas. Kad galėtume atskirti, turi būti atliktas PGR tyrimas“, – teigia ji.

Medikė priduria, kad yra COVID-19 ligos simptomai menkai skiriasi ir nuo gripo. Vis dėlto, kelis skirtumus įžvelgti galima.

„Tokio stipraus skirtumo tarp gripo ir delta atmainos – nėra. Bet gripui būdingas stiprus galvos skausmas ir kaulų laužymo. Koronavirusu užsikrėtę žmonės kartais jaučia kaulų laužymą, bet dažniau pasireiškia plaučiuose – kosulys, skrepliavimas. Jie yra persipynę ir panašūs. Dabar yra labai sunkus etapas, didėja konsultacijų skaičius, užsikrėtusių žmonių, kreipiasi labai daug žmonių“, – sako šeimos gydytoja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt