Sveikata

2021.10.22 19:09

Kalio jodido tablečių svarba branduolinės avarijos atveju – ką rodo kitų šalių pavyzdžiai ir kada jas reikia gerti?

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.10.22 19:09

Įvykus branduolinei avarijai reaguoti reiktų nedelsiant, pabrėžia Radiacinės saugos centro Apšvitos stebėsenos departamento direktorius Julius Žiliukas. Vienas iš svarbiausių žingsnių tokios avarijos atveju – jodo tablečių suvartojimas.

J. Žaliukas teigia, kad pirmosios rekomendacijos įvykus branduolinei avarijai – slėpimasis ir kalio jodido tabletės.

Tokių tablečių buvo užpirkta dar Sveikatos apsaugos ministerijai vadovaujant Aurelijui Verygai. Iš viso – 4 milijonai tablečių.

Radiacinės saugos centro specialistas: jodo tabletės – ne profilaktikai, jas reikėtų vartoti tik nelaimės atveju

Vilniui iš jų teko šiek tiek daugiau kaip 2 milijonai. Dalyti jos pradėtos prieš metus.

Vilniaus gyventojai vaistinėse atsiėmė didesnę dalį jų, tačiau kas trečias sostinės gyventojas tablečių nepasiėmė. Tablečių dar gavo 15 savivaldybių. Vilniaus savivaldybė teigia, kad gyventojai vis dar gali pasiimti kalio jodido tabletes, tačiau ne visose vaistinėse.

„Geriausia suvartoti (tabletes – LRT.lt) 8 val. iki radioaktyvaus jodo patekimo į žmogaus organizmą, bet tai turbūt būtų nelabai įmanoma padaryti. Todėl jas vartoti galima ir vėliau, netgi patekus į tą debesį. Dėl to ir išdalinta po dvi dozes – vienai parai ir, jeigu netyčia užsitęstų išmetimai ar būtų sąlygos, dėl kurių žmonių iš tų teritorijų nebūtų įmanoma iškelti ar evakuoti, tai tam yra skirta antra dozė“, – LRT TELEVIZIJOS LAIDAI „Svarbi valanda“ aiškino J. Žiliukas.

Pasak jo, jei žmogus neišgers jodo tablečių, po kelerių metų, ypač jaunesniems žmonėms, gali išsivystyti skydliaukės vėžys.

„Tą parodė Černobylio pamoka, avarija, kai jodas nebuvo vartojamas ir po kažkiek laiko Pasaulinė sveikatos organizacija pateikė skaičius, kad labai dideli kiekiai staiga šoko po kelerių metų Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos užterštose teritorijose, kurios po avarijos labiausiai nukentėjo“, – nurodo J. Žiliukas.

O, anot eksperto, Fukušimos pavyzdys, kai po avarijos gyventojams buvo dalijamas jodas, rodo visai kitus rezultatus – ten nėra tokių duomenų apie susirgimus.

J. Žiliukas pabrėžia, kad kalio jodido tabletės negali būti vartojamos profilaktiškai. Tai reikia daryti, tik kai sulaukusios Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos tai nurodo daryti miestų savivaldybės.

„Jodas nėra tas elementas, kurio tokie didžiuliai kiekiai turėtų būti profilaktiškai vartojami. Nereikia pamiršti, tose tabletėse yra sukoncentruotas santykinai didelis kalio jodido kiekis“, – sako ekspertas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt