Sveikata

2021.10.23 20:42

Virusų tyrėjas apie koronaviruso ateitį: po dviejų mėnesių situacija turėtų būti kardinaliai pasikeitusi

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.10.23 20:42

Pasak virusus tyrinėjančio mokslininko dr. Gyčio Dudo, pasiskiepijęs Vakarų pasaulis yra „paskutinėse pandemijos stadijose“, nors tai nereiškia, jog COVID-19 išnyks ir apie ligą netrukus nieko girdėti nebeteks.

Statistikos departamento ketvirtadienį skelbtais duomenimis, praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 3058 nauji COVID-19 atvejai, mirė 28 žmonės.

Kaip LRT TELEVIZIJAI sakė G. Dudas, pirmasis iš šių dviejų skaičius, esant daugiau kaip pusės vakcinuotų gyventojų daliai ir tik minimaliems ribojimams šalyje, nėra toks svarbus kaip anksčiau.

„Į patį atvejų skaičių Vyriausybė ilgą laiką nebežiūri, lygiai kaip nežiūri ir mokslininkai. Kadangi nuo sausio mėnesio Vakarų pasaulyje pradėjus vakcinuoti nuo SARS-CoV-2, matome, kad tiek hospitalizacijų, tiek mirčių skaičiai bendros populiacijos lygiu krenta. Ką labai akivaizdžiai matome iš ligoninių duomenų, mirtys ir hospitalizacijos daugiausiai atsitinka būtent tarp nepaskiepytųjų. Jeigu miršta skiepyti žmonės, dažniausiai tai yra arba imunosupresuoti žmonės, arba labai senyvo amžiaus, kurių imunitetas yra nusilpęs“, – sakė G. Dudas.

Virusų tyrinėtojas: nors skaičiai gali bauginti, Vakarų pasaulis pasiekė paskutinę pandemijos stadiją

Jis atkreipė dėmesį, jog nors pastarosiomis savaitėmis susirgimų ir mirčių skaičius yra augantis, vakcinacija leidžia išvengti blogesnių scenarijų, fiksuotų vakcinų neturinčiose šalyse.

„Tikrai esame ganėtinai geroje situacijoje, lyginant, pavyzdžiui, su tuo, kas vyko prieš keletą savaičių Pietryčių Azijoje ar kitose šalyse, kuriose pasirodė delta variantas ir kurios nebuvo skiepytos. Būtent tos šalys mušė mirčių rekordus per visą pandemijos laikotarpį. Taip, šiuo metu turime gana mirtiną bangą, bet ji dar nepasiekė mūsų praėjusių metų žiemos piko“, – kalbėjo virusų tyrėjas.

G. Dudo vertinimu, „nors taip gali nepasirodyti, esame paskutinėse pandemijos stadijose“, bent jau Vakarų šalyse, kuriose vakcinacijos rodikliai, lyginant su likusiu pasauliu, yra aukšti. Kalbėdamas apie koronaviruso evoliuciją ir tikėtiną ateitį, mokslininkas pateikė palyginimą su gripu.

„Pandemija baigsis tuomet, kai visuomenėje bus susidaręs netolygus imuniteto lygis, panašiai kaip vyksta su gripu. Gripo pandemijos vyksta kas keliasdešimt metų. Būna pandeminė fazė, kurios metu absoliučiai visi žmonės yra imlūs – panašiai kaip su SARS-CoV-2, maždaug per dviejų metų laikotarpį žmonės užsikrečia, perserga arba pasiskiepija. Visuomenėje susidaro imunitetas – visi žmonės vienu metu nėra imlūs, o jeigu ir yra, virusą būna „matę“ anksčiau arba skiepų, arba užsikrėtimo pagalba. Ir pakartotinės infekcijos, kaip matome ir su SARS-CoV-2, paprasčiausiai nėra tokios pavojingos tiek hospitalizacijų, tiek mirčių prasme. Vienintelė populiacijos dalis, per kurią kerta tiek gripas, tiek ateityje greičiausiai kirs SARS-CoV-2, yra senoliai, kurių imuninė sistema nusilpusi ir nebegali taip sėkmingai kovoti su infekcija“, – laidai „Labas rytas, Lietuva“ sakė G. Dudas.

Pasak jo, kito kelio nėra – „tik skiepai arba užsikrėtimas“.

Pandeminės bangos pakilimas šiuo metu stebimas ir Latvijoje. Kaimyninės šalies Vyriausybė trečiadienį patvirtino planus iki lapkričio 15-osios įvesti griežtą karantiną. Jau spalio 11-ąją Latvijoje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, siekiant suvaldyti greitą koronaviruso plitimą ir apsaugoti sveikatos apsaugos sistemą, tačiau šios priemonės nepakako.

„Latvija galėjome būti ir mes, – sakė G. Dudas. – Latvijos klaida ta, kad jų populiacija nėra taip sėkmingai suskiepyta. Ir kadangi likusi populiacijos dalis atsisako skiepyti, reiškia, susidaro pakankama populiacijos imtis, kuri yra imli, kuri gali užsikrėsti, ir bet kokios šalies sveikatos apsaugos sistema negali aprūpinti 10-20 proc. visos populiacijos. (...) Reikia atsiminti, kad šiuo metu Lietuvoje mūsų atvejis panašus į praėjusių metų gruodžio, hospitalizacijos ir mirtys galbūt piką siekia anksčiau negu praėjusiais metais, bet mes gyvename su apribojimais, kurie nesiekia praėjusių metų lygio“.

Prognozuoti, kaip artimiausiu metu keisis padėtis Lietuvoje, sudėtinga, tačiau rodos, jog kai kuriose Žemaitijos savivaldybėse, pasak G. Dudo, galima matyti naujų atvejų augimo mažėjimą.

„Priminsiu, kad Žemaitija buvo antras mažiausiai paskiepytas Lietuvos regionas po Rytų Lietuvos, ten pirmiausia prasidėjo delta banga. Jeigu galima taip spėti, sakyčiau, anksčiausiai per artimiausias dvi-tris savaites matysime galbūt daugiau teigiamų ženklų. Po dviejų mėnesių, manau, situacija turėtų būti kardinaliai pasikeitusi.

Ko išties yra labai gaila, kad per praėjusią savaitę mirė 300 mūsų bendrapiliečių. Žinome iš Statistikos departamento paskaičiavimų, kad jeigu žmonės būtų pasiskiepiję, tas skaičius būtų 20 kartų mažesnis. (…) Priminsiu, nuo koronaviruso infekcijos visame pasaulyje, manoma, mirė beveik 5 mln. žmonių. Su vakcinomis mes nieko panašaus nematome. Tad tos mirtys tampa beprasmės, nes žmonės atsisako elementarių sveikatos apsaugos priemonių, kurios, kaip matome savo akimis kiekvieną dieną, gelbsti gyvybes. Tai yra tas pats, kas atsisakyti chirurgijos ar antibiotikų. Dėl to yra labai gaila“, – kalbėjo G. Dudas.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt