Sveikata

2021.10.21 14:40

Pandemijos pasekmės: tokio didelio perteklinių mirčių skaičiaus Lietuvoje nėra buvę bent 20 metų

Domantas Katelė, LRT.lt2021.10.21 14:40

Perteklinis mirtingumas Lietuvoje yra smarkiai išaugęs – apie tai kalbama Statistikos departamento feisbuko įraše. Departamento atstovų teigimu, tam didelę įtaką turi pandemija, o ketvirtoji jos banga jau vejasi antrąją, kuri buvo praėjusių metų rudenį ir žiemą.

„Perteklinis mirtingumas (arba mirčių perviršis) Lietuvoje vėl yra smarkiai išaugęs. Animuotoje iliustracijoje galite matyti paskutinių 21-erių metų savaitinius mirčių skaičius Lietuvoje nuo bet kokios priežasties.

Kadangi skirtingų metų datos persidengia, galima vizualiai palyginti „žalius“ duomenis ir įsitikinti, kad dabartinė ketvirtoji pandemijos banga jau vejasi antrąją. Tokio didelio mirtingumo rugsėjo–spalio mėnesiais Lietuvoje nėra buvę bent 20 metų“, – teigiama Statistikos departamento feisbuko įraše.

Pasak jų, per paskutines 11 savaičių Lietuvoje mirė net 1600 žmonių daugiau, negu įprastai praėjusiais metais.

„Išankstiniu skaičiavimu (kuris neatsižvelgia į demografinius pokyčius tarp skirtingų metų), per šių metų 31–41 savaičių laikotarpį (nuo 2021-08-02 iki 2021-10-17, iš viso 11 savaičių) mirė 1600 žmonių daugiau nei būtų galima tikėtis iš tokio paties laikotarpio ankstesniais metais, kuomet nebuvo pandemijos. Tad šio laikotarpio mirčių perviršis yra 1600“, – tvirtinama įraše.

Statistikos departamentas taip pat pateikia duomenis, kuriuose matomos mirtys nuo COVID-19 šiuo laikotarpiu pagal skirtingus apibrėžimus.

„1056 mirtys nuo COVID pagal pirmą COVID mirties apibrėžimą (Mirusių asmenų, kurių pagrindine mirties priežastimi nurodyta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) – LRT.lt)

1473 mirtys nuo COVID pagal antrą COVID mirties apibrėžimą (Mirusių asmenų, kurių bet kuria mirties priežastimi nurodyta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) – LRT.lt)

1583 mirtys nuo COVID pagal trečią COVID mirties apibrėžimą (Mirusių asmenų, kurių bet kuria priežastimi nurodyta COVID-19 liga arba užsikrėtusiųjų COVID-19 liga ir mirusių ne dėl išorinių mirties priežasčių per 28 dienas – LRT.lt)“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt