Sveikata

2021.10.21 18:20

Kėvalas: suaugusieji turėtų jausti atsakomybę – labiausiai koronavirusu užsikrečia tie vaikai, kurių tėvai nepasiskiepiję

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.10.21 18:20

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 3331 COVID-19 atvejis – daugiausia šiais metas. Vienas pagrindinių židinių išlieka mokyklos. Kaip koronavirusu serga vaikai ir ar reikėtų riboti jų mokymąsi mokykloje? 

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikų vadovas prof. Rimantas Kėvalas pabrėžia, kad delta atmaina tarp vaikų yra gerokai užkrečiamesnė nei alfa atmaina, taigi sunku suprasti nesiskiepijančių tėvų neatsakingumą. Jis pažymi, kad COVID-19 labiausiai serga būtent tie vaikai, kurių tėvai yra nepasiskiepiję.

„Užsikrečia daugiausia namuose. Ir atneša infekciją į mokyklą. Man labai gaila, kad vėl suaugusiųjų problemas bandoma spręsti vaikais“, – sako R. Kėvalas, turėdamas omeny ministerijos planus ilginti mokinių atostogas.

Gydytojai apie augantį vaikų sergamumą COVID-19: labiausiai serga tie, kurių tėvai nepasiskiepiję

Santaros klinikų Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičienė trečiadienį teigė, kad šiuo metu vaikų ligų skyriuje gydoma 10 vaikų, vienas – intensyvios terapijos skyriuje.

Jų amžius – nuo 11 mėnesių iki 16 metų amžiaus. Vienam tiekiamas deguonis. Visų būklė vidutinė – dalis turi šalutinių problemų, tam tikrų komplikacijų, kvėpavimo takų infekcijų. Jiems reikia pagalbos stacionare, neužtenka ambulatorinio gydymo. Didžioji dalis užsikrėtė nuo sergančių tėvų, sakė medikė.

Pasak R. Kėvalo, Lietuvoje koronavirusu užsikrėtę vaikai kiek dažniau į ligonines patenka lengvesnės būklės. Apskritai vaikai serga žymiai lengviau, bet komplikacijų dažnis yra labai įvairus, sako Kauno klinikų Vaikų ligų klinikų vadovas.

R. Kėvalas taip pat pabrėžia, kad COVID-19 persirgę vaikai serga pokovidiniu sindromu (apie 45 procentai).

Švietimo ministerija trečiadienį nutarė, kad artėjančios moksleivių atostogos bus prailgintos pora dienų. Tai daroma siekiant užkirsti kelią koronavirusui plisti. Tiesa, R. Kėvalas pabrėžia, kad pagrindinė problema – ne vaikų sergamumas, o suaugusiųjų sergamumas ir ligoninių perkrovimas būtent jais. Anot mediko, per minėtas atostogas vaikai vis tiek nebus vien namuose ir užsikrėtimo rizika išliks.

„Ką duos viena savaitė? Duotų tai, kad vaikai nebūtų testuojami. Bet tie vaikai niekur nedings. Tėvams reiks juos prižiūrėti, vaikai judės turbūt, pro perkybos centrus, bendraus tarpusavyje. Bus padidintas judėjimas per ilgąjį savaitgalį. Ar tai duos naudos, abejoju“, – sako R. Kėvalas.

Medikas taip pat teigia, kad dalis tėvų neatsakingai žiūri į testavimą.

„Labai gaila, kad tėvai nesupranta testavimo reikšmės. Alytaus apskrityje testuojasi, pavyzdžiui, beveik 80 procentų, o Kaune – tik 38 procentai. Visoje Lietuvoje – nepilnai 50 procentų. <...>

Suaugusieji turėtų jausti tam tikrą atsakomybę už tokį neatsakingą elgesį savo vaikų ir savo tėvų atžvilgiu“, – sako R. Kėvalas.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt