Sveikata

2021.10.19 22:45

Pradedant skiepyti stiprinamąja doze, Žvirblienė pabrėžia: revakcinacija užtikrina geresnę apsaugą nuo delta atmainos

Reda Gilytė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.19 22:45

Nuo šio antradienio 18 metų ir vyresni gyventojai, kurie paskutinę vakcinos nuo COVID-19 dozę gavo ne anksčiau kaip prieš 180 dienų, kviečiami stiprinti imunitetą dar viena – stiprinamąja – vakcinos doze. Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vakcinų suformuoto imuniteto trukmės tyrimus, Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų rekomendacijas. Pasak profesorės Aurelijos Žvirblienės, revakcinacija mažina užsikrėtimų skaičių, taip pat mažiau gyventojų patenka į ligonines.

Rimantas ir Zita į Vilniaus „Litexpo“ vakcinavimo centrą atvyko trečio skiepo. Eilių nebėra, todėl senjorų šeima džiaugiasi, kad gali greitai ir patogiai dar kartą pasiskiepyti. Abu sako, ginčų, ar reikia skiepytis stiprinamąja doze, net nebuvo.

„Žinoma, kad reikia, nė kalbos negali būti. Jeigu pats galbūt nesunkiai persirgsi, tai perduosiu kitam... saugotis reikia“, – sako pašnekovas.

„Litexpo“ centre dabar daugiausiai skiepijasi senjorai ir užsieniečiai. Moksleiviai ir studentai aktyvesni buvo vasarą. Pasak koordinatorės, šiandien, kai visi nuo 18-os metų gali jau skiepytis papildoma doze, pagyvėjimo centre nėra.

„Tikrai antplūdžio dar nesulaukėme, manau nelabai ir bus, nes įstaigos jau vakcinuoja, sveikatos priežiūros, vaistinės vakcinuoja, tai žmonės renkasi, kur jiems patogiau pagal gyvenamąją vietą“, – sako „Litexpo“ vakcinavimo centro koordinatorė Vaida Danielė.

Kaune dabar skiepytis trečios dozės taip pat daugiausia ateina senjorai.

„Labai daug susirgimų ir bijom, nežinom, gal antikūnai nesusidarė, reikia trečio vis tiek“, – sako vienas atėjusiųjų skiepytis.

„Šiuo metu matome suintensyvėjimą dėl trečios dozės. Būna, ryte užsiregistruoja truputį mažiau, dienos bėgyje padaugėja“, – apie žmonių aktyvumą sako Kauno vakcinavimo centro vadovė Iveta Dubrova.

Skaičiuojama, kad stiprinamąja doze šiuo metu jau gali skiepytis per 200 tūkstančių asmenų, iš jų apie 50 tūkstančių jau pasiskiepiję – daugiausia medikai, socialinių įstaigų darbuotojai ir senjorai.

Registruotis papildomai vakcinos dozei galima įprastai: internetu arba telefonu. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją.

„Skiepijimas bus vykdomas pagrinde „Comirnaty“, tai yra gamintojo „Pfizer“ vakcina. Tie gyventojai, kurie buvo prieš tai pasiskiepiję su „Moderna“„Pfizer“ arba „AstraZeneca“ vakcinomis, trečiam skiepui jie gaus būtent „Pfizer“ gamintojo vakciną, o tie gyventojai, kurie buvo pasiskiepiję „Janssen“ vakcina, galės pasiskiepyti arba antrą kartą „Janssen“ arba „Pfizer“ vakcinomis“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Lukas Galkus.

„Modernos“ vakcina kol kas nebus skiepijama papildomai, dar laukiama tyrimų rezultatų, bet tikėtina, kad ji bus registruota, tik leidžiama mažesnė dozė. Profesorės Aurelijos Žvirblienės teigimu, revakcinacija svarbu žmonėms, kuriems didesnė rizika užsikrėsti, kaip dabar – pedagogams, nes mokyklose nemažai protrūkių.

„Kaip rodo kitų šalių patirtis ir konkrečiai Izraelio, tai masinė revakcinacija labai sumažino užsikrėtimų skaičių ir žmonių, kurie yra hospitalizuojami, skaičių. Vadinasi, revakcinacija tikrai užtikrina geresnę apsaugą nuo delta atmainos“, – teigia VU Biotechnologijos instituto mokslininkė.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovo teigimu, vaikų skiepyti stiprinamąja doze neketinama. Vakcinų gamintojai šiuo metu atlieka tyrimus dėl vaikų revakcinacijos, bet kada paaiškės tokių tyrimų rezultatai – neaišku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt