Sveikata

2021.10.19 17:32

LRT trumpai. Kas ir kada gali pasiskiepyti stiprinamąja vakcinos doze?

Domantas Katelė, LRT.lt2021.10.19 17:32

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė pradedanti vakcinaciją nuo COVID-19 stiprinamąja doze.

SAM sako, kad toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vakcinų suformuoto imuniteto trukmės tyrimus, Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų rekomendacijas.

Praėjus ne mažiau kaip 180 dienų po antro skiepo arba pirmo „Janssen“ vakcinos skiepo, visi pilnamečiai gali pasiskiepyti ir stiprinamąja doze.

„Comirnaty“ („Pfizer“), „Spikevax“ („Moderna“) arba „Vaxzevrios“ („AstraZeneca“) vakcina paskiepyti gyventojai kaip stiprinamąja doze skiepijami tik „Comirnaty“ vakcina, o „Janssen“ vakcina paskiepyti asmenys gali pasirinkti „Janssen“ arba „Comirnaty“ vakciną.

12 metų ir vyresniems pacientams, kurie serga lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis arba kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais, gydytojo sprendimu stiprinamoji „Comirnaty“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau – praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms nuo antros COVID-19 vakcinos dozės.

Registruotis stiprinamajai dozei galima internetu interneto svetainėje www.koronastop.lt arba Karštosios linijos telefono numeriu 1808. Skiepytis stiprinamąja doze taip pat galima pas šeimos gydytoją. Tiesa, ne visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos jau vykdo vakcinaciją, tad prieš vykstant pas šeimos gydytoją siūloma susisiekti su įstaigos administracija ir pasiteirauti, ar tokia galimybė egzistuoja.

Antradienį SAM pridūrė, kad vaikų nuo 12 metų skiepyti stiprinamąja doze dar neplanuojama, kadangi toliau atliekami tyrimai, o kada paaiškės rezultatai – neaišku.

SAM atstovas Lukas Galkus pridūrė, kad revakcinacijai nebus naudojama „Vaxzevrios“ vakcina, o didžioji dalis turimų šio gamintojo vakcinų bus atiduodamos kitoms valstybėms.

Kol kas kaip trečioji dozė nebus naudojama ir „Modernos“ vakcina. L. Galkaus teigimu, „Modernos“ vakcina nenaudojama revakcinacijai taip pat laukiant daugiau informacijos iš Europos vaistų agentūros.

LRT.lt primena, kad prieš vakcinaciją stiprinamąja doze nėra būtina atlikti antikūnų testą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt