Sveikata

2021.10.19 13:46

SAM: vaikų skiepyti trečiąja COVID-19 vakcinos doze kol kas neplanuojama

atnaujinta 14.30
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS2021.10.19 13:46

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kol kas neturi planų trečiąja vakcinos nuo COVID-19 doze skiepyti vaikų nuo 12 metų. Iš viso stiprinamąja vakcinos doze gali pasiskiepyti daugiau nei 200 tūkst. asmenų, tokia galimybe jau pasinaudojo 50 tūkst. žmonių.

Lietuvoje jau kurį laiką galima vakcina nuo COVID-19 skiepyti vaikus nuo 12 metų, tačiau greitu metu tokie vaikai trečios vakcinos dozės, panašu, negaus. Kaip antradienį sakė SAM atstovas Lukas Galkus, vakcinų gamintojai šiuo metu atlieka tyrimus dėl vaikų revakcinacijos, o kada paaiškės tokių tyrimų rezultatai – neaišku.

„Dar anksti skubėti, turint omenyje, kad vaikus pradėjome skiepyti tik vasarą. Jei žiūrėtume į 6 mėnesių intervalą, jei teoriškai ir būtų revakcinuojami vaikai, tai tik kitais metais. Kol kas sunku pasakyti, kada baigs gamintojai vertinti ir Europos vaistų agentūra (EVA) priims sprendimus“, – komentavo L. Galkus.

Pati SAM, anot L. Galkaus, sprendimo dėl nepilnamečių revakcinacijos priimti neketina.

Nuo antradienio įsigalioja tvarka, kad visi 18 metų ir vyresni asmenys gali būti paskiepyti trečiąja vakcinos nuo COVID-19 doze, jei nuo antrojo gauto skiepo praėjo bent 180 dienų. Tiesa, revakcinacijai naudojamų vakcinų sąrašas yra siauresnis nei naudotų anksčiau.

Kaip nurodė L. Galkus, revakcinacijai nebus naudojama „Vaxzevrios“ („Astrazeneca“) vakcina, o didžioji dalis turimų šio gamintojo vakcinų bus donuojama kitoms valstybėms. Kol kas kaip trečioji dozė nebus naudojama ir „Modernos“ vakcina. L. Galkaus teigimu, „Modernos“ vakcina nenaudojama revakcinacijai taip pat laukiant daugiau informacijos iš EVA.

„Mūsų žiniomis, gamintojas yra kreipęsis būtent dėl registracijos, galimybės revakcinuoti gyventojus šia vakcina ir yra nurodęs, kad tokiems gyventojams būtų skiriama mažesnė vakcinos dozė – perpus mažesnė, negu skiriama dabar. Dėl šios priežasties yra šioks toks laukimas. Tikėtina, matant ir kitų šalių patirtis, kad vis dėlto bus registruota šita vakcina, tiesiog tada atitinkamai būtų pakeistas vakcinos dozavimas“, – sakė SAM patarėjas.

Gavusieji bet kurią du skiepus turinčią vakciną trečią kartą bus skiepijami tik „Comirnaty“ („Pfizer“) vakcina. Tie, kurie gavo „Janssen“ vakciną, galės rinktis, ar būti revakcinuoti ta pačia „Janssen“ vakcina, ar gauti „Comirnaty“ skiepą.

Stiprinamąja doze skiepijama praėjus ne mažiau kaip pusei metų nuo baigto vakcinavimo.

Stiprinamąją dozę galės gauti 12 metų ir vyresni pacientai, sergantys lėtinėmis imunitetą silpninančiomis ligomis arba kuriems taikomas gydymas imuninę sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais. Jie skiepytis gali praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms nuo vakcinacijos pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt