Sveikata

2021.10.19 09:53

Psichologas nepritaria idėjai ilginti rudens atostogas: ar dramatiškai pasikeis epideminė situacija?

Goda Malinauskaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.19 09:53

Nepriklausomų ekspertų patariamoji taryba ketina aptarti, ar dėl prastėjančios epideminės situacijos siūlyti Vyriausybei pratęsti moksleivių rudens atostogas. Kai kurie epidemiologai sako, kad tokios priemonės šalies lygiu viruso plitimo nesustabdys. Psichologai baiminasi, kad prailgintos atostogos vaikų negrąžintų į nuotolinį mokymąsi.

Pirmadienis – pirmoji diena, kai Joniškio „Aušros“ gimnazijos moksleiviai po savaitės atostogų grįžo mokytis į klases. Rudens atostogos turėjusios prasidėti lapkritį, tačiau paankstinti jas teko dėl susirgusių mokytojų. Direktoriaus pavaduotoja sako, jog atostogų paankstinimas išgelbėjo situaciją – padėjo suvaldyti koronaviruso plitimą mokykloje.

„Prieš porą savaičių apsirgo 14 mūsų mokytojų, todėl nebeturėjome ugdymui mokytojų ir teko perkelti rudens atostogas anksčiau“, – sako „Aušros“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jurgita Bulzgienė.

Epidemiologai įsitikinę, kad siūlymas pratęsti moksleivių atostogas viruso plitimo šalyje nesustabdys

Kol kai kurios mokyklos dėl COVID-19 židinių moksleivių atostogas ankstina jau dabar, papildomas priemones aptars ir Nepriklausoma ekspertų patariamoji taryba. Svarstys, ar Vyriausybei siūlyti pratęsti moksleivių atostogas, kad būtų stabilizuota situacija dėl viruso plitimo. Tada atostogos truktų ne vieną, o dvi savaites.

Nors Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas pirmadienio dieną teigė, kad svarstoma moksleivių atostogas savaitę paankstinti, kad jos tęstųsi dvi savaites, po kiek laiko pareiškė, jog to ministerija nevarsto, tačiau greitu metu ketina susitikti su ekspertų taryba.

„Stebime situaciją šalyje, matome, kokia situacija mokyklose, protrūkių nemažėja, todėl artimiausiu metu vyks susitikimas su patariamąja ekspertų taryba prie Vyriausybės, kurios metu bus aptarta esama situacija ir galbūt gims pasiūlymų, kurie bus vėliau apsvarstyti“, – aiškina Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas Dainoras Lukas.

Kai kurie epidemiologai teigia, kad jeigu vis tik tokia priemonė būtų pasiūlyta, vargu, ar pasiteisintų. Sako, nacionaliniu mastu priimti sprendimą prailginti atostogas ir uždaryti mokyklas – viruso nesuvaldys. Be to, yra mokyklų, kuriose sergančiųjų skaičius nedidelis, o turinčios daug užsikrėtusiųjų COVID-19 mokytis bent dvi savaites nuotoliu arba paankstinti atostogas gali nuspręsti ir pačios.

„Vaikai, tai yra jauni žmonės, kurie atostogų metu tikrai nesėdės užsidarę namie, jie bendraus, jie socialiai aktyviai bendraus. Ir tai rodo patirtis iš ankstesnių laikų, gripo epidemijos metu – vėlgi buvo pilnos bibliotekos, pilni žaidimų kambariai ir tas procesas, tikrai nebus vaikai izoliuoti, taip kad neplistų virusas. Grįžus į ugdymo įstaigas vėlgi atsiras tie patys susirgimai jau mokykloje“, – aiškina epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Svarstymai ilginti moksleivių atostogas kelia nerimą ir psichologui, Nepriklausomos ekspertų patariamosios tarybos nariui Pauliui Skruibiui.

„Kas po savaitės pasikeis? Mes savaitę pratęsime tas atostogas, ar dramatiškai pasikeis epideminė situaciją? Pažiūrėkim truputį atgal, ribojimai, kurie buvo įvedami, jie nebuvo įvedami dviem savaitėm. Tas pats mokyklos uždarymas trims mėnesiams, antrą kartą – pusei metų“, – vertina jis.

Pasak psichologo, stabilizuoti epideminę situaciją reiktų pradėti ne nuo moksleivių atostogų ilginimo, o kitų priemonių, mat grėsmė vėl grįžti į nuotolį mokiniams žalinga.

„Po antro karantino vaikų procentas, kurie turi elgesio ir emocijų sutrikimo požymius, ne problemų, bet sutrikimų, padidėjo nuo 13 proc. iki 50 proc.“, – pabrėžia P. Skruibis.

Pasak Švietimo mokslo ir sporto ministerijos, šiuo metu karantinas paskelbtas tik vienoje švietimo įstaigoje, neseniai iš jo grįžo 2. Praėjusį mėnesį dėl karantino buvo uždaryta 15 ugdymo įstaigų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt