Sveikata

2021.10.15 22:31

Prof. Jovaiša: žmonės, kurie dirba su COVID-19 pacientais, šventai tiki skiepais

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.10.15 22:31

90 procentų Santaros klinikose Intensyvios terapijos centre gydomų COVID-19 pacientų – nepasiskiepiję, teigia VUL Santaros klinikų Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro vadovas profesorius Tomas Jovaiša. Be to, medikas pabrėžia, kad net ir užsikrėtę virusu bei pilnai pasiskiepiję žmonės serga lengviau ir trumpiau. „Žmonės, kurie dirba su COVID-19 pacientais, jie šventai tiki skiepais“, – sako jis.

Anot profesoriaus, skirtumai tarp asmenų, kurie yra pilnai paskiepyti, ir nesiskiepiję ar praėję ne pilną vakcinacijos schemą, yra akivaizdūs.

„Skiepai dešimtimis, šimtais kartų sumažina riziką susirgti, net susirgus skiepai labai ženkliai sumažina riziką, kad išsivystys sunki liga arba kritinė būklė. Net ir išsivysčius labai sunkiai ligos formai, ji trunka trumpiau ir netgi pacientai, kurie patenka į intensyvią terapiją, jiems rečiau reikia, pavyzdžiui, invazinės plaučių ventiliacijos. O net tokiais atvejais, kai reikia invazinės plaučių ventiliacijos, ji trunka trumpiau. Netgi jeigu tas imunitetas yra ne visai tobulas, jis vis tiek ligos eigą ženkliai palengvina“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžia medikas.

Prof. Jovaiša apie skiepų nuo COVID-19 naudą: net jei imunitetas yra ne visai tobulas, jis vis tiek ligos eigą ženkliai palengvina

Prof. T. Jovaiša nurodo, kad dažniausiai COVID-19 pažeidžia kvėpavimo pakankamumą. Jis nurodo, kad kartu su kolegomis yra pastebėję, kad pilnai pasiskiepiję asmenys sveiksta greičiau ir paparsčiau.

„Pagrindinė problema yra kvėpavimo nepakankamumas, sukeltas COVID-19 plaučių pažeidimo. Nepasiskiepijusiems yra dažnesnis ir sunkesnis. Mes turime keletą pakopų kvėpavimo palaikymui, <...> tai net skiepai sumažina riziką, kad reikės ypatingai sudėtingų kvėpavimo palaikymo formų. Ir netgi tada kai jų reikia, pasiskiepiję pacientai serga trumpiau ir sveiksta greičiau“, – tvirtina jis.

Medikas aiškina, kad sudėtingiausios situacijos vystosi, kai dėl COVID-19 pažeidžiami ne tik plaučiai, bet ir daugiau organų. Toks dauginis organų nepakankamumas, pasak jo, beveik neišsivysto pasiskiepijusiems žmonėms.

„Sunkiausiais COVID-19 atvejais vystosi taip vadinamas dauginis organų nepakankamumas, kada pažeidžiami ne tik plaučiai, bet gali būti pažeidžiami inkstai, širdis ir kiti organai. Vėlgi dauginis organų nepakankamumas, aš gal net drįsčiau sakyti, išskirtinai pasireiškia neskiepytiems arba tai pacientų grupei, kuri dėl ligos ar kitų medikamentų nesusidarė imunitetas“, – sako jis.

„90 proc. intensyvios terapijos pacientų yra visai neskiepyti, dar keli procentai yra skiepyti nepilnai, o pilnai paskiepytų yra vienetai <...>. Nauda yra neabejotina ir dauguma kolegų yra pasiskiepiję ir 3 kartą, nes jie mato, kad skiepai apsaugo ir ypatingai tie žmonės, kurie dirba su šitais (COVID-19 – LRT.lt) pacientais, jie šventai tiki skiepais“, – aiškina prof. T. Jovaiša.

Liga, išsivysčius kritinei būklei, vienareikšmiškai yra sunkesnė tiems pacientams, kurie nėra pasiskiepiję, pabrėžia medikas.

Jis taip pat neslepia, kad stipriausius išgyvenimus su COVID-19 pacientais dirbantys medikai patiria, kai aukos buvo galima paprastai išvengti.

„Susidūrimai tokie yra ypatingai sunkūs ir profesine, ir emocine prasme, daugelis mano kolegų tikrai su tuo turi daug asmeninių iššūkių, kada mes gydome arba kada mūsų globoje miršta pacientai, kurie kartais yra už mus dvigubai jaunesni, nuo ligos, kuriai šiai dienai yra labai gera prevencija. Skaudu matyti jaunų žmonių mirtis, kurių buvo galima labai nesudėtingai išvengti“, – savo jau kasdiene patirtimi dalijasi prof. T. Jovaiša.

LRT.lt primena, kad nuo koronaviruso trečiadienį mirė 39 žmonės.

Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso Lietuvoje mirė beveik 5,4 tūkst. žmonių.

Viso pokalbio klausykitės čia:

Prof. Jovaiša apie skiepų nuo COVID-19 naudą: net jei imunitetas yra ne visai tobulas, jis vis tiek ligos eigą ženkliai palengvina
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt