Sveikata

2021.10.14 12:04

Oficialu: atleidžiamas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Bakša, šis sprendimą ketina skųsti

atnaujinta 15.35
LRT.lt, BNS2021.10.14 12:04

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, susipažinęs su jam 2021 m. spalio 13 d. pateiktomis komisijos išvadomis dėl Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktoriaus Dano Bakšos galimo darbo pareigų pažeidimo tyrimo, priėmė sprendimą atleisti NVSPL vadovą iš užimamų pareigų, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime.

Priežastis nutraukti darbo sutartį – šiurkštus darbuotojo darbo pareigų pažeidimas.

Nurodoma, kad penktadienis, spalio 15-oji, – paskutinė D. Bakšos darbo diena.

Šiurkštus darbo pareigų pažeidimas pasireiškė netinkamu NVSPL vadovo funkcijų vykdymu, o būtent – neteisėtu, neskaidriu valstybės biudžeto lėšų, skirtų sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio didinimui karantino metu, panaudojimu, saugios darbo aplinkos laboratorijoje neužtikrinimu, netinkamu žmogiškųjų išteklių valdymu ir kt.

Pažymėtina, kad dalis darbo pareigų pažeidimų gali būti susijusi su žalos valstybės ir įstaigos biudžetui padarymu, o komisija dėl objektyvių priežasčių tikslaus žalos dydžio negalėjo nustatyti, ministras A. Dulkys pavedė artimiausiu metu atlikti NVSPL veiklos finansinį auditą.

Laikinai NVSPL vadovaus šios įstaigos direktoriaus pavaduotoja Rosita Marija Balčienė.

Spalio 15-oji – paskutinė atleidžiamo Nacionalinės laboratorijos vadovo darbo diena. Jo pareigas laikinai eis NVSPL direktoriaus pavaduotoja Rosita Marija Balčienė.

Atlikus pirminį anonimiškai pateiktos informacijos patikrinimą, A. Dulkys Nacionalinės laboratorijos vadovą rugsėjo viduryje nušalino nuo pareigų ir inicijavo tyrimą dėl galimo D. Bakšos darbo pareigų pažeidimo.

Pats NVSPL vadovas tuomet teigė, kad nušalinimas jam buvo staigmena ir tai tėra nesusipratimas.

Atleidžiamas D. Bakša tikina jokių priekaištų gavęs nebuvo, ir ironiškai tikisi, kad SAM įstaigai suras „savą“ vadovą.

Po šio SAM sprendimo sureagavo ir atleidžiamas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Danas Bakša, kuris teigia, jog dirbdamas nesulaukė jokių priekaištų, be to, atėjęs į vadovo kėdę paveldėjo 300 tūkst. eurų biudžeto deficitą ir nesulaukė papildomų etatų įsteigimo.

D. Bakša sako ketinąs skųsti šį sprendimą ir teigia, kad buvo apribotos jo teisės į gynybą.

Pats D. Bakšta jaučiasi visus tikslus ir užduotis įstaigoje įgyvendinęs.

„Kad ir kokias sudėtingas užduotis pandemijos valdyme man ir NVSPL skyrė ministras, kad ir nesuteikė nei vieno etato šioms funkcijoms įgyvendinti ir turint paveldėtą daugiau nei 300 tūkst. eurų įstaigos biudžeto deficitą – absoliučiai viską įgyvendinau. Jokių priekaištų niekada nebuvau sulaukęs. Ir nepaisant viso to, esu nuo rytojaus atleidžiamas iš NVSPL, grindžiant gandais ir biurokratinėmis smulkmenomis, iškeliant formos viršenybę virš turinio“, – socialinėje erdvėje rašo D. Bakša.

Jis tikina, kad jam buvo svarbūs darbo rezultatai, užduočių įgyvendinimas, efektyvumas, bet pabrėžia, jog jis nėra politikas ir biurokratas.

„Gal būtent to ir pritrūko. Panašu, jog SAM būtų geriau, jei formaliai būčiau atrašinėjęs, kodėl vieno ar kito pavedimo neatlikinėsime, gi nenumatyta NVSPL nuostatuose, kad būčiau gilinęsis ne į su pandemijos valdymu susijusių klausimų maksimaliai operatyvų sprendimą, o į kiekvienos biurokratinės smulkmenos pastebėjimą. Bet taip ne geriau nei valstybei, nei žmonėms. Ir tai – ne mano kelias“, – savo poziciją išreiškė D. Bakša.

Pats D. Bakša savo įraše tikina, kad esant tokiems skirtingiems įsivaizdavimams, akivaizdu, kad bendro gėrio nelabai buvo įmanoma siekti, tad, pasak D. Bakšos, turbūt belieka pasidžiaugti, kad šie keliai išsiskiria.

„Tikiuosi, kad SAM įstaigai suras „savą“ vadovą, kuriam nebus gailima nei etatų, nei biudžeto lėšų ir bent taip NVSPL darbuotojams ši situacija išeis į naudą“, – įrašą socialinėje erdvėje tokiais žodžiais užbaigė D. Bakša.

Teigė, jog „užsiima mobingu ir nepotizmu“

Anoniminiame laboratorijos darbuotojų skunde dėl D. Bakšos, BNS žiniomis, yra teigiama, jog vadovas nesirūpina kai kurių laboratorijos funkcijų išlaikymu, tačiau „užsiima mobingu ir nepotizmu“ įstaigos darbuotojų atžvilgiu. Jame taip pat nurodoma, kad darbuotojai spaudžiami išeiti iš darbo.

Skundo autorių teigimu, D. Bakša didžiausią dėmesį skyrė savo asmeniniam įvaizdžiui, be to, kitose darbovietėse ar nuotoliniu būdu dažnai dirbantis vadovas, pasak pavaldinių, retai pasirodydavo įstaigoje, kai kurie darbuotojai jo nesantys matę.

Anot kolegų, direktorius delsia pasirašyti dokumentus, tarp jų – ir dėl darbuotojų atlyginimų. Dėl nepasirašomų dokumentų, pasak jų, kyla problemų ir su viešųjų pirkimų laimėtojais bei kitomis institucijomis.

Anot skundą pateikusių asmenų, D. Bakšos vadovavimo laikotarpiu darbą paliko apie 40 darbuotojų, tarp jų – administracijos darbuotojai ir skyrių vadovai. Vietoj jų, kaip teigiama, nauji žmonės arba nepriimami, jų darbą užkraunant kitiems, arba priimami D. Bakšai artimi žmonės, sukuriant jiems specialias pareigas.

Skundą pateikę asmenys teigė, jog laboratorijos veiklos klausimai ir sprendimai priimami siaurame vadovui artimų žmonių rate, o kompetentingi įstaigos darbuotojai aptarimuose nedalyvauja, o sprendimai, „dažnai nelogiški ir prieštaringi“, yra nuleidžiami iš viršaus.

Kaip nurodoma skunde, įstaigoje D. Bakša įdarbino analitiką, su kuriuo darbuotojai turintys derinti savo užmokesčio klausimus. Analitikas, esą, klausimus sprendžia subjektyviai, be to,visus klausimus ragina spręsti žodžiu ir telefonu, nerašyti elektroninių laiškų, duoda nurodymus, sprendžia darbinius įstaigos klausimus.

Pasak skundo, įstaigos vadovas, pažeisdamas konfidencialumą, kitiems darbuotojams pasakoja apie žmones, kuriuos rengiasi atleisti.

Vienu metu derino du darbus

Kaip pernai gruodį skelbė BNS, pradėjęs darbą laboratorijoje, D. Bakša per trumpą laiką į atsakingas pareigas įstaigoje įdarbino ne vieną su stambiais verslais susijusį asmenį. Jis tuomet teigė nesidomintis, kokiomis kitomis veiklomis jie užsiima.

Tarp šių žmonių – NVSPL Planavimo ir viešųjų pirkimų skyriuje naujai įsteigtose ekonomikos analitiko pareigose dirbantis verslininkas, „darbietės“ Ievos Kačinskaitės-Urbonienės padėjėjas Kastytis Masalskas.

Sveikatos apsaugos ministerijai pradėjus tyrimą dėl D. Bakšos, K. Masalskas nuo šių metų spalio 1 dienos pasitraukė iš užimamų pareigų.

Be to, pats D. Bakša iki šiol vadovavimą laboratorijai derino su dar vienomis pareigomis – direktoriaus patarėjo darbu puse etato Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje.

Anksčiau BNS atleidžiamas Nacionalinės laboratorijos vadovas nurodė, jog ligoninės direktoriaus patarėjo pareigose jis dirba nuo 7.30 val. iki 12 val., o jo kaip laboratorijos vadovo darbo laikas prasideda 12 valandą.

Karjerą Vilniaus psichiatrijos ligoninėje teisininko išsilavinimą turintis D. Bakša pradėjo 2018 metų sausį, netrukus po to kai pasitraukė iš tuometinio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėjo pareigų.

Iš ministro politinės komandos D. Bakšai teko trauktis 2017-ųjų pabaigoje, kai dienraštis „Lietuvos rytas“ paskelbė, kad jis galėjo spausti tuometinę viceministrę, jog konkurse į Valstybinės ligonių kasos direktoriaus postą turi laimėti ministerijoje projektų ir procesų valdymo patarėju dirbantis Igoris Baikovskis.

Ligoninės direktorius Arūnas Germanavičius yra sakęs, kad naujos patarėjo pareigos vos tik jam tapus vadovu įsteigtos pasikonsultavus su sveikatos apsaugos ministru A. Veryga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt