Sveikata

2021.10.07 18:07

Įstatymams draudžiant odontologo paslaugas suteikti namuose, skausmams pasmerkti tūkstančiai neįgaliųjų

Edita Vitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.10.07 18:07

Prie lovos prikaustytus neįgalius žmones slaugantys artimieji LRT RADIJUI skundžiasi, kad dažnai ligoniams tenka kęsti dantų skausmą, mat Lietuvoje negalima gauti odontologų paslaugų į namus. Odontologai atkerta, kad jie noriai važiuotų pas pacientus, tačiau gydyti neįgaliesiems dantis namuose, pasirodo, neleidžia įstatymai.

Sunkiai judantys ar visai prikaustyti prie lovos žmonės į odontologo kėdę atsisėsti negali. Tačiau pas juos į namus negali atvažiuoti ir patys dantų gydytojai, mat gydyti namuose dantis draudžia įstatymai.


Tris neįgalius vaikus auginanti vilkaviškietė Gintautė sako, kad sutaisyti vaikams dantis yra problema – jauniausiam sūnui, sergančiam sunkia autizmo forma, dantis teko gydyti su narkoze.

„Sūnui gimus dar buvo galima jį apžiūrėti, tačiau vėliau, jam augant, gydytojai bijodavo jį suerzinti ir įaudrinti, tai parašydavo, kad šis nesiduoda apžiūrai. Sūnus turi žemą skausmo slenkstį – neturi tokių normalių skausmo pojūčių, kaip kad turi kiti. Kreipėmės į Vilkaviškio priimamąjį, nes jis atsikėlė su ištinusiu veidu. Vilkaviškyje niekas padėti negalėjo, tad vežiau į Kauno klinikas. Ten su narkozės pagalba buvo sutvarkyti dantukai“, – nelengva patirtimi dalinasi mama iš Vilkaviškio.

Neįgalius vaikus auginanti Gintautė sako, kad jeigu galėtų gydytojai atvykti į namus, būtų didelė pagalba šeimoms, kurios slaugo sunkius ligonius ar neįgalius žmones.

„Jam skauda ir jis tą parodydamas pirštukus kišasi į burną. Namų aplinkoje jis jaučiasi saugiausiai ir ramiausiai, nes nežinomos vietos papildomai dovanoja streso ir įtampos. O jau tada iš jo pusės prasideda agresija, – sako Gintautė. – Sulaukti gydytojo namuose būtų kažkokia pasaka!“

Kelmėje gyvenančios Julės sesuo nebeturi nė vieno danties. Moteris nevaikšto, dėl to pas odontologą sunku nuvažiuoti. „Ji yra visiškai nevaikščiojanti. Aš jau su ja sunkiai susitvarkau, o dantų ji jau visai neturi, – sako Žemaitijoje gyvenanti Julė. – Jeigu ją vežčiau pas stomatologą, tai aš jos ant tos kėdės neužkelčiau.“

Moteris neabejoja, kad jei būtų galimybė seseriai sutvarkyti dantis, labai palengvėtų ir pati jos priežiūra. „Būtų gerai, kad valgytų, nes dabar viską tenka susmulkinti, sublenderiuoti. Reikia juk maistą taip paruošti, kad kažkaip pavalgytų. Padarytų tuos protezus, tai nors pavalgyti normaliai ji galėtų“, – skundžiasi neįgalią seserį slauganti Julė iš Kelmės.

Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorė Vytautė Pečiulienė sako, kad į jų ligoninę gydyti dantų neįgalieji atvežami iš visos Lietuvos. Tačiau eilė yra tokia didelė, kad šiuo metu laukiančių – net 700-ai. Per mėnesį klinikose pagalbos sulaukia apie 50 neįgaliųjų, pusė iš jų – vaikai.

„Drįsčiau pasakyti, kad esame viduramžių lygmenyje, nes kai kurie žmonės net nėra matę burnoje šepetėlio, – atvirauja ji. – Tai tas neįgalus žmogus, be savo to neįgalumo, dar namuose kenčia ir skausmą – į mūsų ligoninę atveža pacientus su pūliais. Jie burnos sveikatos pakraštyje visiškai.“

Anot V. Pečiulienės, Žalgirio klinika sulaukia lavinos skambučių, tarp kurių yra ir pasipiktinusių tokia tvarka. „Sulaukiame ir piktų skambučių, ir ašarų sulaukiame, ir tikrai skaudžių skambučių būna. Skaudu ir patiems atsakyti, nesmagu, kad padėti negalime, tačiau, deja, yra tokia situacija“, – atsidusdama pasakoja Žalgirio klinikos vadovė.

Anot V. Pečiulienės, dvejus metus buvo vykdytas bandomasis projektas, per kurį odontologai Vilniuje ir jo rajone vyko gydyti dantų pas neįgaliuosius į namus, tačiau projektui pasibaigus pavasarį, ši paslauga sustabdyta.

Odontologų rūmų vadovė Vilma Brukienė sako, kad gydytojai odontologai vyktų pas neįgaliuosius į namus, tačiau tam reikia pakeisti tvarką. „Mes turime susitvarkyti teisės aktus, nes turime žinoti, ką mes galime daryti pacientui namuose, o ko negalime – tai labai svarbu dėl saugumo ir mums, ir pacientui. Reikia išvengti komplikacijų ir kad nekiltų pavojus pacientui“, – teigia Odontologų rūmų vadovė V. Brukienė.

Kodėl nėra tvarkos, leidžiančios odontologams vykti į pacientų namus, aiškina Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė Viktorijos Buzytė. „Taip yra todėl, kad nėra parengta iki galo teisinė bazė, nes nėra pinigų įrangos įsigijimui. Projektas padarytas, jį galima leisti nuo sausio pirmos dienos. Atsiranda privatūs asmenys, kurie nori teikti paslaugas. Prašom. Tačiau problema ne tame, kad ministerija nenori leisti privatiems asmenims dirbti – nei privatus odontologas, nei odontologų rūmai niekada nebuvo kreipęsi dėl to į ministeriją. Visada žiūrėjome tik į viešą sektorių“, – sako V. Buzytė.

Atnaujinti poliklinikose odontologo paslaugas į namus būtini portotyviniai lagaminai, kuriuose yra visa reikiama įranga. Tačiau tam nėra pinigų, todėl dabar ruošiami dokumentai europiniams pinigams gauti. „Ta įranga yra brangi, kainuoja apie 40 tūkstančių, – tikina ji. – Kadangi dar yra vienas periodas Europos Sąjungos (ES) pinigų, tai iš tų pinigų mes steigsime 10 centrų ir pirksime reikiamą aparatūrą.“

SAM atstovė Virginija Karalevičiūtė teigia, kad įstaigos neturi tiek pajėgumų, o pati paslauga nėra jau tokia populiari. „Paslauga yra sudėtinga, tos įstaigos tiesiog neturi įrangos ją teikti. Tie mūsų dokumentai, na, jie visada metus užtrunka, kol ruošiamasi – tokie tie europiniai reikalavimai, ir tai nėra specialiai, ar kad valdžia trukdytų.

Viską suskaičiavus: specialistų mokymus, tas mobilias komandas ir tuos 10 centrų, tai apie 15 milijonų išeis! Ir būtinai tada turi būti priimtas teisės aktas ir apmokėjimas. Praplėtus paslaugą nacionaliniu mastu, negalėtų būti stop“, – sako SAM atstovė V. Karalevičiūtė.

SAM specialistai teigia, kad situacija poliklinikose turėtų keistis jau kitų metų vasarą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) duomenimis, Lietuvoje sunkią negalią turi beveik 24 tūkstančiai gyventojų.

Reportažo šia tema klausykitės ir radijo įraše.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt