Sveikata

2021.10.10 12:49

LRT FAKTAI. Dar vienas mitas apie vakcinas – tvirtinama, kad pasiskiepiję žmonės negali duoti kraujo

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.10.10 12:49

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos organizuotoje diskusijoje su ekspertais praėjusią savaitę buvo iškeltas klausimas apie vakcinų ir kraujo donorystės suderinamumą. LRT.lt pašnekovai tvirtina – tai esą dar vienas mitas.

„Kodėl vakcinuoti nuo COVID-19 negali būti kraujo donorais?“ – tokio klausimo sulaukę medikai ir ministerijų atstovai neslėpė pirmą kartą girdintys tokį teiginį.

Nacionalinis kraujo centras, LRT.lt paprašytas patvirtinti ar paneigti šį teiginį, pranešė, kad kliūčių kraujo donorystei, pasiskiepijus COVID-19 vakcina, nėra.

„Atidėti donorystės po šio skiepo nereikia, jeigu asmuo yra sveikas“, – atsakyme patikino centro atstovai.

Tačiau kraujo rekomenduojama duoti tik tuo atveju, jei nejaučiate nepageidaujamų reakcijų į vakciną.

„Jei po vakcinos pasireikštų nepageidaujamų (šalutinių) reakcijų, tokių kaip karščiavimas, dūrio vietos paraudimas, patinimas, sutrikdantis rankos funkcijas (uždegimo požymiai), tuomet rekomenduojama susilaikyti nuo donorystės, kol šie uždegimo požymiai išnyks“, – teigia Nacionalinis kraujo centras.

Įstatymas numato atvejus, kai po skiepo kraujo davimą reikėtų atidėti, tačiau tarp jų nėra vakcinos nuo COVID-19.

Kraujo donorystė atidedama 4 savaitėms, pasiskiepijus vakcinomis su susilpnintais virusais arba bakterijomis. Tai vakcinos nuo tuberkuliozės, geltonojo drugio, tymų, raudonukės, peroralinio poliomielito, parotito, gyvos atenuotos vidurių šiltinės, gyvos atenuotos choleros vakcinos.

Savaitei donorystė atidedama, pasiskiepijus nuo hepatito A ir B.

Jei skiepijotės nuo encefalito, pasiutligės, taip pat kitomis vakcinomis su inaktyvuotomis bakterijomis (choleros, vidurių šiltinės, polisacharidinės vidurių šiltinės, meningokoko) arba inaktyvuotais virusais (poliomielito, gripo, difterijos, stabligės), arba nuo difterijos ir stabligės, kraujo duoti galima nedelsiant.

Donorystės nereikia atidėti ir po encefalito, pasiutligės vakcinų, nujautrinimo.

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikų vadovas profesorius Rimantas Kėvalas LRT.lt sakė šiuo klausimu konsultavęsis ir su kraujo perpylimo srityje dirbančiais kolegomis, jo teigimu, tvirtinimai, kad pasiskiepijus nebegalima duoti kraujo, yra mitas.

„Eilinis mitas. <...> Vienas iš paskutinių mitų, net nesuprantu, iš kur jis atsirado. Neturi mokslinio pagrindo teiginys, kad po „Pfizer“ vakcinos paaugliams išsivysto mažakraujystė, taip pat senesnis teiginys dėl nevaisingumo ir dabar naujas mitas, kad negali būti kraujo donorais“, – komentavo profesorius.

Vakcinacija nuo COVID-19 nekliudo tapti kraujo donoru, LRT.lt patvirtino Nacionalinis kraujo centras. Duoti kraujo pasiskiepijus galima nedelsiant, jei asmuo nejaučia sunkių šalutinių vakcinos poveikių.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt