Sveikata

2021.09.30 23:17

Klebonų raginimai ir vakcinacija namuose: ekspertai svarsto, kas paragintų skiepytis pažeidžiamiausius

Reda Gilytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.09.30 23:17

Politikams siūlant naujų priemonių, kaip skatinti skiepytis nuo COVID-19, ketvirtadienį buvo paskutinė diena, kai dar dirbo Nacionalinio kraujo centro mobilios komandos lauko palapinė. Nuo šiol centras skiepys savo padaliniuose. Penktadienį paskutinė diena ir kai sostinėje bus galima pasiskiepyti skiepobusuose.

Kraujo centro mobilioji komanda turą užbaigė sostinėje Kudirkos aikštėje. Per keturis mėnesius aplankyta šimtas miestų ir miestelių. Pasak centro direktoriaus, būdavo dienų, ypač turo pradžioje, kai prie skiepijimo palapinės nusidriekdavo kelių šimtų žmonių eilė.

„Daugiausia per vieną dieną pavyko pavakcinuoti Marijampolėje. Ten paskiepijome 670 žmonių“, – skaičiuoja Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas.

Svarbi valanda. Ar pensija nuo 72-ejų – neišvengiamybė?

Paskutinę turo dieną eilės nenutįso. Nors mobilioji komanda skiepija tik vienos dozės „Johnson & Johnson“ vakcina. Būtent toks vakcinos pasirinkimas nulėmė didelį komandos populiarumą. Nacionalinio kraujo centro direktoriaus teigimu, turas buvo pradėtas tam, kad pasiskiepytų kuo daugiau vyresnio amžiaus gyventojų. Skiepijosi ir jauni, ir vyresni.

„Daugiausiai aš manau, jeigu paėmus procentais, vidutinio, vyresnio amžiaus žmonės (skiepijosi – LRT.lt), kadangi mes labiau ir taikėmės į tokias atokesnes vietas, stengiamės atvežti vakciną prie durų“, – nurodo centro direktorius.

Lietuva vis dar stipriai atsilieka Europos sąjungoje pagal vyriausių gyventojų vakcinaciją. Nepasiskiepiję nė 65 procentai vyresnių nei 80 metų žmonių.

„Tiesiog nežinau, kaip žmogus vyresnis, kuris beveik kiekvienas turi šalutinių ligų, šitaip rizikuoja. Tegul pagalvoja, jeigu nori gyventi, tai reik saugoti ir kitus, ir save“, – įsitikinusi LRT TELEVIZIJOS kalbinta moteris.

„Jeigu būtų daroma visa tai iš pradžių, tai gal kažkokį efektą ir turėtų, bet dabar, kai jau antri metai eina, skiepijasi žmonės, šitas poveikis neturėtų įtakos“, – kritiškai pasiūlymą loterijomis skatinti skiepijimą vertina kitas kalbintas praeivis.

„Vyresnio amžiaus žmonėms, kad įkalbintume skiepytis, gal kažkiek galima sumokėt. Čia jau faktiškai kaip kyšis gaunasi. Mano supratimu, čia gaunasi ne skatinimas, žmonių savimonė turėtų veikti“, – tvirtina kitas vyras.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė teigia, kad yra dar neišnaudotų priemonių, kurios paskatintų skiepytis pažeidžiamiausius vyriausius gyventojus. Rolandos Lingienės teigimu, savo pavyzdžiu turėtų įkvėpti bendruomenių autoritetai, nesvarbu kas tai – klebonas ar vietinių mėgstamas policijos pareigūnas.

„Man atrodo, kad kažkur Lietuvos periferijoje turbūt tie sprendimai, pasisakymai žymių, žinomų, kompetentingų mokslo žmonių turbūt ne visada tiek paveikūs yra. Labai svarbu vietiniai pavyzdžiai, gerieji vietiniai pavyzdžiai. Tai aš manau, kad čia mes dar turime terpės ir labai gera iniciatyva, kai vakcinos ateina prie namų slenksčio“, – aiškina R. Lingienė.

Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad išties daug priemonių jau išbandyta. Dabar tikslas – artimiausiu metu padaryti taip, kad visi šeimos gydytojai turėtų vakcinos ir patys galėtų paskiepyti.

„Taip pat sudaryti sąlygas, kad būtų galima pas visus abejojančius ar kurie negali atvykti arba turi problemų atvykti, kad būtų vykstama į namus ir tie asmenys būtų skiepijami namuose“, – aiškina Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Lukas Galkus.

Jau kurį laiką gyventojai gali pasiskiepyti Skuodo, Jurbarko, Mažeikių, Plungės poliklinikose. Vilniuje jose pradėta skiepyti nuo praėjusios savaitės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt