Sveikata

2021.09.30 16:45

Nuo penktadienio tampant privalomam kaukių dėvėjimui Čaplinskas siūlo atsisakyti galimybių paso: jis nebetenka prasmės

LRT.lt2021.09.30 16:45

Virusologo Sauliaus Čaplinsko manymu, jau penktadienį pasikeičiant veido kaukių dėvėjimo reikalavimams, kada jos privalomos tampa uždarose patalpose, galimybių paso idėja nebetenka prasmės ir jos būtų galima atsisakyti.

Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas socialinėje erdvėje išsakė savo nuomone, jog delta atmainos pandemijos kontekste pagaliau Lietuvoje grįžtama prie tinkamo nemedicininių apsaugos nuo viruso reglamentavimo.

„Nuo penktadienio veido kaukių dėvėjimas uždarose erdvėse bus privalomas, nepriklausomai nuo to, ar veikla vykdoma su galimybių pasu ar be jo. Iki tol, komunikacija nedėvėti kaukių turintiems galimybių pasą, manau, buvo suteikianti nepagrįstų lūkesčių visuomenei. Ypač uždarose erdvėse, nes užsikrėsti ir platinti virusą gali ir paskiepyti asmenys bei turintys imunitetą, o tai yra, turintys galimybių pasą“, – dėsto virusologas.

S. Čaplinsko manymu, įvedus privalomą kaukių dėvėjimą visose uždarose patalpose, galimybių paso reikalavimas, ypač didžiuosiuose prekybos centruose, nebetenka prasmės.

„Todėl ten jo reiktų atsisakyti. Galimybių paso neturinčios visuomenės dalies nukreipimas į mažus prekybos centrus yra klaida, kuri gali reikšmingai prisidėti prie tolesnio viruso platinimo, nes mažesnėse erdvėse yra didesnė tikimybė didesnei viruso koncentracijai susikaupti ir jiems plisti dar didesniais mastais. Iki šiol joks ekspertas ar valdininkas nepateikė viešai argumentų ar kriterijų, kodėl tik galimybių pasą turinti visuomenės dalis nukreipiama būtent į didelius prekybos centrus ir dar jiems leista nedėvėti veido kaukės. Manau, kad tų argumentų nėra ir nebuvo, o ši nuostata dėl didelių prekybos centrų greičiausiai paimta iš „palubinsko“. Be jokios logikos“, – kritikos dėl tokios sprendimo pažeria ekspertas.

Nuo penktadienio – kaukės privalomos, dirbti rekomenduojama nuotoliu

LRT.lt primena, kad dėl sparčiai blogėjančios COVID-19 situacijos jau nuo penktadienio uždarose erdvėse kaukes nešioti bus privaloma visiems. Be to, rekomenduojama darbą organizuoti nuotoliu. Kai kurie visuomenės sveikatos specialistai pabrėžia – uždarose erdvėse vertėtų dėvėti netgi respiratorius, o darbdaviai turi leisti darbuotojams dirbti nuotoliu ir skatinti likti namuose, jei žmonės jaučia simptomus ir neturi pasidarę COVID-19 testo.

Kaukės nuo penktadienio privalomos visose uždarose erdvėse. Išimtys – teikiant paslaugas, kurių neįmanoma atlikti su kauke, taip pat valgant viešojo maitinimo įstaigose ir kino teatruose. Dėl nuotolinio darbo Vyriausybė apsiribojo rekomendacija.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė epidemiologė Rolanda Lingienė pabrėžia, kaukės yra veiksmingas prevencijos būdas tik tokiu atveju, jei jos tinkamai nešiojamos: „Vyriausybė įveda reikalavimą, bet turbūt niekas, išskyrus mus, nesužiūrės, kaip jas dėvime“.

Pasak R. Lingienės, uždarose erdvėse vertėtų netgi dėvėti respiratorius.

„Tikrai negalime išvengti uždarų patalpų, kur bus daug žmonių, kur nesam tikri, kad tinkamas vėdinimas ir būsim arti vieni kitų. Aš netgi patarčiau užsidėti respiratorius, nes apsauga būtų dar didesnė. Be to, reikia laikytis visų kitų prevencijos būdų – plautis rankas, laikytis atstumų, neiti iš namų, jei jaučiamės blogai. Dabar yra infekcijų laikotarpis. Visų priemonių būtina laikytis“, – pabrėžia epidemiologė.

R. Lingienė taip pat kviečia darbdavius leisti ir skatinti žmones dirbti nuotoliniu būdu, jei tai įmanoma, raginti žmones likti namuose, jei jie jaučia peršalimo simptomus ir nėra pasidarę COVID-19 testo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt