Sveikata

2021.09.23 15:31

Siūloma perskirstyti „kovidines“ lovas tarp mažų ligoninių, kad didieji gydymo centrai nenutrauktų planinių paslaugų

Liuda Kudinova, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.09.23 15:31

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas LRT RADIJUJE sakė Sveikatos apsaugos ministerijai siūlantis sprendimą, kuris leistų „kovidinėmis“ lovomis neužkrauti didžiųjų šalies ligoninių. Pasak jo, tokiu būdu pacientas galėtų greičiau kreiptis pagalbos į šalia esančią rajono ligoninę, o didžiosioms šalies klinikoms nereiktų atsisakyti savo planinių paslaugų kitiems pacientams.

Premjerei Ingridai Šimonytei pranešus apie tai, kad gali vėl būti įvedamas karantinas numatant priemonę uždarose erdvėse visiems dėvėti apsauginę veido kaukę, Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas siūlo įvesti dar kelias priemones.


Parlamentaras siūlytų riboti bendruomenių renginius viduje bei ligoninėse perskirstyti pacientus, kad žmonės, susirgę COVID-19, būtų guldomi ne į didžiuosius medicinos centrus, o į mažesnes ligonines. Tokiu būdu liktų prieinamos paslaugos kitomis ligomis sergantiems pacientams.

„Susirgimų COVID-19 skaičius auga. Auga ir tokių ligonių guldymas į ligonines. Reanimacijos pilnėja. Iškilo reali grėsmė, kad bus sustabdytos arba sunkiau prieinamos kitos labai svarbios žmonėms paslaugos. Tai buvo pasiūlyta ministerijai peržiūrėti kriterijus, kad žmogus, esant reikalui, greičiau būtų guldomas į rajono ligoninę, o nebūtinai į didžiąsias klinikas. Norime, kad būtų atidaryti filialai mažesnėse ligoninėse, kad žmogus tą pagalbą galėtų gauti anksčiau. Tokiu būdu, galbūt, mažiau žmonių atsidurs reanimacijose“, – viliasi naujo pasiūlymo sveikatos ministerijai autorius.

A. Matulas sako neseniai bendravęs su Druskininkų ligoninės atstovais, kurie Seimo narį patikino, kad ši kurorto ligoninė jau pasirengusi priimti COVID-19 susirgusius pacientus.

„Jie informavo, kad jau vakar gavo pavedimą atidaryti keliasdešimt lovų kovidinį skyrių. Tai, ką mes komitete įvardinome, iš esmės jau yra realizuojama, – sako jis. – Tokiu būdu norime padėti didžiosioms ligoninėms, kad jos „neužsikimštų“ ir įprastos paslaugos toliau būti prieinamos visiems pacientams.“

Rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygandas Sudaris sako, kad panašiu principu jau buvo dirbama praėjusią žiemą, kuomet Šiaulių apskrityje veikiančiose ligoninėse, tarp jų ir Pakruojo, paslaugomis buvo pasiskirstyta pagal poreikį ir paslaugų užimtumą.

„Toks paslaugų paskirstymas jau vyko. Tačiau reikia priminti, kad nemažai ligoninių neturi reanimacijos skyrių, kurie buvo uždarinėjami Vyriausybės nutarimu. Vis tik, neužkaunant didžiųjų ligoninių, tam tikro lygio ligonius galima laikyti ir mažesnėse ligoninėse“, – sako V. Sudaris.

Pakruojo ligoninės vadovas primena, kad gydyti COVID-19 pacientus, ypač sunkiai sergančius, yra kur kas brangiau, tad rajonų ligoninės neišvengiamai susidurs su finansavimo stygiumi. A. Matulas tikina, kad šita problema jau yra sprendžiama.

„Šiandien Sveikatos reikalų komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, išklausė ligonių kasų, ministerijos ir įvairių asociacijų informaciją. Į akis krito tai, kad per pusmetį padaugėjo įstaigų, kurių finansiniai rezultatai buvo neigiami. Pandemijos situacijos metu tai yra labai bloga žinia ir akivaizdu, kad mokėjimo už paslaugas sistema yra nelanksti ir pasenusi. [...] Biudžeto pinigų yra, tačiau pati sistema yra nelanksti ir į iškilusias problemas yra reaguojama ne laiku. Dabar konkrečiai nepasakysiu, tačiau yra daug būdų ir metodų, kaip tą finansavimo tvarką supaprastinti“, – sako Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas.

Plačiau apie Seimo nario A. Matulo siūlymą – radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt