Sveikata

2021.09.21 22:40

Virusų tyrėjas: persirgimo COVID-19 kelias kainuoja gyvybes ir to jokia logiškai mąstanti šalis neturėtų rinktis

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.09.21 22:40

Lietuva įžengė į juodąją pandemijos zoną, nors jau kurį laiką turime skiepus nuo COVID-19. Kodėl mūsų šalyje tokia sudėtinga situacija? 

Pernai tokiu metu Lietuvoje turėjome tik 70 COVID-19 atvejų, dabar – 1155. Taip pat neramina dideli mirčių skaičiai – rugsėjo 21 d. fiksuota 18 mirčių (15 asmenų buvo nepasiskiepiję). Kodėl šiuo metu skaičiai tokie dideli? Virusus tyrinėjantis mokslininkas dr. Gytis Dudas pabrėžia – šiuo metu Lietuvoje, kaip ir visur pasaulyje, dominuoja delta atmaina. Šis variantas – dukart užkrečiamesnis. Nepasiskiepijusių žmonių pamažu mažėja, tačiau šios populiacijos dalies užtenka tam, pasak G. Dudo, kad būtų užkimštos ligoninės.

Virusų tyrėjas: pasirinkimas „geriau persirgti nei pasiskiepyti“ kainuoja gyvybes

Mokslininkai primena, kad dabartinių skiepų apsauga nuo pavojingos delta atmainos – apie 80 procentų. Pasak jo, kad visuomenės lygiu būtų užkardyta infekcija, dabartinė paskiepytų asmenų kartelė turi būti aukštesnė, nei manyta anksčiau (anksčiau tikėta, kad pakaks 70 proc. populiacijos).

Ko galime tikėtis ateityje? Pasak G. Dudo, atnaujinus vakcinas delta varianto pagrindu, mes grįžtume į ankstesnius efektyvumo skaičius.

Ką Lietuva turėtų daryti, kad toliau situacija taip neblogėtų? Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, bus svarstoma ir dėl privalomų kaukių ir karantino sugrąžinimo. G. Dudo teigimu, nėra naujų priemonių, tačiau svarbu žvelgti kompleksiškai.

„Manyčiau, kad galimos visos atsakomosios priemones, į jas reikia žiūrėti kompleksiškai. Nėra vieno dalyko, kuris viską pakeis. Kaukės yra viena sudedamųjų dalių. Taip pat yra priemonė, kurios šaldytuvuose yra kalnai, tai yra vakcinos. <...> Reikėtų toliau bandyti komunikuoti su žmonėmis, galbūt kiek įmanoma asmeniškiau. Nes šiuo metu žmonės, kurie miršta, nepasiskiepiję, jie miršta be jokios aiškios priežasties, nors turime priemonę – vakciną“, – sako mokslininkas.

Nors viešojoje erdvėje galima sutikti įvairiausiu teorijų, kai kurios siūlo vengti griežtų priemonių ir iš dalies rinktis persirgimą, mokslininkas pabrėžia, kad toks kelias nėra logiškas. „Persirgimo kelias kainuoja gyvybes ir jo jokia logiškai mąstanti šalis neturėtų rinktis“, – pabrėžia mokslininkas ir pažymi, kad šalyje nėra žinomas tikslus persirgusiųjų skaičius ir tai iš dalies lems, kokio sunkumo banga mūsų laukia.

Anot G. Dudo, labai tikėtina, kad bent jau per ateinančius pora mėnesių kitų atmainų nei delta pasaulyje neturėtų atsirasti.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt