Sveikata

2021.09.21 14:35

Alergologus užplūdo pacientų banga: kai kurie neslepia – norime galimybių paso be skiepo

Goda Malinauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.21 14:35

Pas alergologus plūsta pacientai, bijantys skiepytis nuo COVID-19. Gydytojai sako, dalis tokių nori gauti galimybių pasą be skiepo, o PGR tyrimą dėl tariamos alergijos atlikti nemokamai. Alergologai ramina – atvejų, kai žmogus išties alergiškas vakcinai – reta.

Vaikų ligų gydytoja dirba su alergiškais, taip pat sergančiais bronchų astma vaikais. Gydytoja beveik kasdien sulaukia tėvų klausimų, ar savo vaikus nuo koronaviruso gali skiepyti, - bijo, kad vakcina nepaūmintų ligos.

Panorama. Pasaulyje rekordiškai brangstančios dujos rekordiškai brangins ir vilniečių šilumą

„Išsiaiškinam, kas tėvus neramina, kokia priežastis, kad bijo vaiką skiepyti ir įvertinam bendrą vaiko būklę, nes ta baimė yra gerokai didesnė negu reali situacija“, – sako Vaikų pulmonologė Indrė Plėštytė-Būtienė.

Vaikų gydytoja pasakoja, kad atvejų, kai teko rekomenduoti nesiskiepyti - nebuvo. Pasak jos , pasitaiko ir tokių, kurie pas alergologą apsilanko gudraudami: vengia skiepytis, tačiau nori atlikti nemokamus PGR tyrimus galimybių pasui gauti.

„Manau, kad pakankamai daug ir labai gaila, kad žmonės neįvertinę visos situacijos, neįvertinę tai, kad jeigu vaikas serga sunkia lėtine liga, kad pati liga yra gerokai pavojingesnė, na pats koronavirusas, koronavirusinė infekcija pavojingesnė negu vakcina ir siekdami išvengti vakcinos rizikuoja vaiko sveikata“, – sako medikė.

Pasak Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugijos prezidentės, pacientų, kurie nerimauja dėl alergijos vakcinai ir nori būti ištirti, sulaukiama išties daug.

„Mes, alergologai, atsiduriam tikrai nepavydėtinoj padėtyje šiuo metu, kadangi du trečdaliai visų konsultacijų universiteto ligoninėse tai būna būtent dėl alergijos skiepui. Ir tie pacientai, jie reikalauja, kad jiems parašytų atleidimą ir kada jiems atliekami mėginiai ir odos mėginiai parodo, kad tas pacientas tikrai nėra alergiškas vakcinos sudedamajai daliai, dėl ko ji reikėtų atleisti“, – tikina Alergologų ir klinikinių imunologų draugijos prezidentė doc. Jūratė Staikūnienė-Kozonis.

Alergologai sako, išsitirti prieš skiepijantis reiktų tiems, kurie jau yra patyrę anafilaksinių reakcijų po kitų vakcinų. Tačiau nesiskiepyti konkrečia vakcina rekomenduojama tik tada, kai žmogus alergiškas jos sudedamosioms dalims.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, žmonių, kuriems dėl alergijos iš tiesų rekomenduota nesiskiepyti, Lietuvoje mažai.

Vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, nuo vakcinacijos pradžios, nėra užfiksuota atvejų, kai žmogus mirė po anafilaksijos. Sveikatos apsaugos ministerija sako, šiuo metu nėra įrodymų, kad dėl kurios nors ligos nebūtų galima skiepytis nė viena vakcina, tačiau yra rizikų, susijusių su padidėjusia trombozės tikimybe.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt