Sveikata

2021.09.20 22:21

Prastėjant santykiams su Pekinu, gydymo įstaigos tikina apsirūpinusios Kinijoje pagamintomis apsaugos priemonėmis

Milda Vilikanskytė, Jovita Gaižauskaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.20 22:21

Ir valdžia, ir gydymo įstaigos teigia, kad būtiniausių apsaugos priemonių nuo COVID-19 rezervas yra pakankamas ir nuolat pildomas. Pagrindinė šių priemonių tiekėja – Kinija. Būtent pašliję Lietuvos ir Kinijos santykiai, kai kurių savivaldybių merų vertinimu, kelia nerimą.

Sveikatos apsaugos ministro nuomone, aštrūs Lietuvos ir Kinijos santykiai priemonių tiekimui įtakos neturės.

Pandemijos pradžioje trūko visko: nuo vienakartinių kaukių, iki specialių apsauginių kostiumų. Šiandien savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerija tikina – pamokas išmoko ir būtiniausių priemonių atsargų turi užtektinai.

Žinios. Trumpo buvęs patarėjas sako, kad Kremliaus bandymai uždrausti opoziciją – režimo silpnumo požymis

„Visada ne mažiau kaip mėnesiui. Kiekviena priemonė turi savo laikotarpį – tai, sakykim, ne mažiau kaip mėnesiui yra visko, o tada atitinkamai dėliojasi visi kiti dalykai“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Turėti priemonių rezervą bent mėnesiui įpareigotos visos gydymo įstaigos ir savivaldybės. Daugelis jų sako reikalavimus viršijančios. Pavyzdžiui, Kauno ligoninė tikina net esant blogiausiam kovido scenarijui apsauginių priemonių užtektų pusmečiui. Šiauliai, Klaipėda ir Vilnius taip pat turi bent kelių mėnesių rezervą.

„Aišku, tą situaciją nuolat sekame. Ir jeigu matytume išaugusį, o tą pasiūlą mažėjančią – tai tikrai įsigytume didesnius kiekius“, – tikina Vilniaus savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Viena po kitos Lietuvą pasiekusios apsauginių priemonių siuntos iš Kinijos pernai buvo laikomos ir diplomatine sėkme. Bet diplomatija Kinijos atžvilgiu pasikeitė. Vis dėlto sveikatos apsaugos ministras mano, kad įtempti dvišaliai santykiai būsimoms siuntoms įtakos neturės.

„Tai ir anksčiau būdavo problemų. Ir anksčiau, ir pirmos pandemijos metu buvo problema su priemonėmis, ir antros pandemijos metu buvo, nepriklausomai nuo tų santykių, nuo to aštrumo“, – sako A. Dulkys.

Gydytojų vadovų atstovas sako, kad aštrūs santykiai gali turėti pasekmių. Esą jeigu didžiausia pasaulyje apsauginių priemonių gamintoja ir tiekėja nuspręstų šioje srityje apriboti prekybą su Lietuva, sutriktų visa tiekimo grandinė.

„Kita vertus, ne tik Kinija yra vienintelė gamintoja pasaulyje, yra ir kitos šalys, galų gale sudarysime sutartį su Taivaniu. Čia irgi yra rizika, kad gali padidėti kaina“, – mano Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras.

Merai sako – ženklų, kad apsaugos priemonių tiekimas iš Kinijos strigtų, kol kas nėra, bet reikia ieškoti alternatyvų.

„Nemanyčiau, kad čia būtų didžiulė problema tokia, kokia buvo netgi jeigu nebegautume šitų prekių iš Kinijos. Nepamirškime, kad šitas prekes galime gauti iš kitų šalių, kurios gauna iš Kinijos“, – sako Šiaulių meras Artūras Visockas.

Visgi Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas mano, kad ruoštis reikia. „Sena legendinė frazė – nori taikos, ruoškis karui. Mes esame kalbėję su mūsų įstaigų vadovais, kad vis tik ieškojimas tam tikrų alternatyvų ateityje, jeigu strigtų ta grandinė, jau reikėtų tą pradėti daryti dabar.“

Pasak gydymo įstaigų vadovų atstovo, netrukus galime susidurti su kita problema. Užsikrėtimų skaičiams toliau augant, ligoninėse ir poliklinikose trūks darbuotojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt