Sveikata

2021.09.18 20:14

Lietuvoje trūksta šeimos gydytojų – pacientai turi laukti eilėje, didėja dirbančių gydytojų krūvis

Rūta Nikitinaitė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.18 20:14

Per pandemiją dėl išaugusio medicinos paslaugų poreikio dalyje gydymo įstaigų trūksta šeimos gydytojų. Labiausiai – regionuose. Dėl nepakankamo specialistų kiekio didėja dirbančių gydytojų krūvis, o pacientai turi laukti eilėse.

Medicinos studijas baigiančiai Žustinai Santaros klinikų poliklinikoje liko paskutiniai rezidentūros metai. Tačiau Žustina pripažįsta, kad šeimos medicina nėra geidžiamiausia specializacija tarp studentų. Dauguma kurso draugų pasirinko chirurgiją ar kardiologiją.

„Šita specialybė tikrai reikalauja daug bendravimo, atsidavimo, energijos. Ne kiekvienas nori to – LRT TELEVIZIJAI sako šeimos medicinos rezidentė Žustina.

Žinios. Dalyje medicinos įstaigų trūksta šeimos gydytojų, ypač – regionuose: pacientai turi laukti eilėse

Nors universitetai kasmet parengia panašų skaičių šeimos gydytojų, šeimos medicinos rezidentūrą pasirenka tik apie penktadalis studentų, nemažai emigruoja. Šeimos medikų trūko ir anksčiau, o per pandemiją, išaugus darbo krūviui, jų poreikis jaučiamas dar labiau.

„Šeimos gydytojai šiuo metu tikrai yra tose pozicijose, kur jiems tenka atlaikyti tą pačią pirmąją bangą visų susirgimų“, – komentuoja Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja Kristina Slonksnė.

Šiaulių centro poliklinikoje šiuo metu laisvi du šeimos gydytojų etatai, tačiau norinčiųjų įsidarbinti rasti sunku.

„Ieškom įvairiais būdais, siūlom ir konkurencingą darbo užmokestį, nuo 4 iki 5 tūkstančių popieriuje, kreipiamės ir į universitetus“, – pasakoja Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis.

Direktorius sako, kad poliklinikoje gydytojų amžiaus vidurkis yra apie 60 metų, ir neatmeta, kad išaugusio darbo krūvio neatlaikę vyresni specialistai gali bet kada išeiti. Būtent didelis šeimos gydytojų darbo krūvis, pasak medikų, ir atbaido jaunimą rinktis šią specializaciją.

„Jaunesni nelabai veržiasi, nėra prestižinė specialybė, tikrai reikia labai daug išmanyti, labai plačiai“, – teigia K. Slonksnė.

Šeimos gydytojų kolegijos prezidentas sako, kad šeimos gydytojų poreikis atsiranda ir dėl nepakankamo finansavimo pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms.

„Direktoriai, vyr. gydytojai nežino, ką daryti, neturi darbuotojų. Jeigu jie neturi darbuotojų, gyventojai išsirašo iš įstaigos ir netenkama finansavimo išvis“, – pažymi Šeimos gydytojų kolegijos prezidentas prof. Leonas Valius.

Politikų teigimu, spręsti šią problemą padėtų ne tik papildomas gydymo įstaigų finansavimas, bet ir didesnė valstybės įtaka paskirstant medikus šalyje.

„Atėjo laikas kalbėti apie tai, kad valstybė galėtų nustatyti sąrašą gydytojų, kurie turėtų dirbti visuose regionuose, rajonuose, taip pat ir šeimos gydytojai (...). Ir valstybė turėtų mokėti priedus, jeigu medikas važiuoja dirbti į regioną“, – įsitikinęs Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Gydytojų trūkumo problemą bei galimas išeitis jai spręsti Seimo Sveikatos reikalų komitetas planuoja svarstyti rugsėjo pabaigoje. Birželio duomenimis, Lietuvoje trūko 79 šeimos gydytojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt