Sveikata

2021.09.16 14:11

Gydytojas apie augančius sunkiai sergančiųjų skaičius: dauguma reanimacijos lovoje, jei dar gali kalbėti, gailisi, kad nepasiskiepijo

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.09.16 14:11

Paskelbta, kad Lietuvoje fiksuojamas vienas didžiausių mirštančiųjų nuo koronaviruso rodiklis Europos Sąjungoje. Nors kitose valstybėse, kur sergamumas panašus kaip Lietuvoje, būtent ten mirtingumas nėra toks didelis. Tokius duomenis paskelbė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. Daugiau mirčių nuo COVID-19 nei Lietuva kol kas registruoja tik Graikija ir Bulgarija. 

Santaros klinikų gydytojas anesteziologas-reanimatologas Linas Taminskas sako, kad šalies reanimacijos skyriuose situacija yra palaipsniui blogėjanti – kiekvieną savaitę prisideda vis po kelias užpildytas COVID-19 pacientų lovas.

L. Taminskas, dirbantis su tais, kurie serga sunkia COVID-19 ligos forma, teigia, kad dauguma šių asmenų – nepasiskiepiję.

Santaros klinikų gydytojas: tikrosios COVID-19 situacijos Lietuvoje dar nematome, bet vaizdas tikrai nebus geresnis

„Visi ligoniai yra darbingo amžiaus, serga tolygiai tiek moterys, tiek vyrai. Tik pavieniai sergantys būna pasiskiepiję, dauguma neskiepytų. Didžioji dalis turi lėtinę patologiją – cukrinį diabetą, hipertenziją, širdies nepakankamumą“, – aiškina medikas.

L. Taminskas atkreipia dėmesį, kad žmonės turi įvairių pasiaiškinimų, kodėl nesiskiepijo nuo šios ligos, tačiau, pasak jo, „absoliuti dauguma reanimacijos lovoje gulėdami, jei dar gali kalbėti, gailisi to, kad nepasiskiepijo“.

Panorama. Lietuva – trečia ES pagal mirtis nuo COVID-19

Kokia situacija šiuo metu reanimacijos skyriuose?

„Kalbant apie pastarąsias savaites, dar tikrosios situacijos nematome. Bent jau Vilniuje viskas tik prasideda. O kalbant apie ankstesnes bangas – mirtingumas yra iš tikrųjų didžiulis – 30-40 procentų reanimacijos ligonių miršta. O kas bus su delta atmaina? Vaizdas nebus tikrai geresnis“, – liūdnai konstatuoja L. Taminskas.

Medikas taip pat pastebi prastą tendenciją – dabar matomas žymiai didesnis procentas tų, kurie guli reanimacijos skyriuje, lyginant su esančiaisiais infekcinių ligų skyriuje. Pasak jo, per ankstesnes viruso bangas tokio procento nebuvo.

Santaros klinikų gydytojo teigimu, yra keli aiškūs faktoriai, kurie lems didėjantį COVID-19 lovų užimtumą: „Prasideda mokslo metai, šaltasis periodas, taipogi daug garbaus amžiaus ligonių nėra skiepyti“.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt