Sveikata

2021.09.11 14:25

Gripo sezono pradžia jau ne už kalnų: prognozuojama, kad po pertraukos liga vėl kels problemų

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2021.09.11 14:25

2020 metų pradžioje Lietuvoje dėl COVID-19 pandemijos buvo paskelbta ekstremali padėtis, įvesti reikalavimai dėvėti apsaugines veido kaukes, dezinfekuotis rankas, laikytis atstumo, o kovo mėnesį paskelbtas karantinas, vėliau grąžintas rudenį. Dėl griežtų ribojimų pastarieji du gripo sezonai praslinko nė nepastebėti, tačiau šiemet, tikėtina, bus kitaip.


Higienos instituto duomenimis, pernai dėl COVID-19 ribojimų pastebimai krito sergamumas kitomis infekcinėmis ligomis. Palyginimui, gripu sirgusiųjų sumažėjo beveik 68 proc., lyginant su 2019 m. Ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų registruota 25 proc. mažiau, žarnyno infekcinių ligų – beveik 59 proc. mažiau nei 2019 m.

COVID-19 ir šiandien niekur nesitraukia, o kartu ir dalis ribojančių priemonių lieka galioti, tai – apsauginės kaukės, atstumo laikymasis, dezinfekcija ir kitos. Tačiau skiepytis Valstybinės ligonių kasos (VLK) Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja Lina Reinartienė vis tiek pataria.

„Mano, kaip specialistės, nuomone, nuo gripo tikrai verta skiepytis, turbūt ypač šiais metais, – LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ sakė ji. – Nes paskutinius du gripo sezonus susirgimų skaičius buvo mažas, buvome apriboti savo judėjimuose, dėvėjome apsaugos priemones – tai lėmė, kad gripas labai mažai palietė mus. Bet šiais metais turime daugiau laisvės, žmonės pasiskiepiję nuo kovido ir mobilumo yra daugiau, todėl, manau, gripo sezonas gali būti žymiai skaitlingesnis negu buvo pastaruosius dvejus metus“.

L. Reinartienė sako, jog kai kurie klaidingai mano, jog pasiskiepijus nuo COVID-19 bent dalinis imunitetas atsiras ir nuo gripo.

„Šeimos gydytojų taip pat prašyčiau pakalbinti žmones, paraginti ir paaiškinti, nes viešoje erdvėje girdime, kad kai kurie žmonės įsivaizduoja, kad jeigu pasiskiepijo nuo kovido, tai apsaugo juos ir nuo gripo, bet taip tikrai nėra“, – sakė laidos pašnekovė.

Tiesa, rudenį norintys pasiskiepyti ne tik nuo gripo, bet ir nuo koronaviruso, turėtų prisiminti, kad tarp abiejų vakcinacijų reikalinga pauzė. Jeigu skiepijamasi nuo kitų ligų, dėl laikotarpio trukmės geriausia pasitarti su šeimos gydytoju.

„Reikėtų konsultuotis su šeimos gydytoju ir derintis šiuos skiepus, tikrai gydytojas patars, kokiu intervalu koks skiepas turi būti atliekamas, jis turbūt geriausiai sudėlios jų eiliškumą. Tikrai žinoma, kad negalima tuo pačiu metu skiepytis nuo COVID-19 ir nuo gripo, turi praeiti ne mažiau kaip 14 dienų, todėl verta jau dabar tartis su gydytoju ir susidėlioti grafiką“, – sakė VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja L. Reinartienė.

Lietuvoje gripo sezono pikas būna vasarį, todėl, kaip sakė pašnekovė, „nebus per vėlu, jeigu vyresnio amžiaus žmonės skiepysis lapkritį ar gruodį“. Vis dėlto „Affidea Lietuva“ laikinoji vyriausioji šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė primena, jog epidemiologiškai gripo virusas aktyvus tampa kur kas anksčiau.

„Oficialiai gripo sezonas skelbiamas nuo 40-os metų savaitės iki 20-os kitų metų savaitės, jeigu pasižiūrėtume į kalendorių, ši savaitė yra 36-oji metuose, kitaip tariant, liko mėnuo iki oficialios gripo sezono pradžios – pats laikas pradėti skiepytis, kadangi imunitetui susidaryti taip pat reikia laiko“, – laidoje „Sveikata“ sakė K. Lebedevaitė.

Gripo vakcina nemokama asmenims nuo 65-erių metų, taip pat ir visiems jaunesniems, sergantiems lėtinėmis ligomis. Šiuo metu klinikoje didelių srautų, pasak K. Lebedevaitės, nėra, tačiau skiepijimasis vyksta. Ji priminė, kad nemokamai pasiskiepyti galima ir tarp privačių gydymo įstaigų, ne tik poliklinikose.

„Jeigu įstaiga yra sudariusi sutartį su Ligonių kasomis, turi prie pirminio sveikatos priežiūros centro prisirašiusių pacientų, kurie atitinka kriterijus ir gali pretenduoti į nemokamą gripo vakciną, tokie pacientai ją ir gaus“, – sakė pašnekovė.

Pasiskiepijimas nuo gripo neteikia absoliučių garantijų, jog ligos bus išvengta, tačiau didžioji dalis pasiskiepijusių, jeigu simptomus ir jaučia, tai tik nežymius, pažymėjo gydytoja.

„Gripo skiepas apsaugo nuo sunkių ligos formų, nuo komplikacijų, kurios tikrai neretu atveju pasireiškia, susirgus šia liga. Simptomai (pasiskiepijus) būna lengvesni ir mažesnė hospitalizacijos rizika“, – sakė K. Lebedevaitė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Sveikata“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt