Sveikata

2021.09.08 20:41

Pandemija skaudžiai kirto vaikams ir paaugliams: eilės pas psichiatrus pailgėjo 23 proc.

Domantas Katelė, LRT.lt2021.09.08 20:41

Pandemijos laikotarpiu psichikos sveikatos paslaugų prieinamumas buvo per mažas – dalis gyventojų vizito pas specialistą turėjo laukti ilgiau negu numatyta įstatyme. Pas vaikų ir paauglių psichiatrus eilės pailgėjo 23 proc., psichologinės pagalbos prieinamumas mokiniams taip pat dar neatitinka lūkesčių.

Tokią situaciją Lietuvoje parodė Valstybės kontrolės (VK) atlikta analizė, kuri buvo pristatyta trečiadienį Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje.

Atliktą vertinimą pristačiusi VK audito skyriaus vedėja Akvilė Kernagė pabrėžė, kad specialistų trūkumą ypač stipriai pajautė vaikai ir jaunimas.

„Atlikto vertinimo rezultatai parodė, kad psichosveikatos paslaugų prieinamumas nebuvo pakankamas, ypač pas vaikus ir paauglius, nors vaikai buvo viena iš pažeidžiamiausių grupių. Pas vaikų ir paauglių psichiatrus eilės pailgėjo 23 proc., tai reiškia, kad dalis žmonių paslaugų laukė ilgiau, negu įstatyme numatytos 7 kalendorinės dienos“, – teigia A. Kernagė.

Analizės duomenys rodo, kad prieš keletą metų VK pateiktų rekomendacijų Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) įgyvendinimas stringa.

„2018 m. SAM buvo rekomenduota atlikti paslaugų prieinamumo, vartojimo, pacientų srautų valdymo, poveikio stebėseną ir analizę ir jų pagrindu vykdyti priemonę, kuri pašalintų eilių susidarymo priežastis. Rekomendacijos įgyvendinimas vėluoja. 2017 m. audito „Savižudybių prevencija ir pagalba asmenims susijusiems su savižudybės rizika“ metu ŠMSM pateikta rekomendacija užtikrinti psichologinės pagalbos prieinamumą mokiniams. Jos įgyvendinimas irgi vėluoja“, – pabrėžia VK atstovė.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien Visą parą
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI Kasdien 16-19 val.
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės

Analizėje tvirtinama, kad gyventojai buvo mažai informuoti apie nemokamas psichologų teikiamas paslaugas. 55 proc. apklaustų gyventojų nežinojo, kad gali gauti nemokamas psichologų paslaugas psichikos sveikatos centre, 69 proc. nežino, kad jas gali gauti ir savivaldybės visuomenės sveikatos biure.

Vis dėlto, VK inicijuotoje analizėje teigiama, kad sprendimas sukurti veiksmų planą pandemijos pasekmių mažinimui yra sveikintinas. Nepaisant to, A. Kernagė pabrėžė, kad plane yra taisytinų dalykų.

„Lietuva viena iš nedaugelio šalių, kuri turi konkretų veiksmų planą neigiamų pandemijos pasekmių mažinimui. 2020 m. šio veiksmų plano įgyvendinimui panaudota 3,3 mln. eurų. Suplanuotos 32 priemonės, iš kurių 3 priemonės vėlavo – nebuvo padidintas psichologų, dirbančių psichikos sveikatos centruose, skaičius, nebuvo plėtojamos psichosocialinės reabilitacijos paslaugos, nes karantino metu buvo sustabdyta. Psichologinės pagalbos prieinamumo asmens sveikatos priežiūros specialistams plėtojimas buvo nukeltas į 2021 m.“, – teigia A. Kernagė.

Ji pabrėžė, kad trūksta didesnės imties priemonių vaikams ir jaunimui, tikslesnio lėšų planavimo ir rodiklių orientavimo į konkrečių priemonių rezultato matavimą.

SAM ministro patarėja Simona Bieliūnė teigė, kad po VK atliktos analizės jau įvyko pokyčių. Ministerijos atstovės teigimu, vasarą buvo priimtas sprendimas mažinti vienam psichologui tenkančių gyventojų skaičių.

„Galiu pasidžiaugti, kad viena iš priemonių, kuri analizėje pristatyta kaip neįgyvendinta, vasarą jau buvo įgyvendinta. Mes sumažinome psichologui skirtą gyventojų normą nuo 17 tūkst. iki 10 tūkst. Tai reiškia daugiau negu 100 papildomų etatų psichikos sveikatos centruose. Dabar centrai, ypač didesnieji, kuriems reiktų 5-6 psichologų, labai aktyviai dirba, kad juos rastų. Mūsų tikslas yra tas, kad psichologai ir gyvoms konsultacijoms būtų labiau prieinami“, – tikina S. Bieliūnė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt