Sveikata

2021.09.07 18:22

Užsienyje pasiskiepijęs lietuvis susidūrė su problema: negalėjo gauti galimybių paso ir ES sertifikato

Domantas Katelė, LRT.lt2021.09.07 18:22

Nuo COVID-19 ligos užsienyje pasiskiepiję lietuviai susiduria su problemomis bandydami Lietuvoje išsiimti galimybių pasą ir Europos Sąjungos (ES) skaitmeninį sertifikatą. Anot LRT.lt kalbinto Aurimo (vardas pakeistas pašnekovo prašymu, redakcijai žinomas – LRT.lt), pasiskiepijusiems užsienyje ir turint tą pagrindžiančius dokumentus, institucijos pagalbos nesuteikė. Pašnekovo teigimu, įvesti į sistemą užsienyje pasiskiepijusius žmones – negalima. Vis dėlto, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime tvirtinama, kad sistemoje jau galima užregistruoti pasiskiepijusius ir užsienio šalyje.

LRT.lt susisiekus su savo tapatybės atskleisti nenorėjusiu vyru, jis patikino, kad nors ir yra pasiskiepijęs vakcina nuo COVID-19, kuri yra patvirtina Europos vaistų agentūros ir yra naudojama Lietuvoje, ES skaitmeninio sertifikato gauti jis negali.

„Aš skiepijausi Indonezijoje, ten gyvenau, pasiskiepijau du kartus „AstraZeneca“ („Vaxzevria“ – LRT.lt) vakcina, gavau tą įrodančius Indonezijos sertifikatus anglų kalba, bet Lietuva nepripažįsta šių sertifikatų ir negali įtraukti į sistemą.

Tai sukelia problemų, nes kiekvieną kartą kažkur eidamas turi rodyti tuos sertifikatus ir priklauso nuo tos vietos, arba jie pasitikės, arba nepasitikės. Esu pasiskiepijęs ir persirgęs jau po pasiskiepijimo, vakcina suveikė gerai, nebuvo jokių didelių simptomų, tai parodo, kad būtinai reikia skiepytis, vakcinos veikia“, – veiksmingumu džiaugiasi jis.

Aurimas priduria, kad kasdienis vaikščiojimas su Indonezijoje gautais sertifikatais jį vargina. Jis tikina, kad eidamas į vietas, kurios reikalauja galimybių paso ar kito pasiskiepijimo faktą patvirtinančio dokumento, jis turi tikėtis, kad darbuotojai leis jam užeiti.

„Lietuvoje nei pagal pasiskiepijimą, nei pagal persirgimo faktą negaliu būti įtrauktas į sistemą, nes tiesiog nėra tokio būdo. Tai labai apsunkina gyvenimą, nes turi įrodinėti, kad esi ne dramblys. Tai verčia tave eiti prieš mokslą, nes šeimos gydytojas Lietuvoje sako, kad turi labai daug antikūnų ir nereikėtų skiepytis, o sistema verčia galvoti, kad reikia skiepytis ir pabūti bandomuoju triušiu, kas bus, jeigu yra 800 antikūnų ir dar kartą pasiskiepysi. Nesinorėtų eiti prieš mokslą ir mediciną. Sistema dėl biurokratinių netobulumų verčia taip daryti“, – LRT.lt sakė Aurimas.

Jis teigia, kad visai neseniai pasidarė ir antikūnų testą, kuris parodė, kad jo imunitetas prieš COVID-19 ligą yra pakankamas. Vis dėlto, testas buvo darytas dar iki rugpjūčio 16 dienos, kada Registrų centras leido koronavirusu persirgusiems žmonėms gauti galimybių pasą pasidarius antikūnų tyrimą, jeigu persirgimo faktas nėra registruotas e. sveikatos sistemoje.

„Aš esu pasidaręs antikūnų testą rugpjūčio pradžioje. Kad galėčiau išsiimti galimybių pasą, man reiktų dar kartą pasidaryti tą patį testą. Dabar yra praėjusios trys savaitės. Testas galiotų du mėnesius, bet jis yra atliktas prieš rugpjūčio 16 dieną, kada pradėjo galioti. Teoriškai, aš už savo pinigus, išleidęs dar bene 16 eurų, galiu gauti galimybių pasą“, – sistemos netobulumus vardija jis.

Vyras tvirtina, kad jam šiuo metu svarbesnis yra ES skaitmeninis sertifikatas, tačiau Lietuvoje sistema neleidžia įtraukti Indonezijoje išduotų vakcinavimo dokumentų, tad jis negali gauti ir šio sertifikato.

„Galimybių pasas man yra mažiau aktualus, nes aš išvažiuoju gyventi į kitą ES šalį ir man reikia ES skaitmeninio pažymėjimo. Bet Lietuva man jo negali suteikti, nes aš nesu toje sistemoje ir manęs negali įtraukti, nes nėra kodo. Kaip suprantu, ES skaitmeninį sertifikatą galima išsiimti arba persirgus, arba pasiskiepijus, bet manęs nėra sąraše“, – situaciją apibūdina jis.

LRT.lt paklaustas apie SAM atstovų jam pateiktus siūlymus, kaip ši problema galėtų būti išspręsta, vyras neslepia, kad optimizmo juose nėra daug.

„Jie sako, kad gali būti, jog nuo rugsėjo 10 dienos galėtų atsirasti tokia galimybė įvesti kodą į sistemą. Bet žmonėms reikia gyventi čia ir dabar. Aš tikiuosi, kad tai galėtų atsirasti. Bet jeigu tai neatsiras, o tas terminas yra kelios dienos prieš man išvažiuojant, man tiesiog reikės važiuoti į Šalčininkus ar Kelmę ir ieškoti „Johnson & Johnson“ vakcinos, ir pasiskiepyti dar kartą. Kelionėje man gali pakilti temperatūra, atsirasti kiti negalavimai. Tai vyktų dėl biurokratinio sprendimo, kad negalima to įvesti į sistemą.

SAM negarantavo, bet suteikė vilties. Tai gali būti, kad atsiras naujos šalys, kurių dokumentus jie galės įtraukti į sistemą, bet dabar tos galimybės nėra. Kai kuriais atvejais reikėtų pasitikėti žmonėmis, jie juk gali parodyti dokumentus. Turi atsirasti galimybė pripažinti pasiskiepijusius žmones“, – tikina jis.

Vyras priduria, kad su tokia pat problema Lietuvoje susiduria daug žmonių, kurie pasiskiepijo ne ES valstybėje, tad tą įrodančių dokumentų išsiėmimas tampa neįmanoma užduotimi.

Pasiskiepijusiems užsienyje jau galima gauti ES skaitmeninį sertifikatą

SAM išplatintame pranešime žiniasklaidai teigiama, kad jau galima išsiimti ES skaitmeninį sertifikatą ir tiems, kurie pasiskiepijo užsienyje. Vis dėlto galioja kelios išlygos. ES skaitmeninį sertifikatą gauti norintis žmogus turi būti pasiskiepijęs ES registruota vakcina, tą patvirtinantys dokumentai turi būti išversti į lietuvių arba anglų kalbą, taip pat turi būti praėję pakankamai laiko po pirminio vakcinavimo.

„Gyventojas turi pateikti užsienio gydymo įstaigos išduotą oficialų dokumentą, patvirtinantį vakcinaciją arba persirgimą COVID-19 liga. Jeigu dokumentas išduotas ne viena iš Europos Sąjungos oficialių kalbų, reikėtų pasirūpinti jo vertimu į lietuvių arba anglų kalbą.

Atkreipiame dėmesį, kad vakcinacijos duomenys į e. sveikatą įvedami ir ES skaitmeninis COVID pažymėjimas formuojamas tik tuo atveju, jeigu asmuo buvo paskiepytas Europos Sąjungoje registruota vakcina: „Comirnaty“, „Janssen“, „Spikevax“ arba „Vaxzevria“, – teigiama SAM atstovų pranešime.

Naujoji sistema leidžia suvesti duomenis ir tiems, kurie pasiskiepijo tik viena doze bei antrajai užsiregistravo jau Lietuvoje.

„Jeigu asmuo užsienyje gavo tik vieną iš dviejų vakcinos dozių, pateikus patvirtinantį dokumentą, šie duomenys taip pat bus įvedami į e. sveikatos sistemą. Pirma vakcinos doze užsienyje paskiepytas gyventojas galės registruotis antrai vakcinos dozei Lietuvoje, laikantis gamintojo nustatyto intervalo tarp dviejų skiepų.

Atsisiųsti ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą galima tą pačią dieną, kai vakcinacijos arba persirgimo duomenys įvedami į e. sveikatos sistemą. Pasikeitus faktinei informacijai, pvz., gavus antrą vakcinos dozę, skaitmeninį pažymėjimą reikia atnaujinti, t.y. atsisiųsti iš naujo“, – tvirtinama pranešime žiniasklaidai.

LRT.lt susisiekus su SAM atstove spaudai Aiste Šuksta, ji patikino, kad sistema jau veikia ir užsienyje ES registruotomis vakcinomis pasiskiepiję žmonės Lietuvoje jau gali gauti ES skaitmeninį sertifikatą.

Vis dėlto, Indonezijoje pasiskiepijęs pašnekovas atskleidė, kad vakcinacijos centras jam pasiūlė pakartotinai susisiekti trečiadienį, kadangi šiuo metu tokios galimybės gauti ir ES sertifikatą dar nėra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt