Sveikata

2021.09.06 18:15

Didžiųjų miestų ligoninės jaučia augančius COVID-19 sergančių pacientų srautus: didina lovų skaičių

Domantas Katelė, LRT.lt2021.09.06 18:15

Vilniaus ir Kauno ligoninės skelbia didinančios lovų, skirtų COVID-19 sergančių pacientų gydymui, skaičių. Klaipėdos universitetinės ligoninės atstovai pripažįsta, kad nors ir į gydymo įstaigą kreipiasi vis daugiau pacientų, situacija išlieka stabili.

Šiandien Vilniaus regione aktyvaus gydymo vietų užimta 80 proc. – iš 209 vietų užimtos 168, o reanimacijos ir intensyviosios terapijos padaliniuose, kur gydomi sunkiausi ligoniai, užimtumas siekia 67 proc. – iš 36 vietų užimtos 25.

„Atsižvelgiant į vietų užimtumą, artimiausiomis dienomis COVID-19 pacientams gydyti vietų skaičių teks reikšmingai didinti“, – sako Santaros klinikų direktorius medicinai doc. Valdas Pečeliūnas.

Santaros klinikose užimta 98 proc. COVID-19 skirtų aktyvaus gydymo ir visos reanimacijos ir intensyviosios terapijos vietų. Regione situacija yra panaši.

Pagrindinėje atraminėje įstaigoje – Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje – šiuo metu aktyvaus gydymo vietų užimta 95 proc., reanimacijos ir intensyviosios terapijos – 67 proc., Ukmergės ligoninėje – aktyvaus gydymo vietų užimta 53 proc., Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje – aktyvaus gydymo vietų užimta 90 proc., reanimacijos ir intensyviosios terapijos vietų – 60 proc., Elektrėnų ligoninėje – užimta 65 proc. aktyvaus gydymo vietų ir 33 proc. – reanimacijos ir intensyviosios terapijos.

Prasidėjus ketvirtajai bangai, kaip ir ankstesnės bangos metu, Santaros klinikų, kaip organizuojančios COVID-19 procesus įstaigos Vilniaus regione, prašymu į COVID-19 pacientų gydymą įsitraukė tos pačios atraminės ligoninės.

„Esant dabartinei sveikatos priežiūros įstaigų apkrovai, esminių ribojimų paslaugų teikimui pavyksta išvengti. Darbas, laikantis griežtų epidemiologinių reikalavimų, vyksta įprastu ligoninei ritmu“, – teigia doc. V. Pečeliūnas.

Didina lovų skaičių

Kauno regiono gydymo įstaigose nuo pirmadienio padidintas COVID-19 liga sergančių pacientų gydymui skirtų lovų skaičius. 15 papildomų stacionaro lovų su deguonies tiekimu įsteigta LSMU Kauno ligoninėje. Iš viso COVID-19 liga sergantiems pacientams Kauno regiono gydymo įstaigose skirtos 173 stacionaro lovos su deguonies tiekimu ir 20 reanimacijos ir intensyviosios terapijos (RITS) lovų su dirbtinio plaučių ventiliavimo galimybe.

Kauno regiono COVID-19 ligos valdymo grupės vadovas doc. Vaidotas Gurskis sako, kad Kauno regiono gydymo įstaigose pacientų srautas didėja nuo liepos 23 dienos. Pastarąją savaitę vidutiniškai per parą stacionariniam gydymui su deguonies tiekimo galimybe atvyksta 12 pacientų, kai ankstesnėmis savaitėmis vidutiniškai atvykdavo nuo 2 iki 10 pacientų. Regiono ligoninėse esančių stacionaro lovų su deguonies tiekimu užimtumas siekia 60 proc. (užimtos 104 iš 173 lovų). Reanimacijos ir intensyviosios terapijos – 50 proc. (užimta 10 lovų iš 20).

„Apie 80 proc. naujų pacientų reikalinga deguonies terapija. Į RITS per parą vidutiniškai paguldomi 2 pacientai, sergantys COVID-19 liga, tuo tarpu prieš mėnesį kartą per savaitę tekdavo paguldyti po 1 pacientą. Šiuo metu 50–60 proc. pacientų tenka pritaikyti dirbtinę plaučių ventiliaciją. Kitais atvejais pakanka didelės tėkmės deguonies terapijos ir neinvazinės plaučių ventiliacijos metodo“, – teigia doc. V. Gurskis.

Tolesnis lovų skaičiaus didinimas priklausys nuo epidemiologinės situacijos ir nuo atvykstančių bei išvykstančių pacientų srauto. Šiuos duomenis Kauno regiono COVID-19 ligos valdymo grupė peržiūri ir analizuoja reguliariai, ir atsižvelgdama į juos, priima atitinkamus sprendimus.

Situacija regione – stabili

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausioji specialistė komunikacijai Aistė Noreikaitė tvirtina, kad šiuo metu situacija ligoninėje nėra bloga. Ji teigia, kad šiuo metu ligoninėje yra 92 COVID-19 sergantys pacientai, iš kurių 14 yra reanimacijoje. Ligoninės atstovė priduria, kad iš 92 pacientų 20 yra pasiskiepiję pilna vakcinavimo schema.

Anot A. Noreikaitės, situacija regione, nepaisant to, kad aplinkinės savivaldybės yra priskiriamos „juodai“ zonai, išlieka stabili.

„Ligoninės COVID-19 pacientų turi, bet su jais yra susitvarkoma. Lovų skaičius nėra rodiklis, rodiklis yra jeigu stinga personalo – svarbiausia, kad būtų, kas gydo pacientus. Bendradarbiaujame su regiono ligoninėmis, sunkiausi pacientai yra gydomi mūsų ligoninėje. Bendromis jėgomis susitvarkome“, – tvirtina ligoninės atstovė.

Ji pasidžiaugė, kad kol kas Klaipėdos universitetinės ligoninės praktika rodo, kad pilna schema paskiepyti asmenys serga kur kas lengviau – į reanimaciją nepatenka, mirčių taip pat neužfiksuota. A. Noreikaitė priduria, kad jau šią savaitę ligoninė pradės medikų skiepijimą sustiprinančia vakcinos prieš COVID-19 virusą doze.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt